TVN24 | Świat

Doniesienia o kolejnych uprowadzeniach ukraińskich samorządowców

TVN24 | Świat

Autor:
momo/
tam
Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych lokalnych władz pojawiają się kolejne doniesienia o ukraińskich samorządowcach uprowadzonych przez rosyjskich żołnierzy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sądzi, że niektórzy z porwanych dotąd merów zostali zabici. We wtorek wojska agresora ostrzelały siedzibę administracji obwodowej w Mikołajewie. W sobotę miejscowe władze poinformowały, że wzrósł bilans ofiar ataku.

W sobotę pojawiły się informację o zniknięciu Mykoły Rizaka, mera miasta Tawrijsk w obwodzie chersońskim. "Od wieczora 1 kwietnia nie wiadomo, gdzie przebywa mer Tawrijska Mykoła Rizak. Był on zatrzymany przez wojskowych rosyjskich" - poinformowała w sobotę hromada tawrijska (odpowiednik gminy) na swoim profilu na Facebooku. Dodano, że nie wiadomo, w jakim celu urzędnik jest izolowany i czego żądają od niego żołnierze.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę. 38. doba inwazji

W obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy uprowadzony został Ołeksij Szybajew, wiceszef hromady nowosłobodzkiej. Poinformował o tym na komunikatorze Telegram szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Napisał, że Szybajew został zatrzymany w piątek przez Rosjan na punkcie kontrolnym koło wsi Peresepky, gdy towarzyszył w rozwożeniu pomocy humanitarnej.

Mer Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńców
Mer Melitopola został wymieniony na dziewięciu rosyjskich jeńcówTVN24

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pod koniec marca, powiedział w wywiadzie dla tygodnika "The Economist", że niektórzy z - uprowadzonych przez wojska rosyjskie - merów ukraińskich miast zostali zabici.

Czytaj też: Uwolniony mer Melitopola rozmawiał z prezydentem Ukrainy. "Ale dwóch dni wolnego to my ci nie obiecujemy"

Ostrzał siedziby władz obwodowych w Mikołajowie

We wtorek rano rosyjskie wojska ostrzelały gmach administracji obwodowej w Mikołajowie. Zniszczeniu uległa cała środkowa część obiektu, od parteru po ósme piętro.

Stacja BBC podała w sobotę, powołując się na ukraińskie władze, że bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego wzrósł do 33, a kolejne 34 osoby zostały ranne. W piątek służby ratownicze obwodu mikołajowskiego informowały o 27 zabitych.

Ratownicy wciąż przeszukują rumowisko i wyciągają ciała ofiar spod gruzu - przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w sobotę, cztery dni po ataku.

Czytaj też: Rosjanie zniszczyli budynek administracji, trafili w gabinet gubernatora. Wzrósł bilans ofiar

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE NA TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo/ tam

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: