Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ukraiński wywiad twierdzi, że na skutek ataku dronów dwa rosyjskie systemy rakiet ziemia-powietrze Pancyr-S1 zostały zniszczone. Na terytorium Ukrainy trafił z Rosji most pontonowy dryfujący po rzece. Prezent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował w niedzielę materiał filmowy z ataku dronów, twierdząc, że zniszczyły one dwa rosyjskie systemy rakiet ziemia-powietrze Pancyr-S1, każdy o wartości około 15 milionów dolarów. "W ramach złożonej misji realizowanej przy pomocy platformy United24 operatorzy Grupy 999 HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy uderzyli na pozycje rosyjskiej obrony powietrznej na terytorium obwodu białogrodzkiego" - napisano w poście.

> Centrum Sprzeciwu Narodowego, podlegające Siłom Operacji Specjalnych armii ukraińskiej podało w niedzielę, że Rosjanie nasilają mobilizację na terenach południowej Ukrainy znajdujących się pod okupacją rosyjską i chcą do swej armii wcielić jak najwięcej tamtejszych mężczyzn.

> Według informacji ukraińskich mediów, nie żyje pilot samolotów myśliwskich Wadim Woroszyłow. Miał 23 lata.

> Denise Brown, koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej dla Ukrainy przekazała, że od 29 grudnia ubiegłego roku w rosyjskich atakach zginęło prawie 120 cywilów, a około 480 zostało rannych. - Najnowsza fala ataków na zaludnione miasta na całej Ukrainie pozostawia po sobie tragiczną liczbę zabitych i rannych dzieci, kobiet i mężczyzn oraz szereg strat i zniszczeń - powiedziała.

> Ukraińska straż graniczna w obwodzie czernihowskim - regionie na północy Ukrainy poinformowała, że na terytorium kraju trafił z Rosji most pontonowy dryfujący po rzece. Pogranicznicy zauważyli najpierw duży obiekt płynący rzeką Desną. Obserwowali go, dopóki nie zatrzymał się niedaleko brzegu rzeki na terytorium Ukrainy. Okazało się, że jest to most pontonowy, który jeszcze niedawno służył Rosjanom do przeprawiania się przez rzekę.

> Prezent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w niedzielę w przemówieniu przez łącze wideo na konferencji na temat bezpieczeństwa i obronności w szwedzkim Saelen do stworzenia w Europie wspólnego przemysłu zbrojeniowego.

> Ministerstwo obrony Danii poinformowało, że 19 myśliwców F-16 zostanie przekazanych Ukrainie w drugim kwartale 2024 roku, po zakończeniu szkolenia ukraińskich pilotów. W sierpniu o transferach F-16 na Ukrainę poinformowała też Holandia.

> Z kolei szefowa MSZ Japonii Yoko Kamikawa zapowiedziała w niedzielę w Kijowie, że jej kraj przeznaczy 37 mln USD na pomoc dla Ukrainy. Środki te będą wkładem do funduszu NATO i przeznaczone zostaną na dostawy systemu wykrywania dronów.

Autorka/Autor:lukl//mrz

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: