Nawet 800 tys. kobiet rocznie umiera przedwcześnie na świecie z powodu nowotworów, bo nie mają dostępu do odpowiedniej opieki zdrowotnej - wynika z nowego raportu naukowców. Apelują oni o bardziej "feministyczne" podejście do problemu raka, by zwalczyć nierówności i dyskryminację, z jakimi zmagają się kobiety.
Nowy raport ukazał się we wtorek w prestiżowym czasopiśmie naukowym "Lancet". Badacze przyjrzeli się nowotworom u kobiet w wieku od 30 do 69 lat w 185 krajach świata i doszli do wniosku, że nierówności mają "wyraźnie negatywny wpływ" na opiekę zdrowotną związaną z rakiem, od profilaktyki po leczenie. Z raportu wynika, że aż 800 tys. pań na świecie umiera każdego roku przedwcześnie z powodu nowotworów, ponieważ nie mają dostępu do odpowiedniej opieki medycznej. Eksperci wezwali do opracowania strategii, która pozwoli na zwiększanie świadomości kobiet o czynnikach ryzyka rozwoju raka i jego objawach oraz zwiększy równy dostęp do wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby.
ZOBACZ TEŻ: Połowa pacjentów "umiera w ciągu pięciu lat". Nowotwory głowy i szyi dają nietypowe objawy
Nowotwory u kobiet kobiet. Raport naukowców
Według cytowanych przez Guardiana autorów raportu szanse kobiet na uniknięcie rozwoju raka oraz na otrzymanie wczesnej diagnozy i pomocy, gdy już zachorują, są utrudnione z powodu nierówności płciowych i dyskryminacji. Badacze zauważyli, że dyskusja dotycząca nowotworów u kobiet często skupia się wokół "nowotworów kobiecych", takich jak rak piersi czy rak szyjki macicy. Tymczasem, jak oszacowali, każdego roku około 300 tys. kobiet poniżej 70. roku życia umiera z powodu raka płuc, a 160 tys. z powodu raka jelita grubego i są to dwie główne przyczyny zgonów z powodu raka u kobiet na świecie. W ciągu ostatnich kilku dekad w wielu krajach wysoko rozwiniętych zgony z powodu raka płuc u kobiet były wręcz częstsze niż zgony z powodu raka piersi, wskazano.
W związku z tym w raporcie wezwano do opracowania nowego, "feministycznego" podejścia do opieki zdrowotnej związanej z rakiem. "Wpływ patriarchalnego społeczeństwa na doświadczenia kobiet związane z rakiem pozostawał w dużej mierze niedostrzegany" - stwierdziła współautorka raportu dr Ophira Ginsburg z Centrum Zdrowia Globalnego w amerykańskim Narodowym Instytucie Raka. "Na świecie zdrowie kobiet jest często skoncentrowane wokół zdrowia reprodukcyjnego i macierzyńskiego (...). Tymczasem rak pozostaje całkowicie niedoreprezentowany" - podkreśliła.
ZOBACZ TEŻ: Szczepienia przeciw HPV skutecznie chronią przed rakiem. W jakim wieku najlepiej je podać?
Źródło: Guardian
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock