Wypadek polskiego autokaru w Serbii. Kierowca zatrzymany

Aktualizacja:
[object Object]
Do wypadku doszło we wtorek 11 lipcaFacebook / Jovan Vignjević
wideo 2/14

W wyniku wypadku autobusu na północy Serbii zginął polski obywatel, a ponad 20 odniosło obrażenia - poinformowało we wtorek po południu biuro prasowe MSZ. Autokar, wiozący wracających z Grecji polskich turystów, wypadł z drogi i się przewrócił. Jak relacjonowała wieczorem specjalna wysłanniczka TVN24 Agnieszka Veljkovic, kierowca, który w momencie wypadku prowadził pojazd, został zatrzymany na 48 godzin.

Do wypadku doszło przed godziną 10. na trasie Subotica - Nowy Sad w rejonie miasta Mali Idos, około 70 kilometrów od granicy węgierskiej.

Autokar jechał z Grecji do Polski. Podróżowały nim w sumie 53 osoby, w tym trzech kierowców. Na pokładzie było 27 dzieci w wieku 13-16 lat.

MSZ: ucierpiało ponad 20 polskich obywateli

We wtorek po południu polskie MSZ podało w komunikacie, że z informacji przekazanych przez miejscowe służby "wynika, że wskutek obrażeń poniesionych w wypadku zmarł obywatel RP, a ponad 20 polskich obywateli odniosło obrażenia".

Infolinie dla bliskich

MSZ uruchomiło dwie infolinie dla rodzin i bliskich poszkodowanych: +48 22 5238880 oraz +38 163328456. "Ambasador RP i polscy konsulowie udali się na miejsce wypadku i do szpitali, w których przebywają poszkodowani polscy obywatele. Konsul RP pozostaje w stałym kontakcie z poszkodowanymi, ich rodzinami i miejscowymi służbami. Polscy dyplomaci udzielają bieżącej pomocy konsularnej poszkodowanym w wypadku" - poinformowało biuro prasowe rzecznika MSZ.

Wypadek polskiego autokaru w Serbii. Nagranie świadka
Wypadek polskiego autokaru w Serbii. Nagranie świadkaFacebook / Jovan Vignjević

Kierowca zatrzymany

Jak relacjonowała w TVN24 BiS we wtorek wieczorem reporterka TVN24 Agnieszka Veljkovic w korespondencji z Serbii, pasażerowie, którzy odnieśli obrażenia zostali przewiezieni do trzech szpitali. Część z nich została wypisana jeszcze tego samego dnia.

- Wiemy, że w Nowym Sadzie wciąż przebywają dwie osoby, które były operowane. Jedną z nich jest mężczyzna, który ma dość poważną ranę głowy. Jego stan lekarze określają jako ciężki - mówiła. - Druga osoba to nastolatek, który ma uszkodzenia kończyn oraz tkanek miękkich. Oni na pewno jeszcze pozostaną w szpitalu - dodała.

Velijkovic wyjaśniła, że kierowca, który prowadził autokar w chwili zdarzenia, został już przesłuchany przez policję oraz przebadany pod kątem obecności alkoholu we krwi - badanie to nic nie wykazało. Zgodnie z serbskim prawem, został zatrzymany na 48 godzin. Jak dowiedziała się wysłanniczka TVN24, serbska prokuratura rozważa postawienie mu zarzutu sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym.

Biuro podróży: zginął kierowca

Anna Białek, przedstawicielka biura podróży z Poznania, które było organizatorem wyjazdu, poinformowała wcześniej, że w wypadku zginął jeden z kierowców. - Ofiarą śmiertelną jest 50-letni kierowca, który siedział obok kierowcy prowadzącego pojazd. Bardzo nad tym ubolewamy - oświadczyła Białek.

- Sytuacja jest opanowana. Zaraz po wypadku na miejscu pojawiły się służby, które zadbały o bezpieczeństwo poszkodowanych - mówiła Białek.

Prawa przednia opona jest przebita. Autokar prowadził doświadczony kierowca, pojazd miał wszystkie badania i certyfikaty. Miał dwa lata. Wykluczamy jakąś wadę czy usterkę, bo przed wyjazdem z Grecji był sprawdzany Anna Białek, przedstawicielka biura podróży

Biuro podróży: na drodze mogły znajdować się ostre przedmioty
Biuro podróży: na drodze mogły znajdować się ostre przedmiotytvn24

Dodała, że prawdopodobnie przyczyną wypadku mogły być rozsypane ostre przedmioty na jezdni.

- Prawa przednia opona jest przebita. Autokar prowadził doświadczony kierowca, pojazd miał wszystkie badania i certyfikaty. Miał dwa lata. Wykluczamy jakąś wadę czy usterkę, bo przed wyjazdem z Grecji był sprawdzany - podkreśliła Białek.

Z Polski wysłane zostały już autokary, które zabiorą pasażerów do domu.

- Pasażerowie są przewożeni obecnie do pobliskiej restauracji i hotelu, gdzie będą mieli zapewnione wyżywienie i schronienie - powiedziała Białek.

MSZ: na miejsce wypadku autokarowego jedzie konsul
MSZ: na miejsce wypadku autokarowego jedzie konsultvn24
Do wypadku doszło w północnej części kraju | Google Maps

Autor: pk, kg\mtom, adso/jb / Źródło: PAP, rts.rs, novosti.rs, tvn24