Rosja wykorzystała stare zdjęcie słoweńskiej firmy do oskarżenia Ukrainy o konstrukcję brudnej bomby

Źródło:
PAP

Jedno ze zdjęć, które MSZ Rosji wykorzystało w poniedziałkowym tweecie do oskarżenia Ukrainy o konstruowanie brudnej bomby, zostało zrobione przed laty i jest własnością słoweńskiej organizacji odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi - przekazał rząd Słowenii. Fotografię wykonano w 2010 roku i wykorzystano bez zgody.

W poniedziałek na Twitterze rosyjskie MSZ opublikowało na swoim profilu tweeta z informacją, którą miało otrzymać ministerstwo obrony Rosji, że "dwie ukraińskie organizacje dostały polecenie wykonania tzw. brudnej bomby" i że prace nad nią są na ukończeniu.

Na jednym ze zdjęć widać przezroczyste worki z materiałem radioaktywnym z napisem po słoweńsku "radioaktivno". Pod zdjęciem opublikowano tabelę z izotopami promieniotwórczymi.

Rząd Słowenii: zdjęcie wykonano w 2010 roku

Na tweeta zareagował we wtorek słoweński rząd. "Odpady radioaktywne w Słowenii są przechowywane bezpiecznie i znajdują się pod nadzorem. Nie są wykorzystywane do produkcji żadnych brudnych bomb" – napisano na rządowym profilu na Twitterze.

Ponadto rząd Słowenii poinformował, że zdjęcie zostało wykonane w 2010 roku i należy do ARAO - organizacji odpowiedzialnej za gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi.

"Zdjęcie było wykorzystane do profesjonalnych prezentacji jako materiał wyjaśniający. Zdjęcie przedstawia czujniki dymu, które są w powszechnym użyciu" - napisał rząd Słowenii. "Zawierają one źródło promieniotwórcze, ale żadne z tych wymienionych w tabeli pod zdjęciem" - dodano, objaśniając jednocześnie, że "zdjęcie zostało opublikowane bez wiedzy ARAO".

"Brudna bomba" to broń masowego rażeniaShutterstock

Czym jest brudna bomba?

Brudna bomba to termin określający broń z materiałem radioaktywnym, który jest rozsiewany przy wykorzystaniu klasycznego materiału wybuchowego.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Brudna bomba" - czym jest broń, o której mówił rosyjski minister? Jakie byłyby skutki jej użycia

W Słowenii działa jedna elektrownia jądrowa w miejscowości Krszko w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Chorwacją

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: