Administracja USA: Sankcje uderzają w rosyjski przemysł zbrojeniowy. Spadek o 70 procent w kluczowym imporcie

Źródło:
PAP
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"Facebook/Wołodymyr Zełenski
wideo 2/35
"Rosja będzie musiała być izolowana i pokarana. Zarówno w kontekście politycznym jak i sankcyjnym"Facebook/Wołodymyr Zełenski

Sankcje nakładane przez Zachód na Rosję uderzają w tamtejszy przemysł. Amerykański resort finansów podał w komunikacie, że restrykcje nałożone przez administrację Joe Bidena spowodowały, że import kluczowych dla rosyjskiego przemysłu półprzewodników spadł o około 70 procent. Ostrzegł też firmy z państw trzecich wspierające rosyjski przemysł zbrojeniowy o ryzyku sankcji.

W alercie Departamentu Skarbu podsumowującym dotychczasowe skutki sankcji nałożonych na rosyjski przemysł zauważono, że "rosyjski przemysł obronny polega na importowanej mikroelektronice" i że "od nałożenia restrykcji przez USA i sojuszników import półprzewodników ze wszystkich globalnych źródeł, życiodajna krew rosyjskiej broni, długotrwale spadł o około 70 procent".

Według resortu zakłócenia te "niemal zatrzymały" produkcję hipersonicznych rakiet balistycznych, zaś produkcja samochodów spadła o trzy czwarte, co dowodzi, że "kluczowe zaawansowane układy scalone dla cywilnych pojazdów są przekierowywane na użytek wojskowy".

Dokument przytacza też między innymi doniesienia o używaniu przez przemysł obronny zminiaturyzowanych układów elektronicznych ze sprzętu AGD. Zamknięto też fabryki, w tym te produkujące systemy obrony powietrznej, a Rosja zaczęła używać broni z magazynów jeszcze z czasów ZSRR.

Niedobór zagranicznych komponentów - na których oparty jest rosyjski przemysł - sprawił też, że Rosja musiała zwracać się o pomoc do mniej technologicznie zaawansowanych krajów, takich jak Iran i Korea Północna.

Ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji. "By zatrzymać machinę wojenną Putina" >>>

Sankcje osłabiają gospodarkę Rosji (dane z sierpnia 2022)PAP/Adam Ziemienowicz

Według Departamentu Skarbu wojna Władimira Putina i sankcje będą miały długoterminowe skutki dla rozwoju gospodarczego Rosji, odcinając ją od kluczowych technologii, rynków finansowych, a w krótszym terminie powodując spadek PKB o 3,4-5,5 procent w 2022 roku i 2,3-4,5 procent w 2023 roku.

USA gotowe, "by użyć szerokich uprawnień przeciwko osobom spoza USA, które dostarczają amunicję" Rosji

Ministerstwo wydało też dodatkowe zasady wyjaśniające, że firmy spoza USA, które sprzedają Rosji amunicję lub w inny sposób wspierają jej przemysł obronny, będą obejmowane amerykańskimi sankcjami.

"Jesteśmy gotowi, by użyć szerokich uprawnień przeciwko osobom spoza USA, które dostarczają amunicję lub inne wsparcie dla kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej, a także prywatnych firm wojskowych i grup paramilitarnych" - napisano.

Komunikat wydano równocześnie z odbywającym się w piątek spotkaniem oficjeli z ponad 30 państw, którego celem jest znalezienie dodatkowych sposobów, by w jeszcze większym stopniu uderzyć w rosyjską machinę wojenną. Wiceszef resortu finansów Wally Adeyemo powiedział przed spotkaniem, że USA i sojusznicy chcą w ten sposób sprawić, by Rosji szybciej skończyła się broń i przyspieszyć zakończenie wojny.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: