Niemiecka ciężka artyleria dotarła na front. Na taką broń Ukraina liczy najbardziej

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Niemieckie Panzerhaubitze 2000 dotarły na front w Ukrainie
Niemieckie Panzerhaubitze 2000 dotarły na front w Ukrainiereuters archive
wideo 2/9
Niemieckie Panzerhaubitze 2000 dotarły na front w Ukrainiereuters archive

Na froncie wojny z Rosją pojawiły się już niemieckie Panzerhaubitze 2000 wraz z przeszkolonymi z ich obsługi ukraińskimi załogami - poinformował we wtorek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. To kolejny typ artylerii kalibru 155mm, który trafił w ostatnim czasie na Ukrainę. Wśród nich są też polskie AHS Krab, które według doradcy ukraińskiego MSW zdążyły "bardzo zmienić sytuację w Siewierodoniecku".

Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000) to jedna z najpotężniejszych broni artyleryjskich, jaką dysponuje Bundeswehra. To bardzo celne armatohaubice mogące razić cele oddalone nawet o 40 km.

Panzerhaubitze 2000

"Jak zawsze, naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Walerij Załużny wykorzysta (ten sprzęt) ze 100-procentową skutecznością na polu walki. Szczególne podziękowania należą się jednak naszym artylerzystom, którzy już stali się światową legendą. Chciałbym również podziękować niemieckim partnerom za wsparcie, na które nadal liczymy" - napisał Reznikow na Facebooku.

Minister obrony Ukrainy na Twitterze dziękował także za dostawy swoim odpowiedniczkom z Niemiec i Holandii. "Dostawy PzH 2000 są przykładem współpracy międzynarodowej na rzecz Ukrainy", napisał. "Nasi artylerzyści sprawią, że na polu walki zrobi się gorąco!" - dodał w innym poście.

Ołeksij Reznikow nie poinformował ile sztuk niemieckich haubic zostało dostarczonych. W maju Niemcy zapowiadali dostawę siedmiu systemów Panzerhaubitze 2000 dla Ukrainy. Ich dostarczenie przeciągnęło się jednak do drugiej połowy czerwca, w związku z czym Kijów oskarżał w ostatnich tygodniach niemieckie władze o zwlekanie z realizacją tego przedsięwzięcia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Media: rząd Scholza unika dostarczania broni na Ukrainę

Kraby "zmieniły sytuację"

Ołeksij Reznikow wskazał, że wcześniej do Ukrainy dostarczonych zostało już także pięć innych typów haubic kalibru 155mm: polskie armatohaubice Krab, brytyjskie haubice M777, opracowane przez Niemcy, Wielką Brytanię i Włochy FH70, amerykańskie M109 oraz francuskie działa typu Caesar.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister obrony Ukrainy: polskie Kraby gotowe do użycia na froncie

18 samobieżnych haubic AHS Krab 155 mm Polska przekazała Ukrainie pod koniec maja. Działa te zdążyły już wziąć udział w walkach i, według doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, okazały się znaczącym wzmocnieniem. - Mogę powiedzieć, że te haubice, przekazane nam przez naszych polskich przyjaciół, bardzo zmieniły sytuację w Siewierodoniecku i okupanci to odczuli - powiedział Rostysław Smirnow cytowany w piątek 17 czerwca przez agencję Ukrinform.

Ostre strzelanie najnowocześniejszej polskiej artylerii
Ostre strzelanie najnowocześniejszej polskiej artylerii17.03 | Na mazurskim poligonie Orzysz odbyły się ważne próby najnowocześniejszej polskiej artylerii - armatohaubic Krab. Z dwóch maszyn wystrzelono łącznie 34 pociski. Jeśli obserwujący próby wojskowi specjaliści stwierdzą, że wszystko poszło zgodnie z planem, nowoczesne Kraby będą mogły już normalnie służyć w wojsku.TVN24.pl | Combat Camera DO RSZ

- To właśnie haubic nam w tej chwili brakuje, nie mamy póki co dział artyleryjskich zdolnych do strzelania na dalekie odległości. Mamy informacje o pozycjach wroga, o skupiskach sprzętu wojskowego, lecz brakuje nam właśnie haubic. A one mogą być podstawą naszego sukcesu przy kontrofensywie – dodał.

13 czerwca doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oceniał, że aby zwycięsko zakończyć wojnę z Rosją ukraińskie siły potrzebują 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Artyleria, czyli "bóg wojny". "Ukraińcy wiedzą, jak strzelać do nacierających rosyjskich kolumn"

Autorka/Autor:mm

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Spc. Nathanael Mercado / dvidshub.net