Wolińska: kretyńskie starania IPN

Czy Helena Wolińska odpowie za swoje zbrodnie?
Czy Helena Wolińska odpowie przed polskim sądem?Archiwum

Helena Wolińska, stalinowski prokurator wojskowy, jako "kretyńską sprawę" ocenia podejmowane przez IPN nowe starania o jej ekstradycję z Wielkiej Brytanii do Polski na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Mieszkająca w Oksfordzie Wolińska jest podejrzana o bezprawne aresztowanie 24 osób w latach 50., w tym gen. AK Augusta Fieldorfa "Nila", ofiary "sądowego mordu". Pion śledczy IPN zapowiada, że wkrótce wystąpi o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania wobec niej.

- Mnie w tej chwili ta sprawa nic, a nic nie obchodzi. Jestem o 5 minut od grobu i miałabym się tym przejmować? - stwierdziła. 88-letnia Wolińska, która jest wdową po niedawno zmarłym prof. Włodzimierzu Brusie, zapytała, czy w sytuacji gdy "straciła najbliższego jej człowieka, to czy ma myśleć o tak kretyńskiej sprawie?. - Jeśli prokuratorzy w Polsce nie mają niczego innego do roboty, to niech rozkręcają tę sprawę - oświadczyła.

Jestem o 5 minut od grobu i miałabym się tym przejmować? wolinska

Podstawą wniosku IPN byłby nakaz aresztowania wobec Wolińskiej wydany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie w 1998 r. ENA obowiązuje w Polsce i w UE od 2004 r. Angielski prawnik Paul Lasok powiedział, że złożenie nowego wniosku w oparciu o inną procedurę w tej samej sprawie jest dopuszczalne prawnie, ale trudno przesądzać, jak władze brytyjskie ustosunkowałyby się do nowego wniosku o ekstradycję.

Lata starań

Od 1999 r. Polska stara się o ekstradycję tej byłej stalinowskiej śledczej. Pierwszy taki wniosek wysłano w 1999 r., a ponowiono go w 2001 r. W 1998 r. Wojskowy Sąd Okręgowy wydał nakaz jej aresztowania, bo nie zgłaszała się ona na przesłuchanie w Polsce. W czerwcu 2006 r. brytyjskie Home Office uznało, że wszczęcie postępowania ekstradycyjnego "nie byłoby właściwe", powołując się na "przesłanki natury humanitarnej - wiek Wolińskiej, stan jej zdrowia i okoliczności osobiste".

W 2006 r. MON zawiesiło wypłatę Wolińskiej 1,5 tys. zł wojskowej emerytury - ustalono, że od początku brakowało jej do tego odpowiedniej wysługi lat. Wolińska, której w razie procesu w Polsce groziłoby do 10 lat więzienia twierdzi, że jest niewinna, zaś jej sprawa ma charakter polityczny i antysemicki. W sierpniu prezydent Lech Kaczyński pozbawił Wolińską Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadanego uchwałą Rady Państwa z 19 lipca 1954 r. oraz Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, nadanego uchwałą Krajowej Rady Narodowej z 10 października 1945 r.

W czasie II wojny światowej Wolińska uciekła z warszawskiego getta. Kierowała biurem Sztabu Głównego Armii Ludowej. Po wojnie pracowała w Komendzie Głównej MO, potem - w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej. Po 1956 r. pracowała w Instytucie Nauk Społecznych przy KC PZPR, skąd zwolniono ją w 1968r. w wyniku czystek antysemickich. Wkrótce potem wyjechała z Polski. Na początku lat 70. osiadła w Wlk. Brytanii, gdzie otrzymała obywatelstwo.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum