Bez ich pomocy "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem wysiłków wojennych" w Ukrainie

Źródło:
Reuters

Chiny wspierają Rosję w wojnie z Ukrainą, pomagając Moskwie w największej rozbudowie przemysłu zbrojeniowego od czasów Związku Radzieckiego - poinformowali w piątek wysocy rangą urzędnicy amerykańscy, cytowani przez agencję Reutera. Według nich Pekin dostarcza Rosjanom między innymi technologię do dronów i rakiet, zdjęcia satelitarne czy obrabiarki.

Informatorzy Reutersa twierdzą, że prezydent Joe Biden poruszył tę kwestię podczas niedawnej rozmowy telefonicznej z prezydentem Chin Xi Jinpingiem, i że jest to temat dyskutowany z sojusznikami USA w Europie i na całym świecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Góralczyk: Chiny coraz bardziej stawiają na Rosję w konflikcie z Ukrainą

Chińskie wsparcie dla Rosji w wojnie z Ukrainą

Jak donosi jeden z urzędników, chińskie materiały uzupełniają krytyczne luki w rosyjskim przemyśle obronnym i pomagają Moskwie w realizacji "najambitniejszej ekspansji zbrojeniowej od czasów sowieckich".

Według źródeł agencji, najbardziej przełomowym posunięciem, jakie Stany Zjednoczone mogą obecnie wykonać, by wesprzeć Ukrainę byłoby "przekonanie Chin, by zaprzestały wspierania Rosji w odbudowie jej bazy wojskowo-przemysłowej". "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem swoich wysiłków wojennych bez chińskiej pomocy" - twierdzi amerykański urzędnik, cytowany przez Reutersa.

Jak podkreśla agencja, niektóre informacje przekazane przez amerykańskich urzędników podczas spotkania z reporterami opierały się na odtajnionych informacjach wywiadowczych. "Nakreślili szeroki wachlarz sposobów, w jakie Chiny pomagają Rosji w dwuletniej wojnie przeciwko Ukrainie", bez zapewniania Moskwie "śmiercionośnego wsparcia" - czytamy.

Chińska ambasada dementuje

Ambasada Chin w Waszyngtonie wydała oświadczenie, w którym zapewniła, że Pekin nie dostarczał broni żadnej ze stron konfliktu i w żaden sposób nie jest zaangażowany w "kryzys ukraiński". 

CZYTAJ WIĘCEJ: CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

Rzecznik chińskiej ambasady powiedział agencji Reutera, że nie należy zakłócać ani ograniczać normalnej wymiany handlowej między Pekinem i Moskwą. - Wzywamy stronę amerykańską, aby powstrzymała się od dyskredytowania normalnych stosunków między Chinami a Rosją i robienia z nas kozłów ofiarnych - oświadczył Liu Pengyu.

Autorka/Autor:momo/ft

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru