TVN24 | Świat

Słowacja przyjmuje uciekających Ukraińców. Na granicy pomagają im wolontariusze

TVN24 | Świat

Autor:
FC/
tam
Źródło:
TVN 24, Reuters
Wojna Rosja - Ukraina. Vyšné Nemecké: Słowacja przyjmuje uchodźców
Wojna Rosja - Ukraina. Vyšné Nemecké: Słowacja przyjmuje uchodźcówBartłomiej Jurecki / Tygodnik Podhalański
wideo 2/21
Bartłomiej Jurecki / Tygodnik PodhalańskiWojna Rosja - Ukraina. Vyšné Nemecké: Słowacja przyjmuje uchodźców

Tłumy Ukraińców uciekają ze swojego kraju nie tylko do Polski. Na słowacko-ukraińskim przejściu granicznym powstały małe miasteczka, w których uchodźcy mogą znaleźć schronienie, ubrania i ciepły posiłek.

W miasteczku Vyšné Nemecké, przy granicy słowacko-ukraińskiej, przebywa Bartłomiej Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego". Jak podkreśla, wszystko wygląda tam na dobrze zorganizowane. - Są zbudowane miasteczka, w których można znaleźć przede wszystkim schronienie, ubrania, ciepły posiłek. Na pewno w tym miejscu ludzie już mogą odetchnąć z ulgą i odpocząć - mówi.

Ukraińcom pomagają wolontariusze. - Zajmują się rodzinami, które przechodzą przez granicę,,więc już od razu po przekroczeniu granicy mogą się poczuć bezpiecznie - tłumaczy Jurecki.

Jak podaje portal dennikn.sk, we wtorek rano - przy przejściach granicznych z Ukrainą - zaczęły funkcjonować punkty, które będą służyły jako stanowiska medyczne. "Do tej pory opiekę medyczną przybywającym uchodźcom zapewniały jedynie karetki pogotowia. Uruchomienie hotspotów potwierdzili szef izby ratowniczej Frantiszek Majersky i Ministerstwo Zdrowia".

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę >>>

Miasteczko na granicy słowacko-ukraińskiej w Vyšné NemeckéBartłomiej Jurecki / Tygodnik Podhalański

"Cały czas przyjeżdżają samochody, które zabierają swoje rodziny"

Po uchodźców, którzy już przekroczyli granicę, co pewien czas podjeżdżają autobusy, którymi zabierani są oni w bezpieczne miejsce. - Cały czas przyjeżdżają nowe samochody, również na ukraińskich blachach, które zabierają swoje rodziny. Nie widziałem tutaj osób, które kompletnie nie wiedzą, co ze sobą zrobić. Wygląda to dość dobrze, jeśli chodzi o organizację - wszyscy wiedzą, gdzie chcą jechać - relacjonuje Jurecki. Pytane przez niego ukraińskie rodziny, odpowiadały, że jadą do Czech czy Słowacji. Ruch jest też w drugą stronę - na granicy pojawiają się Ukraińcy, którzy chcą wrócić do domu i bronić swojego państwa. - Na razie jeszcze nie są przepuszczani - informuje Jurecki.

Jak podaje słowacka policja, od początku wojny na Ukrainie (od 24 lutego) do 28 lutego na terytorium Słowacji przez zachodnią granicę przeszło 53 136 osób, z czego 46 618 Ukraińców.

We wtorek wieczorem w Koszycach wylądował samolot, którym ewakuowani będą indyjscy studenci, którzy opuścili Ukrainę. Lot do Delhi zaplanowano na środę.

Słowacja poprosiła o wsparcie

W poniedziałek słowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poprosiło Europejskią Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej  (Frontex) o pomoc w zabezpieczeniu granicy z Ukrainą. - Pomimo decyzji rządu słowackiego o wzmocnieniu słowacko-ukraińskiej ochrony granic przez personel sił zbrojnych będziemy również prosić o wsparcie Frontex - powiedział minister w oświadczeniu, nie podając szczegółów dotyczących wnioskowanego wsparcia.

Tego samego dnia Czesi zadeklarowali, że wyślą na granicę słowacko-ukraińską 50 policjantów, by pomagali w rejestracji uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją.

Gdy urzędnicy szukali sposobów na rozładowanie korków na granicy, Ukraińcy mieszkający w Unii Europejskiej z niepokojem czekali na przejściach granicznych, by powitać swoich bliskich.

- Czekaliśmy tutaj trzy dni, a oni byli w drodze przez ponad cztery dni - mówiła Veronika Sahlikova Kufelt, która przyjechała z Niemiec, aby spotkać się ze swoimi siostrzenicami i babcią na przejściu Ubla na Słowacji.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych >>>

Prezydent Słowacji na granicy

W niedzielę na granicy słowacko-ukraińskiej pojawiła się prezydent Słowacji Zuzana Čaputová. "Wszyscy Ukraińcy, z którymi rozmawiałam na granicy, byli bardzo wykończeni, ale jednocześnie szczęśliwi, że znowu są bezpieczni. Dziękowali za przyjęcie na Słowacji i za opiekę, jaką otrzymali. Wysłuchanie matek, które spakowały swoje dzieci w kilka minut, aby uratować je przed groźbą wojny, było bardzo emocjonalne. Sama jestem mamą i nie wyobrażam sobie czegoś takiego" - napisała prezydent na Facebooku.

Unijna komisarz ds. wewnętrznych: opieramy się na innych wartościach niż Putin

Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson podczas pobytu w mieście Seret, na północy Rumunii w poniedziałek, podkreślała, że w ostatnich dniach doszło do bezprecedensowej "jedności i siły wspólnych działań" podejmowanych przez państwa Unii Europejskiej. - Pokazujemy solidarność w praktyce. Pokazujemy, że opieramy się na innych wartościach niż Putin - powiedziała.

Jak zapowiedziała, państwa przyjmujące wojennych uciekinierów z Ukrainy powinny spodziewać się zwiększenia wsparcia finansowego z Unii Europejskiej.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC/ tam

Źródło: TVN 24, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Bartłomiej Jurecki / Tygodnik Podhalański

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości