Talibowie zagrozili w piątek wznowieniem działań militarnych przeciwko zagranicznym wojskom w Afganistanie, jeśli nie wycofają się one z tego kraju do maja. Oświadczenie pojawiło się dzień po tym, jak prezydent USA Joe Biden przyznał, że najprawdopodobniej nie uda się wycofać amerykańskich żołnierzy z Afganistanu w uzgodnionym w zeszłym roku terminie.
W Afganistanie stacjonuje około 10 tysięcy żołnierzy państw NATO i ich sojuszników. Zgodnie z porozumieniem zawartym w lutym ubiegłego roku przez administrację ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa z talibami Amerykanie mieli wycofać się z tego kraju do 1 maja 2021 roku. W zamian bojownicy zobowiązali się do zaprzestania ataków na obywateli Stanów Zjednoczonych i do likwidacji baz międzynarodowego terroryzmu.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Białym Domu, pierwszej po dwóch miesiącach od objęcia urzędu, Joe Biden został zapytany o kwestię zapowiedzianego wycofania amerykańskich wojsk z Afganistanu. - Nie zostaniemy długo. Opuścimy (Afganistan) – oświadczył prezydent USA. Zaznaczył jednak, że "pytanie kiedy". - Trudno będzie dotrzymać terminu 1 maja ze względów taktycznych – oznajmił Biden.
Także w czwartek niemiecki parlament przedłużył udział Bundeswehry w misji NATO Resolute Support w Afganistanie do końca stycznia 2022 roku. Liczba żołnierzy ma pozostać na niezmienionym poziomie 1300 osób. Deputowani wyrażali jednak obawy przed wznowieniem przemocy ze strony talibów.
Talibowie domagają się przestrzegania porozumienia
W piątek talibowie wydali oświadczenie, w którym przekazali, że będą "zmuszeni do (...) kontynuowania dżihadu i walki zbrojnej z obcymi siłami w celu wyzwolenia swojego kraju", jeśli termin ich wycofania nie zostanie dotrzymany. Talibowie domagają się wypełnienia postanowień porozumienia z lutego 2020 roku o wycofaniu wojsk i chcą, by wszystkie obce formacje opuściły Afganistan.
Talibowie zobowiązali się do przestrzegania porozumienia, które nazwali "najrozsądniejszą i najkrótszą drogą" do zakończenia 20-letniej wojny w Afganistanie – najdłuższego konfliktu zagranicznego z udziałem USA. Odpowiedzialność za jej przedłużanie "będzie spoczywać na barkach tych, którzy dopuścili się tego naruszenia" – napisali w oświadczeniu.
Zaprzestanie ataków w zamian za wycofanie wojsk
Krótko po objęciu urzędu prezydent Biden zarządził przegląd postanowień zawartych w porozumieniu z talibami przyjętym za prezydentury Trumpa.
Według dokumentu z 2020 roku w zamian za nieatakowanie przez talibów obywateli USA i likwidację baz międzynarodowego terroryzmu w Afganistanie, Stany Zjednoczone wycofają cały swój kontyngent wojskowy z tego kraju.
Reuters zwraca uwagę, że USA i talibowie uzgodnili, iż wszystkie obce wojska zostaną wycofane w zamian za gwarancje bezpieczeństwa ze strony rebeliantów i rozpoczęcie rozmów pokojowych z afgańskim rządem. Od tego czasu ataki na obce wojska w Afganistanie w dużej mierze ustały, choć talibowie kontynuują agresję przeciwko afgańskim siłom bezpieczeństwa i przedstawicielom władz.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: US Army