TVN24 | Świat

Biden ogłasza nowy cel: 200 milionów szczepień w 100 dni prezydentury

TVN24 | Świat

Autor:
mjz
Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w czwartek nowy cel na pierwsze sto dni swojego urzędowania w Białym Domu - 200 milionów wykonanych szczepień przeciw koronawirusowi.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

W czwartek wieczorem czasu polskiego w Białym Domu odbyła się pierwsza oficjalna konferencja prasowa Joe Bidena w roli prezydenta. Amerykański przywódca powiedział, że jego celem na pierwsze sto dni urzędowania jest 200 milionów wykonanych szczepień przeciw koronawirusowi.

Wcześniej Biden obiecywał w tym samym czasie 100 milionów szczepień. Cel ten został jednak osiągnięty 19 marca, w 58. dniu jego prezydentury.

Szczepienia w USA przyspieszają, w ostatnim tygodniu w Stanach Zjednoczonych podaje się średnio około 2,5 miliona dawek dziennie przeciwko koronawirusowi.

Biden: większość migrantów jest odsyłana z południowej granicy

W trakcie konferencji prasowej w Białym Domu Biden odpowiada na pytania dziennikarzy, w tym dotyczące sytuacji na południowej granicy Stanów Zjednoczonych.

Biden powiedział, że większość migrantów jest odsyłana z granicy.

Od objęcia prezydentury przez demokratę na południową granicę USA w szybkim tempie napływają migranci z Ameryki Środkowej. Kilka tysięcy dzieci przebywa w tymczasowych ośrodkach, często w złych warunkach. Republikanie uważają, że przeciążenie tych placówek spowodowane jest liberalnym podejściem prezydenta do migracji.

Biden o przywódcy Chin: nie ma w nim nic demokratycznego

Biden odniósł się podczas konferencji prasowej także do tematu relacji z Chinami. Powiedział, że Stany Zjednoczone nie dążą do konfrontacji z tym państwem, ale trwa z nim obecnie "twarda rywalizacja". USA, by jej sprostać, muszą w jego ocenie zwiększyć swoje inwestycje. O chińskim przywódcy Xi Jinpingu powiedział, że "nie ma w nim nic demokratycznego".

Prezydent USA ostrzegł również, że Chiny chcą stać się głównym światowym mocarstwem, a XXI wiek będzie starciem demokracji z autorytaryzmem.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy planuje wystartować w wyborach prezydenckich w 2024 roku, odpowiedział: "Tak, mój plan to ubiegać się o reelekcję". Później tłumaczył jednak, że wolałby nie wybiegać tak daleko w przyszłość.

Autor:mjz

Źródło: PAP