Rozmowa przywódców USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec o Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Autor:
pp/kab
Źródło:
Reuters, PAP

Boris Johnson, Joe Biden, Emmanuel Macron i Olaf Scholz Francji rozmawiali w niedzielę telefonicznie o "znaczeniu zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych w Ukrainie" - poinformowało biuro szefa brytyjskiego rządu.

"Podczas wspólnej rozmowy telefonicznej premier, prezydent Joe Biden, prezydent Emmanuel Macron i kanclerz Olaf Scholz podkreślili swoje niezłomne zaangażowanie we wspieranie Ukrainy w obliczu inwazji Rosji" - przekazał w oświadczeniu rzecznik Downing Street.

"Podkreślili wagę zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony instalacji nuklearnych i z zadowoleniem przyjęli ostatnie dyskusje na temat umożliwienia misji MAEA (Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - red.) w obiekcie w Zaporożu" - dodał.

Jak przekazano, przywódcy omówili także inne wspólne priorytety, w tym sprawę Iranu i wysiłki na rzecz zapobiegania rozprzestrzenianiu broni jądrowej i powstrzymywania destabilizujących regionalnych działań tego państwa.

Ostrzały Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Groźba katastrofy jądrowej towarzyszy rosyjskiej inwazji na Ukrainę od wielu miesięcy, a obawy wzrosły ostatnio w związku z ostrzałami prowadzonymi w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze. Według władz Ukrainy Rosja stworzyła na terenie placówki bazę wojskową i pozycje strzeleckie oraz przechowuje tam uzbrojenie.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mariano Grossi oceniał, że sytuacja w elektrowni stała się alarmująca. Domagał się też natychmiastowego wstrzymania działań wojennych mogących zagrozić placówce.

Pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dla BBC: Rosjanie trzymają nas na muszce >>>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości