CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

Źródło:
PAP, CNN

Chiny pomagają Rosji rozbudować jej bazę przemysłu obronnego na tak dużą skalę, że Moskwa podejmuje obecnie najbardziej ambitną od czasów sowieckich ekspansję w zakresie produkcji wojskowej - donosi CNN, powołując się na wysokich urzędników administracji prezydenta USA Joe Bidena. Wsparcie Chin ma znaczący wpływ na zdolność Rosji do kontynuowania ataku na Ukrainę, ocenia stacja.

Wsparcie udzielane Rosji przez Chiny obejmuje m.in. produkcję obrabiarek, silników do dronów, przekaz technologii do rakiet przeciwokrętowych, mikroelektroniki oraz nitrocelulozy, używanej w produkcji paliwa do broni. W 2023 roku 90 proc. importu mikroelektroniki z Chin Rosja wykorzystywała do produkcji rakiet, czołgów i samolotów.

"Wpływa to na zdolność Rosji do kontynuowania ataku na Ukrainę, podczas gdy armia ukraińska zmaga się z brakami sprzętu i broni"– podkreśla CNN. Jak dodaje stacja, "wyzwanie dla Ukrainy jest dodatkowo pogłębione przez republikanów w Kongresie USA, którzy wciąż blokują głosowanie nad nowym pakietem pomocy wojskowej dla Kijowa".

Wcześniej CNN informowała, że Moskwa wydaje się być na dobrej drodze do wyprodukowania niemal trzykrotnie więcej amunicji artyleryjskiej niż USA i Europa. Poza sprzętem obronnym Chiny pomagają Rosji w poprawie jej zdolności satelitarnych i kosmicznych, co też jest wykorzystywane w agresji na Ukrainę.

Waszyngton ostrzega o "poważnych konsekwencjach"

- Jednym z dostępnych nam obecnie posunięć zmieniających reguły gry, aby wesprzeć Ukrainę, jest przekonanie Chińskiej Republiki Ludowej, aby zaprzestała pomagania Rosji w odbudowie jej wojskowej bazy przemysłowej - powiedział jeden z urzędników, cytowanych przez CNN. Jak dodał, "Rosja miałaby trudności z utrzymaniem swoich wysiłków wojennych bez wkładu ChRL", gdyż chińskie materiały "wypełniają krytyczne luki w rosyjskim cyklu produkcyjnym w dziedzinie obronności".

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen podczas wizyty w Pekinie ostrzegła o "poważnych konsekwencjach", jeśli chińskie firmy będą udzielać wsparcia Rosji w wojnie na Ukrainie. Administracja Bidena wydała też rozporządzenie dotyczące światowych banków, ułatwiających wsparcie dla rosyjskiej bazy przemysłowej obronnej. Takie działania miałyby skutkować amerykańskimi sankcjami.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP, CNN