Jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego. Czy mObywatel wystarczy?

Dowód osobisty w telefonie. Wystartowała mowa wersja aplikacji mObywatel
Jak oddać ważny głos w wyborach prezydenckich?
Źródło: PKW

Każda osoba uprawniona do głosowania w wyborach prezydenckich musi okazać w lokalu wyborczym dowód tożsamości. Czy wymagany jest konkretny typ dokumentu? Czy można okazać nieważny dokument lub mDowód? Wyjaśniamy.

Kluczowe fakty:
  • Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dowód tożsamości ze zdjęciem, niekoniecznie dowód osobisty.
  • W jakich przypadkach można głosować z nieważnym dokumentem?
  • Posiadacze mDowodu w aplikacji mObywatel nie muszą zabierać tradycyjnego dokumentu. Z jednym ważnym zastrzeżeniem.

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Tego dnia lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00, czyli łącznie 14 godzin. Jeśli żaden z 13 kandydatów nie otrzyma powyżej 50 procent głosów, 1 czerwca zostanie przeprowadzona druga tura.

Co zabrać do lokalu wyborczego?

Przed oddaniem głosu w Polsce należy okazać komisji w lokalu wyborczym dokument tożsamości ze zdjęciem. Może to być paszport, prawo jazdy lub dowód osobisty. Jak podaje Państwowa Komisja Wyborcza, w Polsce możliwe jest głosowanie na podstawie dokumentu ze zdjęciem, umożliwiającego identyfikację wyborcy, nawet jeśli jest to nieważny dokument.

"Polonia znów bije rekordy"
Dowiedz się więcej:

"Polonia znów bije rekordy"

Z mObywatelem do wyborów?

W lokalu wyborczym możemy okazać również mDowód w aplikacji mObywatel - jest to pełnoprawny dowód tożsamości. Z jednym zastrzeżeniem - powinna to być aktualna wersja aplikacji. Chodzi o weryfikację tożsamości.

"W związku z pojawiającymi się przypadkami podrabiania aplikacji mObywatel (wykorzystywanymi głównie do wykazania pełnoletności przy zakupie alkoholu) Centralny Ośrodek Informatyki zaproponował Krajowemu Biuru Wyborczemu skorzystanie w nadchodzących wyborach z weryfikacji kryptograficznej (za pomocą kodu QR)" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji na swojej stronie.

KBW wybrało skanowanie kodu QR jako główną metodę weryfikacji tożsamości wyborców okazujących mDowód. Wyborca będzie skanować za pomocą aplikacji mObywatel specjalny kod - wówczas na ekranie jego telefonu wyświetlą się jego dane. "Będzie to możliwe wyłącznie w dniu głosowania i tylko jeśli obywatel będzie posługiwać się najnowszą wersją aplikacji mObywatel. Informacja która pojawi się na ekranie wyborcy będzie zawierała charakterystyczne elementy znane członkom komisji wyborczej" - wyjaśnia resort cyfryzacji. I radzi, by jeszcze przed wyborami zadbać o uaktualnienie mObywatela. Najnowszą wersję można pobrać w Google Play lub App Store.

Czytaj także: