Amerykańskie czołgi trafią do Ukrainy. Jest zapowiedź Bidena

Źródło:
TVN24, PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że jego kraj przekaże walczącym Ukraińcom 31 czołgów M1 Abrams. - Wzmacnia to zdolności ukraińskie do obrony swojego terytorium oraz osiągnięcia celów strategicznych - tłumaczył.

Joe Biden w Białym Domu przekazał, że rano rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i premier Włoch Georgią Meloni, "by kontynuować naszą bliską koordynację i wsparcie dla Ukrainy". - Wiemy od dawna, że oczekiwanie ze strony Rosji jest takie, że nasza koalicja się rozłamie, ale jesteśmy w pełni zjednoczeni - zapewnił. 

Prezydent poinformował przy tym o kolejnym amerykańskim wsparciu dla Ukraińców. - Ogłaszam dzisiaj, że Stany Zjednoczone wyślą 31 czołgów Abrams do Ukrainy, czyli odpowiednik jednego batalionu. Sekretarz (obrony Lloyd) Austin zarekomendował ten krok, ponieważ wzmacnia to zdolności ukraińskie do obrony swojego terytorium oraz osiągnięcia celów strategicznych - ogłosił.

Dodał, że Stany Zjednoczone rozpoczynają także szkolenie z zakresu utrzymania tego typu czołgów. - Przekazanie tych czołgów zajmie trochę czasu. To czas, który wykorzystamy, aby Ukraińcy byli przygotowani do tego, żeby te czołgi w pełni wykorzystać - mówił Biden.

- Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie bronić suwerenności i integralności terytorialnej. O to w tym wszystkim chodzi, o pomoc dla Ukrainy, by bronić i chronić ukraińską ziemię. Nie jest to zagrożenie ofensywne dla Rosji. Jeżeli rosyjskie oddziały wrócą do Rosji, tam, gdzie powinni być, to ta wojna zakończy się dzisiaj. Tego wszyscy chcemy, chcemy końca tej wojny - oświadczył.

Czołg M1A2 AbramsPAP/Adam Ziemienowicz

Niemcy przekażą Leopardy

Niemiecki rząd zapowiedział wcześniej w środę dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2. W pierwszym etapie Niemcy chcą dostarczyć Ukrainie 14 czołgów Leopard typu 2A6 z zapasów Bundeswehry. Niemcy udzielą też zezwolenia krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć czołgi Leopard 2 ze swoich zapasów na Ukrainę.

"Niemcy wydadzą krajom partnerskim, które chcą szybko dostarczyć na Ukrainę czołgi Leopard-2 ze swoich zapasów, odpowiednie zezwolenia na ich przekazanie" - poinformowano w rządowym oświadczeniu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Które państwa wyślą czołgi do Ukrainy? Decyzje, deklaracje, zapowiedzi

Biden: Niemcy faktycznie stanęły na wysokości zadania

Biden, komentując decyzje rządu w Berlinie, przekazał, że jest za nią wdzięczny. - Dziękuję bardzo kanclerzowi (Olafowi Scholzowi) za przywództwo, a także wysiłek we wsparciu dla Ukrainy. Niemcy faktycznie stanęły na wysokości zadania, kanclerz jest bardzo silnym głosem dla jedności, bliskim przyjacielem i podejmuje duże wysiłki w naszych działaniach - mówił Biden.

Autorka/Autor:akw/dap

Źródło: TVN24, PAP

Tagi:
Raporty: