Fiński rząd chce ograniczyć liczbę wiz przyznawanych Rosjanom. Nawet o 80-90 procent  

Autor:
tm//now
Źródło:
PAP
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)
Biden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO (9.08.2022 r.)The White House
wideo 2/6
The White HouseBiden: Finlandia i Szwecja spełniają wszystkie wymagania NATO

Szef fińskiego resortu spraw zagranicznych Pekka Haavisto poinformował, że rząd ma gotowy plan ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. Jak stwierdził, Finlandia stała się ostatnio stała się krajem tranzytowym i podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, by lecieć dalej. Minister zaznaczył, że potrzebne jest w tej kwestii wspólne unijne rozwiązanie. Przeciwny wprowadzaniu ograniczeń jest kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Mamy gotowy plan na ograniczenie liczby wiz turystycznych przyznawanych obywatelom Rosji. W pierwszej kolejności wydawalibyśmy je ze względu na więzi rodzinne, obowiązki związane z pracą czy nauką - poinformował we wtorek w programie telewizji Yle, minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Przyznał, że Finlandia stała się ostatnio krajem tranzytowym. - Podróżni udają się na lotnisko Helsinki-Vantaa, by lecieć dalej. Postrzegane jest to jako omijanie ograniczeń w podróżowaniu - stwierdził, dodając że w kwestii wiz dla Rosjan potrzebne jest wspólne unijne rozwiązanie.

Najwięcej wiz wydają: Grecja, Włochy czy Hiszpania

Kraje, które wydają największą liczbę wiz Schengen, to Grecja, Włochy czy Hiszpania. To na wizach przyznanych w tych krajach Rosjanie podróżują przez Finlandię dalej do Europy.

Czytaj też: Dowódca sił zbrojnych Finlandii: jesteśmy gotowi do walki z Rosją, gdyby zaatakowała

Fiński rząd zbierze się we wtorek, aby rozpocząć dyskusję na temat możliwości i skali ograniczeń w liczbie wiz wydawanych Rosjanom, na przykład - do jednej piątej czy nawet do jednej dziesiątej obecnego poziomu.

"To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować, kiedy Rosja zabija ludzi"

Aktualnie fińskie MSZ przyznaje Rosjanom około 1000 wiz dziennie. W lipcu władze Finlandii i Rosji zniosły ograniczenia koronawirusowe związane z ruchem transgranicznym. Przed pandemią było to na poziomie 3-6 tysięcy dziennie.

- To nie jest w porządku, że Rosjanie mogą podróżować, przybywać do strefy Schengen i podziwiać atrakcje turystyczne, w tym samym czasie, kiedy Rosja zabija ludzi na Ukrainie - powiedziała w poniedziałek w Oslo premier Finlandii Sanna Marin po spotkaniu szefów rządów państw nordyckich.

Olaf Scholz: to nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina

W spotkaniu uczestniczył też kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który wyraził swój sprzeciw wobec wprowadzania ograniczeń w kwestii wiz dla Rosjan.

- To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina (...). Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji - oznajmił na wspólnej konferencji prasowej z premierami państw nordyckich.

Premierzy Danii i Norwegii o potrzebie dyskusji

Odnosząc się do tej kwestii premier Danii Mette Frederiksen oraz szefowa rządu Szwecji Magdalena Andersson oznajmiły, że w sprawie zakazu wjazdu dla Rosjan należy "rozważyć wszystkie za i przeciw".

Premier Norwegii Jonas Gahr Store, państwa nienależącego do UE, zgodził się, że sprawa rosyjskich turystów "nie jest czarno-biała" i "należy podjąć dyskusję". Store oświadczył, że jego kraj wprowadzi w życie ustalenia UE, jeśli Unia uzgodni kolejne sankcje wobec Rosji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - powiedział w środę Joe Biden. Zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie sojuszników bronił. Mimo tego apelu projekt ustawy o przekazaniu 61 miliardów dolarów pomocy Ukrainie nie przeszedł przez Senat. Przeciwko niemu zagłosowali wszyscy republikanie. To na szczęście nie koniec szans na środki dla Kijowa.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Aktualizacja:
Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP