W "drugiej fali ataku" Rosja wystrzeliła prawie 30 rakiet

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
"Znów były alarmy przeciwlotnicze". Relacja Andrzeja Zauchy z Kijowa
"Znów były alarmy przeciwlotnicze". Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24
wideo 2/9
"Znów były alarmy przeciwlotnicze". Relacja Andrzeja Zauchy z KijowaTVN24

Wtorek jest 230. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosja kontynuowała ataki rakietowe na miejscowości w różnych częściach Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że agresorzy wystrzelili 28 rakiet, ale siły ukraińskie strąciły 20 pocisków i zestrzeliły większość z ponad 15 bezzałogowców. - Gdyby nie dzisiejsze uderzenia, to już byśmy przywrócili dostawy energii, wody i łączność, uszkodzone wczoraj przez terrorystów. A dziś Rosja osiągnie dodatkowo tylko to, że trochę wydłuży naszą odbudowę - powiedział. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:47

    W oświadczeniu odczytanym na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu we wtorek Unia Europejska zdecydowanie potępiła masowe ataki Rosji na ukraińskie miasta i przypomniała, że takie ataki na ludność cywilną są zbrodniami wojennymi - pisze agencja Ukrinform.

  • 4:47

    Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie z CNN, odnosząc się do decyzji kartelu OPEC+ mającej podnieść ceny ropy naftowej. Zapowiedział też, że zamierza ponownie przemyśleć relacje USA z monarchią.

  • 4:32

    Rosja "po prostu chce zabić naszą populację zimnem i głodem. To ludzie, którzy mentalnie utknęli w latach 30." – napisał we wtorek na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak..

    Według niego władze Rosji chcą, aby w zimie Ukraina nie miała ogrzewania, elektryczności i wody pitnej. "Nie chcą, abyśmy mieli jakikolwiek komfort. W ich oczach jest napisane: Chcemy, abyś umarł w najstraszniejszych mękach. Dziś, na poziomie swojej propagandy i na poziomie elit, Federacja Rosyjska szczerze chce masowych zgonów" – podkreślił doradca prezydenta.

  • 4:11

    Władimir Putin jest racjonalnym aktorem, który znacznie się przeliczył jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, nie sądzi, by rosyjski prezydent użył broni jądrowej, chociaż przyznał, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu.

  • 4:04

    Reżim Łukaszenki postanawia w końcu sprzedać Rosji suwerenność Białorusi - powiedziała podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej OBWE w Wiedniu stała przedstawicielka Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhenia Cymbaluk, cytowana przez agencję Ukrinform.

  • 3:51

    Federacja Rosyjska swoim głosem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ starała się uniknąć odpowiedzialności za naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, ale to jej się nie uda - powiedziała na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

  • 3:04

    Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.

    Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.

  • 2:31

    Ukierunkowane ataki Rosji na ukraińskie miasta i ich ludność cywilną to zbrodnie wojenne - oświadczył stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

    Według dyplomaty ostatnie dni nadal pokazują barbarzyński charakter Rosji w wojnie z Ukrainą. - Elektrownie, budynki mieszkalne, parki, place zabaw i urządzenia energetyczne zostały zaatakowane daleko od linii frontu, a ofiary cywilne są w całym kraju. To uderzające, że w tej ostatniej fali ataków tak wiele osób stanowiło cel nie mający absolutnie wartości wojskowej. Innym faktem jest to, że ataki te w większości zbiegły się z porannymi godzinami szczytu, co spowodowało maksymalną liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, ale prawdopodobnie to było także zamierzone, ponieważ rosyjskie władze oświadczyły, że wszystko poszło zgodnie z planem – powiedział Carpenter.

  • 2:07

    Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN.

    - Wysyłamy tę wiadomość naszym partnerom: musimy chronić niebo – powiedział Hałuszczenko - Rosjanie nie grają w żadne gry zgodne z prawem międzynarodowym. Nie obchodzą ich żadne międzynarodowe umowy czy konwencje - dodał.

  • 1:29

    USA prowadzą zmasowaną ofensywę w celu zmobilizowania jak największej liczby krajów do przyjęcia dyskutowanej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucji, potępiającej aneksję ukraińskich regionów przez Moskwę - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. - Uważamy, że czas na neutralność minął – powiedział Price na konferencji prasowej.

  • 1:18

    Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS. "Wspaniała wiadomość przed Ramstein 6, dokąd jadę jutro" - dodał ukraiński minister obrony.

    Systemy HIMARS trafiły na Ukrainę w ramach nowej transzy wartego ponad 12 mld pakietu pomocy dla Ukrainy i zostały przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

  • 0:41

    Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wezwała kraje partnerskie i sojuszników Stanów Zjednoczonych do przyspieszenia wypłat finansowych dla Ukrainy i zwiększenia pomocy dla Kijowa. - Wzywamy naszych partnerów i sojuszników, aby przyłączyli się do nas w szybkiej wypłacie swoich dotychczasowych zobowiązań wobec Ukrainy i zintensyfikowaniu wysiłków w tej kwestii – powiedziała sekretarz skarbu USA.

  • 0:25

    Ukraińska Prawda: W Mikołajowie słychać wybuchy. Rosjanie ostrzelali amunicją zapalającą dzielnicę Nikopol.

  • 0:14

    Szef rosyjskiego komitetu śledczego Aleksander Bastrykin powiedział we wtorek, że ciężarówka - powiązana z potężnym wybuchem na Moście Krymskim – zanim dotarła w okolice transportowanego drogą kolejową paliwa, przejechała przez Bułgarię, Gruzję, Armenię, Osetię Południową i rosyjski region Krasnodar.

    W odpowiedzi na te zarzuty, bułgarski rząd oświadczył: "Bezspornie ustalono, że ciężarówka wysadzona w powietrzne na moście na Krymie nigdy nie znajdowała się na terytorium Bułgarii".

    "Rząd w żaden sposób nie pozwoli, aby nazwa naszego kraju była kojarzona z jakimkolwiek zaangażowaniem w działalność terrorystyczną" – dodano.

  • 23:28

    Ukraińskie władze wzywają swoich obywateli, aby nie używali urządzeń gospodarstwa domowego, między innymi piekarników i pralek – w ten sposób chcą zaoszczędzić energię elektryczną i uniknąć "blackoutów" po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.

  • 22:27

  • 21:55

    Siły ukraińskie w ciągu dwóch dni strąciły dziewięć z jedenastu irańskich dronów bojowych - bezzałogowców Shahed-136 wystrzelonych przez rosyjskie wojsko - poinformował we wtorek wieczorem naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

    "To wynik wysokiej jakości przygotowania naszych członków obrony powietrznej, przeprowadzonego przez polskich braci" - dodał.

    "To właśnie Polska przekazała zestawy, z których - przy użyciu radzieckich rakiet - Ukraińcy zestrzeliwują irańskie drony wystrzelone przez Rosjan. To są realia dzisiejszej wojny. Dziękuję polskim braciom!" - napisał Załużny.

  • 21:28

    Wojsko rosyjskie przeprowadziło "drugą falę ataku terrorystycznego" przeciwko Ukrainie - powiedział we wtorek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że trwa naprawianie sieci energetycznych i łączności zniszczonych w rosyjskich ostrzałach.

    Jak poinformował prezydent, we wtorek rano rosyjskie wojsko wystrzeliło w stronę Ukrainy 28 rakiet, a siły ukraińskie strąciły 20 pocisków. Zestrzelono też większość z ponad 15 bezzałogowców - przeważnie irańskich dronów uderzeniowych - dodał Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu.

    Prezydent zaznaczył, że w całym kraju "dosyć szybko i efektywnie" prowadzone są prace naprawcze po wcześniejszych rosyjskich atakach.

    - Gdyby nie dzisiejsze uderzenia, to już byśmy przywrócili dostawy energii, wody i łączność, uszkodzone wczoraj przez terrorystów. A dziś Rosja osiągnie dodatkowo tylko to, że trochę wydłuży naszą odbudowę - powiedział Zełenski. Zwrócił przy tym uwagę, że już w większości wsi i miast, "które terroryści chcieli zostawić bez prądu i łączności", udało się je przywrócić.

    Prezydent postawił przed wywiadem ukraińskim zadanie polegające na ustaleniu osób odpowiedzialnych za ostrzały rakietowe Ukrainy i zaangażowanych w ataki z użyciem irańskich dronów.

  • 21:03

    Goście "Faktów po Faktach" w TVN24 - opozycjonista i były ambasador Białorusi w Warszawie Paweł Łatuszka oraz były ambasador RP na Łotwie oraz w Armenii Jerzy Marek Nowakowski - rozmawiali o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i białoruskim udziale w niej.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 20:59

    Dostarczymy Ukrainie pierwsze dwa systemy obrony powietrznej NASAMS w bliskiej przyszłości - zadeklarował dziś rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że prezydent Joe Biden zobowiązał się, by przekazać Ukrainie także dodatkowe zdolności obrony powietrznej.

    "Ciężko pracujemy, by dostarczyć dwa pierwsze systemy NASAMS, myślimy że jesteśmy na dobrej drodze, by dostarczyć je w bardzo bliskiej przyszłości" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. Odmówił podania dokładnej daty ze względu na trwający proces.



    Kirby mówił też, że prezydent Biden obiecał w poniedziałkowej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że postara się, by dać Ukrainie dodatkowe systemy obrony powietrznej, a wzmianka o tym w komunikacie Białego Domu z rozmowy "nie była przypadkiem".

    "Oni o tym rozmawiali, a prezydent zobowiązał się, że będziemy dalej próbować odpowiedzieć na potrzeby obrony powietrznej jak tylko potrafimy" - tłumaczył Kirby. Przekazał jednak, że jak dotąd nie ma nic konkretnego do ogłoszenia w tej sprawie i nie odpowiedział na pytanie dotyczące wysuwanych przez niektórych kongresmenów propozycji dostarczenia Ukrainie systemów Patriot.

    NASAMS to zaawansowany norwesko-amerykański system obrony powietrznej średniego zasięgu, głównie używany do obrony miast przed pociskami manewrującymi. W tym charakterze używany jest do obrony nieba m.in. nad Waszyngtonem.

  • 20:51

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oficjalnie poprosił o wpisanie historycznego centrum Odessy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

    W przemówieniu, skierowanym we wtorek do Rady Wykonawczej organizacji, zaznaczył, że obecnie, w obliczu zagrożenia rosyjskimi atakami rakietowymi na terytorium Ukrainy, świat nie może odwracać wzroku od groźby zniszczenia dóbr kultury.



    Dyrektor generalna UNESCO Audrey Azoulay podkreśliła, że "ta inicjatywa oznacza zaufanie do mechanizmów ochrony UNESCO" - podała organizacja w oświadczeniu.

    W nagranym wcześniej przemówieniu Zełenski wyraził wdzięczność dla oenzetowskiej organizacji za jej działania na Ukrainie i wezwał do "rozszerzenia wspólnych wysiłków" na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego kraju.

    Stały przedstawiciel Ukrainy przy UNESCO Wadym Omełczenko i mer Odessy Hennadyj Truhanow przekazali dokumentację nominacyjną we wtorek rano. Za podjęcie decyzji w sprawie nominacji będzie odpowiedzialnych 21 państw członkowskich Komitetu Światowego Dziedzictwa. Nie podano daty zwołania sesji Komitetu, na której zostanie rozstrzygnięta kandydatura Odessy.

  • 20:39

    W Kijowie naprawiono już jezdnię na skrzyżowaniu w centrum miasta, gdzie w poniedziałek trafiła rosyjska rakieta. Dobę po ataku po leju po bombie nie ma już śladu. Trwają też prace naprawcze na uszkodzonej szklanej kładce w ukraińskiej stolicy.

    We wtorek wieczorem na skrzyżowaniu bulwaru Szewczenki i ul. Wołodymyrskiej w pełni przywrócono ruch. W miejscu, gdzie był lej po bombie, położono nową nawierzchnię, naprawiono też uszkodzony rurociąg.

    Віталій Кличко

    Рух на бульварі Тараса Шевченка і вулиці Володимирській повністю відновили. Дорожники влаштували нове покриття у місці потрапляння російської ракети. Крім того, працівники «Київводоканалу»...

    ТИМОШЕНКО 🇺🇦

    🚧 Київ. Бульвар Тараса Шевченка. Рух повністю відновлено Дякую нашим службам за оперативну та ефективну роботу! Все подолаємо!

    Trwają też prace naprawcze na szklanej kładce. Dotychczas zdemontowano uszkodzone części szkła.

    Віталій Кличко

    Сьогодні на пішохідно-велосипедному мосту фахівці демонтували пошкоджені вибухом російської ракети елементи скла. А спеціалісти «Київміськсвітла» обстежили стан підсвітки перил. Освітлення...


    Jak podkreślił mer Kijowa Witalij Kliczko, most jest teraz nie tylko jednym z turystycznych symboli Kijowa, ale też symbolem niezłomności i wytrzymałości Ukrainy.

  • 20:27

  • 20:17

    Rosyjskie wojsko ostrzelało obwód zaporoski na południowym wschodzie Ukrainy, zabijając siedem osób - poinformował Kyryło Tymoszenko z biura prezydenta Ukrainy. Jak dodał, siedem osób zostało też rannych.

    Tymoszenko przekazał, że siły rosyjskie przeprowadziły ostrzał z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych i artylerii. Zaatakowano miasto Orichiw i miejscowość Stepnohirsk.

    Zginęło siedem osób, a kolejnych siedem zostało rannych. Służby pracują nad usunięciem skutków ostrzałów.

  • 19:01

    Przywódcy państw G7 opublikowali wspólne oświadczenie po wirtualnej konferencji zwołanej w reakcji na rosyjskie ostrzały rakietowe.

    "Będziemy kontynuować udzielanie finansowego, humanitarnego, wojskowego, dyplomatycznego i prawnego wsparcia i będziemy solidarni z Ukrainą tak długo, jak trzeba" - czytamy w oświadczeniu przywódców USA, Japonii, Niemiec, Francji, Włoch, Kanady, Wielkiej Brytanii i UE.

    Uczestnicy zwołanej pilnie telekonferencji - w której udział wziął też prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski - zapowiedzieli również, że są gotowi "wraz z innymi krajami i instytucjami" zaoferować Ukrainie długotrwałe zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa, by mogła się w przyszłości bronić i odstraszać Rosję od kolejnych ataków.

    Zadeklarowali, że sprawiedliwe porozumienie pokojowe kończące wojnę powinno ochronić integralność terytorialną Ukrainy, zapewnić krajowi zdolności do samoobrony oraz odbudowy po wojnie, w tym "eksplorując ścieżki, by zrobić to za pomocą środków z Rosji", a także pozwolić na rozliczenie odpowiedzialnych za rosyjskie zbrodnie.

    Liderzy G7 potępili "w najmocniejszych słowach" rosyjskie ataki na ukraińskie miasta, zauważając, że ataki przeciwko cywilom stanowią zbrodnie wojenne.

    "Pociągniemy prezydenta Putina i sprawców do odpowiedzialności" - zapewnili, zapowiadając dalsze sankcje przeciwko Rosji i przedstawicielom rosyjskich elit.

    Przywódcy krajów G7 potępili też rosyjskie próby aneksji ukraińskiego terytorium, działania Rosji wobec Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i eskalacyjne posunięcia Rosji, w tym ogłoszoną mobilizację, a także "nieodpowiedzialną retorykę nuklearną".

  • 18:22

    Jeremak opublikował także zdjęcia uwolnionych żołnierzy:

  • 18:05

    W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu powróciło 32 ukraińskich wojskowych - informuje Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Strona ukraińska sprowadziła też ciało Izraelczyka Dmytra Fiałki, który walczył za Ukrainę jako ochotnik - przekazał szef biura prezydenta.

    Jak poinformował Jermak, do domu wracają oficerowie, sierżanci i żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy. Wszyscy z nich byli w miejscach, w których trwały zacięte walki zbrojne. Jermak dodał, że wiele z tych osób uznanych było za zaginionych.

  • 17:47

  • 17:13

    Rosja przekroczyła kolejną czerwoną linię, atakując obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych - oświadczył rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko, odnosząc się do poniedziałkowego rosyjskiego ostrzału Kijowa.

    MSZ przypomniało, że podczas zmasowanych ostrzałów w poniedziałek uszkodzone zostały m.in. obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych w Kijowie. Jedna z rakiet uszkodziła biuro wizowe ambasady Niemiec, a druga budynek, w którym pracuje personel Misji Doradczej UE.

    "Rosja przekroczyła nową czerwoną linię w swoich zbrodniczych działaniach" - czytamy w komunikacie. Według ukraińskiej dyplomacji ataki na obiekty zagranicznych placówek dyplomatycznych to zbrodnia wojenna i złamanie konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych.

    Resort wezwał społeczność międzynarodową do potępienia ataku rakietowego i wzmocnienia sankcji na Kreml oraz do pilnego przekazania Ukrainie nowoczesnych środków obrony powietrznej

  • 16:59

    Zmasowane ostrzały rakietowe, to taktyka nowego dowódcy wojsk rosyjskich na Ukrainie Siergieja Surowikina - oświadczył przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

    Według HUR Rosja zaczęła planować przeprowadzenie zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę 2 października, zaś 9 października zapadła ostateczna decyzja o ostrzałach - pisze Suspilne. Decyzja - jak twierdzi strona ukraińska - związana była m.in. z nominacją Surowikina.

    "Surowikin jest znany z tego, że mimo braku służby w lotnictwie, stał na czele Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, a wcześniej powietrznego zgrupowania Rosjan w Syrii" - zaznaczył Jusow, cytowany we wtorek przez HUR.

    "Zarzucenie rakietami obiektów infrastruktury cywilnej to jego styl. Wie, że samoloty lecą i z nich można zrzucać rakiety. I właśnie tym (Rosjanie) się zajęli, by pokazać, że nowe kadrowe nominacje Putina na Ukrainie mają jakieś znaczenie i niby pokazują jakieś rezultaty" - dodał. Jusow wskazał, że podobną taktykę wojskowych zbrodni przeciwko cywilom rosyjskie siły stosowały w Syrii.

    8 października rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że Surowikin został głównodowodzącym sił prowadzących "specjalną operację wojskową", jak rosyjska propaganda za Kremlem określa wojnę na Ukrainie.

  • 16:39

    Gubernator rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o uszkodzeniu stacji elektroenergetycznej w mieście Szebiekino przy granicy z ukraińskim obwodem charkowskim. Oskarżył o to stronę ukraińską. Dodał, że nikt nie ucierpiał oraz że bez prądu pozostaje 2000 osób.

  • 16:34

    Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w wywiadzie dla węgierskiego portalu Telex ocenił, że "Budapeszt stopniowo odchodzi od sposobu, w jaki niegdyś odnosił się do Moskwy, jednak ten proces jest powolny".

    - Węgry wolniej dostrzegają, jaka będzie przyszła Rosja, wolniej przyznają, że Europa po wojnie z pewnością nie będzie miała tak bliskich relacji z Rosją – powiedział Podolak w opublikowanej wczoraj rozmowie. Podkreślił, że węgierski rząd gra na prorosyjskich sentymentach, licząc na określone korzyści, jednak w rzeczywistości wszystko "odbywa się w ramach sprytnie prowadzonego dialogu".

  • 16:22

    Zełenski: Pokój jest możliwy tylko w określonych okolicznościach, ze wszystkimi sąsiadami, nie tylko z jednym. Rosja chce bezpośrednio wciągnąć Białoruś w tę wojnę.

  • 16:21

    Zełenski: Jeden człowiek blokuje pokój, ten człowiek jest w Moskwie.

  • 16:20

    Zełenski: Terror to jest coś, co oni (Rosjanie) pokazują.

  • 16:19

    Zełenski: Dziękuję za ósmy pakiet sankcji, ale pamiętajmy, że Rosja rozpoczęła zupełnie nowy etap eskalacji, potrzebny jest w związku z tym nowy, silny pakiet sankcji.

  • 16:18

    Wołodymy Zełenski przemawia online na szczycie G7.

  • 16:08

    Putin bierze na cel nasze dzieci, naszych cywilów! Kiedy Rosjanie mówią o walce z radykalnymi faszystami i ukraińskim wojskiem, to wszystko kłamstwa - to jest walka ze zwykłymi cywilami - powiedział niemieckiemu dziennikowi "Bild" mer Kijowa Witalij Kliczko.

    Zdaniem Kliczki Putin atakami rakietowymi na miasta chce wzbudzić panikę. Mer ukraińskiej stolicy zapewnił: - Nie chcemy uciekać. Chcemy żyć w spokojnym kraju. Takie działania przynoszą jeszcze więcej złości, zupełnie wbrew oczekiwaniom Putina: pozostaniemy tutaj, będziemy walczyć i bronić naszej przyszłości.

    Kliczko obecnie wyklucza negocjacje z Rosją. - Czujemy się jak zakładnicy. Putin zaanektował dużą część naszego terytorium, zabił tylu ludzi", a teraz mówi do nas "pójdźmy na kompromis, porozmawiajmy!" - powiedział Kliczko gazecie.

    - Myślę, że jedyny kompromis jest taki: jesteśmy gotowi do rozmów, gdy ostatni rosyjski żołnierz opuści nasze terytorium - podkreślił mer Kijowa.

  • 15:33

  • 15:18

    Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji w Brukseli zapowiedział, że Sojusz zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream.

    Zaznaczył, że "jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź".

  • 15:16

    W Kijowie jest korespondent "Faktów" TVN Andrzej Zaucha. Jego najnowsza relacja:

  • 15:06

    Reuters, powołując się na europejskiego dyplomatę, podaje, że NATO rozważa zorganizowanie specjalnego, wirtualnego szczytu w związku z atakami rakietowymi Rosji, jej groźbami użycia broni nuklearnej i dodatkową mobilizacją żołnierzy.

    Na razie jednak nie ustalono jeszcze daty tego forum - powiedział rozmówca agencji.

  • 14:58

    Rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wałerija Martyniuka, prawdopodobnie jest on poddawany torturom - zaalarmował na Telegramie ukraiński koncern Enerhoatom.

    "W ten sposób Rosjanie starają się zdobyć tak bardzo potrzebne im informacje dotyczące osobistych spraw pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, aby jak najszybciej zmusić ukraiński personel do pracy dla Rosatomu. Okupanci torturują pracowników elektrowni, nie stroniąc od najbardziej brutalnych nadużyć" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu.

  • 14:40

    Wśród cywilów zabitych w poniedziałek w rosyjskim ostrzale Kijowa jest lekarka z dziecięcego szpitala onkologicznego. Odwiozła syna do przedszkola i jechała do pracy, gdy wybuchł pocisk – poinformował szpital i doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

    "Jej samochód doszczętnie spłonął w centrum Kijowa" – napisano w komunikacie szpitala na Facebooku, którego fragmenty przytoczyła stacja CNN.

    Oksana Leontiewa od 11 lat pracowała na oddziale transplantacji szpiku w dziecięcym szpitalu onkologicznym Ohmatdyt w Kijowie. "Była prawdziwą profesjonalistką i wsparciem dla pacjentów i kolegów z pracy (…) To wielka strata dla Ohmatdytu i całej Ukrainy" – przekazała placówka.

    O śmierci lekarki poinformował również doradca szefa ukraińskiego MSW. "Jej syn jest teraz sierotą. Jego ojciec zginął pół roku temu, jego matka wczoraj" – napisał na Twitterze Heraszczenko, dołączając kondolencje.

  • 14:31

    Siły rosyjskie uderzyły rakietami w obiekty infrastruktury energetycznej w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomiły lokalne władze. Część regionu jest pozbawiona prądu.

    "Są poważne zniszczenia. W wielu miejscowościach nie ma prądu" – napisał na Telegramie szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Uściślił, że zaatakowane zostały obiekty w rejonach (powiatach) pawłohradzkim i kamianskim.

    W toku jest operacja ratunkowa. "W obwodzie wprowadzony zostaje tryb totalnego oszczędzania energii, aby mogły działać szpitale, transport i inna ważna infrastruktura socjalna. Proszę wszystkich o oszczędzanie elektryczności" – zaznaczył Rezniczenko.

  • 14:09

    Nasze wojska zestrzeliły w pobliżu Kijowa kilka rosyjskich rakiet, dzięki temu dzień w mieście rozpoczął się spokojnie i nie doszło do żadnych wybuchów - przekazuje mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  • 14:01

    Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa odbyła się przed zdalną naradą przywódców państw G7.

    Kancelaria Premiera Włoch w wydanym komunikacie poinformowała, że rozmowa Draghiego z Zełenskim była skoncentrowana na ostatnich "poważnych" wydarzeniach, a zwłaszcza na atakach rakietowych przeprowadzonych przez siły rosyjskie na Kijów i inne ukraińskie miasta.

    "Premier Draghi potępił jako niedopuszczalne te brutalne ataki, które dalej obciążają Rosję odpowiedzialnością, oraz potwierdził bliskość Włoch z władzami i ludnością Ukrainy"- głosi nota.

    Prezydent Zełenski napisał na Twitterze po rozmowie, że poinformował włoskiego premiera o "konsekwencjach rosyjskiego terroru rakietowego" i podziękował mu za stałe, mocne poparcie. Dodał, że obaj skoordynowali stanowiska przed ważnymi wydarzeniami międzynarodowymi, w tym przed szczytem G7.

  • 13:50

    Dziś około południa rosyjskie wojska ponownie ostrzelały elektrociepłownię Ładyżynską w obwodzie winnickim w centralnej części Ukrainy i raniły sześć osób. Do wcześniejszego ataku na ten obiekt doszło w godzinach porannych - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za ukraińską spółką energetyczną DTEK.

    Ostrzału dokonano w momencie, gdy na terenie elektrociepłowni znajdowały się służby ratunkowe. Według wstępnych doniesień wśród poszkodowanych nie ma pracowników obiektu. Ponownie doszło do uszkodzenia instalacji energetycznych - oznajmiła DTEK.

    W komunikacie firmy powiadomiono również, że poranny atak przeprowadzono przy użyciu irańskich dronów-kamikadze Shahed-136.

  • 13:34

    Reuters, powołując się na komunikat Kremla, informuje, że w czwartek dojdzie do spotkania Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana w Astanie.

  • 13:16

    Siły zbrojne Ukrainy zestrzeliły we wtorek co najmniej 18 rosyjskich pocisków manewrujących, 8 dronów-kamikadze i 3 bezzałogowce – powiadomił na briefingu rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.

    - W drugiej fali ataków we wtorek w godzinach 09.30-13.00 zestrzelono kolejne 14 pocisków manewrujących – mówił Ihnat. Rano wojskowy mówił o zestrzeleniu 4 takich pocisków. Zestrzelono także 8 dronów-kamikadze oraz 3 bezzałogowce.

    Dziś Rosja kontynuowała ataki rakietowe na miejscowości w różnych częściach Ukrainy.

  • 12:47

    Tomasz Kanik, reporter TVN24, jest w Lwowie. - Dzisiaj też niestety dostaliśmy informację, że atak był na tyle skuteczny, że została trafiona infrastruktura krytyczna - mówił.

    - Wczoraj też elektrownia zostałą trafiona, stąd były duże kłopoty z prądem. Władze walczyły z tym problemem do rana, nad ranem ogłoszono, że 99 procent odbiorców już ten prąd ma - przypominał Kanik.

    - Teraz znowu po ataku, w którym jedna osoba została ranna, 30 procent miasta jest znowu pozbawione prądu. Jest również prośba do mieszkańców o gromadzenie wody, bo z wodą też może być problem - dodał reporter TVN24.

  • 12:35

  • 12:31

    Z powodu agresywnej wojny przeciwko Ukrainie Rosja znalazła się w rozpaczliwej sytuacji; kończy jej się amunicja, przyjaciele i żołnierze, a Rosjanie uciekają przed mobilizacją - powiedziałszef brytyjskiej agencji wywiadowczej GCHQ Jeremy Fleming.

  • 11:33

    Rosjanie ostrzelali Lwów. Pociski spadły na obiekty infrastruktury, występują problemy z dostępem do prądu - przekazał mer tego miasta.

  • 11:26

    Ukraińcy potrzebują pomocy militarnej, ale też finansowej, by państwo mogło funkcjonować. Wsparcie dla Kijowa musimy wzmocnić, bo porażka Ukrainy byłaby dla Zachodu bardziej kosztowna niż najhojniejsza pomoc - powiedział ambasador Polski w Kijowie Bartosz Cichocki.

  • 11:19

    Pod koniec września ośmiu Rosjan uciekło przed ogłoszoną mobilizacją, udając się w podróż jachtem z Władywostoku do Korei Południowej. Rejs trwał pięć dni, ponieważ mężczyźni omijali wody terytorialne Korei Północnej - podał brytyjski dziennik "Guardian" za rosyjskojęzyczną sekcją BBC.

  • 11:14

  • 11:03

    8 października rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że generał Siergiej Surowikin został głównodowodzącym sił prowadzących "specjalną operację wojskową", jak rosyjska propaganda określa wojnę na Ukrainie. Surowikin dowodził wcześniej siłami lotniczymi, a ostatnio południowym zgrupowaniem wojsk na Ukrainie - napisano w brytyjskim raporcie wywiadowczym.

    Zdaniem Brytyjczyków mianowanie Surowikina miało prawdopodobnie na celu poprawę skuteczności operacji na Ukrainie. "Jednak będzie on najpewniej musiał rywalizować z coraz bardziej podzielonym ministerstwem obrony, które jest słabo wyposażone do osiągania politycznych celów, jakie wyznaczono wobec Ukrainy" - podsumowano.

  • 10:50

  • 10:14

    Rosyjscy dowódcy na południu Ukrainy zmuszają nowo zmobilizowanych żołnierzy do przemieszczania się bez amunicji; rezerwistom nie są wydawane naboje, ponieważ ich przełożeni obawiają się buntu - poinformowało Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

  • 9:10

    Zagraniczne ambasady nie planują opuszczenia Kijowa z powodu ataków rakietowych dokonanych przez Rosjan - twierdzi ambasador Litwy na Ukrainie Valdemaras Sarapinas.

    - Na pewno nie planujemy opuszczenia Kijowa, jestem w stałym kontakcie z ambasadorami innych krajów, zwłaszcza europejskich, i nikt nie ma takich planów - powiedział ambasador.

  • 8:59

    O wybuchach między innymi w Odessie i Krzywym Rogu, a także w obwodach kijowskim i winnickim Ukrainy informują władze lokalne i ukraińskie kanały w komunikatorze Telegram.

  • 8:54

    "Uwaga! W ciągu dnia istnieje wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy. Dla własnego bezpieczeństwa pozostańcie w schronach. Nie lekceważcie sygnałów alarmów powietrznych" - głosi komunikat ukraińskiej państwowej służby do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

  • 8:31

    O wczorajszych atakach na ukraińskie miasta mówił w TVN24 pułkownik Maciej Matysiak, ekspert fundacji Stratpoints.

    - Z naszego punktu widzenia to nie ma żadnego sensu. Z punktu widzenia Rosji, administracji Putina, agresywnego działania tej administracji, celem jest zastraszanie. Przekonanie, że w taki sposób zastraszą społeczeństwo - mówił.

    - To jest działanie, które Putin podejmuje, żeby wzmocnić swój osłabiający się wizerunek, żeby ta agresywna część społeczeństwa rosyjskiego miała poczucie, że nie dzieje się tak źle. To przesłanki bardziej wewnętrzne, osobiste, wizerunkowe - powiedział ekspert.

  • 8:19

    Rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i sieć energetyczną nie złamią woli walki Ukraińców, a przy topniejących zapasach precyzyjnych pocisków Rosja nie będzie w stanie utrzymać takiego nasilenia ostrzałów przez długi czas - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • 8:16

    Alarmy rakietowe ogłoszono już na całym terytorium Ukrainy z wyjątkiem Krymu.

  • 8:03

    Dostawy prądu wznowiono we wszystkich miejscowościach obwodu lwowskiego - przekazał szef władz tego regionu Maksym Kozycki. Problemy z elektrycznością wystąpiły w wyniku poniedziałkowego ostrzału przez Rosjan.

  • 7:52

    Ukraińskie służby podały najnowszy bilans poniedziałkowego ataku na ukraińskie miasta, co najmniej 19 osób zginęło, a 105 zostało rannych. Informację przekazał portal Kyiv Independent, powołując się na ukraińską państwową służbę do spraw sytuacji kryzysowych.

  • 7:19

    We wszystkich obwodach Ukrainy, poza sześcioma regionami na zachodzie, ogłoszono alarm rakietowy - podała agencja Ukrinform

    Alarm nie obowiązuje jedynie w obwodach wołyńskim, lwowskim, tarnopolskim, iwanofrankowskim, rówieńskim i zakarpackim.

  • 7:18

    Rosjanie we wtorek rano zaatakowali elektrociepłownię w obwodzie winnickim dronami Shahed-136. Pojawiły się też doniesienia o bombardowaniu Kramatorska i Słowiańska.

  • 6:59

    - Rosjanie chcą podnieść napięcie na granicy z NATO - komentuje ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Żochowski w rozmowie z PAP.

    - Sytuacja rosyjskich oddziałów na Ukrainie jest zła. Moskwa próbuje ją poprawić rozwijając regionalne zgrupowanie z Białorusinami. Wiąże ono bowiem siły ukraińskie. Ukraina musi w takiej sytuacji trzymać dużo wojska przy granicy z Białorusią, zamiast użyć go na wschodzie i na południu swojego kraju - podkreśla ekspert.

    - Nie chodzi jednak tylko o Ukrainę. Moskwa chce pokazać, że "reaguje" w ten sposób na wypowiedzi Łukaszenki, jakoby NATO chciało zaatakować Białoruś. Jest to pewna modyfikacja rozgrywki, jaką była słynna depesza emska - wykreowanie pretekstu do podjęcia określonych działań. Chodzi w tym o podniesienie napięcia na granicy z NATO. Kreml liczy, że przestraszy w ten sposób któregoś z ważnych członków Sojuszu i doprowadzi do podjęcia przez Zachód prób deeskalacji i wstrzymania pomocy dla Ukrainy - wyjaśnia Żochowski.

  • 6:13

    Jak podaje portal Suspilne, około godziny 6 rano rosyjskie pociski spadły na Zaporoże. - Okupanci zaatakowali rakietami. Celem była infrastruktura. Nadal zbieramy informację o zniszczeniach i ofiarach - przekazał szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  • 5:03

    "Urzędnicy rosyjskiej i okupacyjnej administracji ustalają warunki, aby przenieść do 40 tysięcy mieszkańców z obwodu chersońskiego na okupowany przez Rosję Krym" – poinformował Instytut Studiów nad Wojną.

    "Siły rosyjskie – prawdopodobnie z powodu kradzieży dokonanych przez żołnierzy kontraktowych i dowódców - mają problemy z dostarczeniem zaopatrzenia zmobilizowanym jednostkom" – dodano.

  • 4:43

    Komisja Europejska pracuje nad zapewnieniem Ukrainie około 1,5 miliarda euro wsparcia budżetowego miesięcznie w przyszłym roku - pisze we wtorek na swoim portalu Politico. UE zobowiązała się w maju do przekazania 9 mld euro w ramach tzw. pomocy makrofinansowej dla Ukrainy, ale z tego tylko 6 mld euro otrzymało wsparcie krajów UE, zaś do tej pory wypłacono 1 mld euro. Trwa dyskusja na temat zapewnienia pozostałych 3 mld euro jeszcze w tym roku.

  • 4:43

    Prezydent Joe Biden , liderzy G7 oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezmą we wtorek udział w wirtualnym spotkaniu w sprawie wsparcia dla Ukrainy - poinformował Biały Dom.

  • 4:43

    Agresja jednego kraju przeciwko drugiemu jest niezgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych - powiedział przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ węgierski dyplomata Csaba Keresi, podczas sesji nadzwyczajnej rozpatrującej projekt rezolucji osądzającej rosyjskie pseudoreferenda na terytorium Ukrainy.

  • 4:43

    Kierownictwo OBWE potępiło w poniedziałek rosyjskie ataki na obiekty cywilne na Ukrainie, które miały na celu "szerzenie terroru i kompensowanie niepowodzeń w osiąganiu celów taktycznych i strategicznych" - donosi Ukrinform.

    "Te straszne działania wojskowe ucieleśniają całkowite lekceważenie i pogwałcenie prawa międzynarodowego, w szczególności międzynarodowego prawa humanitarnego. Jedynym powodem tych brutalnych i okrutnych czynów jest szerzenie terroru i zrekompensowanie nieosiągnięcia celów taktycznych i strategicznych. Dzielni ludzie Ukrainy pozostają zaangażowani w obronie naszych wspólnych wartości i głównych zasad OBWE" – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej organizacji.

  • 4:43

    Premier Kanady Justin Trudeau w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim potępił rosyjskie ataki na ukraińskie miasta i podkreślił, że wzmocniły one przekonanie o dalszej pomocy dla Ukrainy, w tym wojskowej, poinformowało jego biuro prasowe.

    W tweecie Trudeau określił rosyjskie ataki na cywilne cele jako "ohydne". W komunikacie biura prasowego premiera Kanady streszczającym rozmowę obu polityków napisano, że "te skandaliczne rosyjskie ataki jedynie wzmacniają postanowienie Kanady, by wspierać Ukrainę tak długo jak to konieczne", a Trudeau zapewnił Zełenskiego, że pomoc Kanady będzie dotyczyć wojska, gospodarki i działań humanitarnych.

  • 4:42

    Szef senackiej komisji spraw zagranicznych Bob Menendez zapowiedział blokowanie współpracy wojskowej USA z Arabią Saudyjską w związku z jej korzystną dla Rosji decyzją w sprawie ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Zapowiedział, że będzie to robił, dopóki Rijad nie zmieni swojej polityki wobec wojny.

  • 4:42

    Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaproponowała prezydentowi Zełenskiemu współpracę i nawiązanie stosunków politycznych i dyplomatycznych między emigracyjnym białoruskim gabinetem i Ukrainą - informuje białoruski portal Nasza Niwa.

  • 4:42

    - Nie możemy pozostać obojętni wobec tych aktów państwowego terroryzmu. Powtarzamy nasze wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Pozycja Polski jest jasna. Fałszywe referenda są nieważne. Nie mogą wywołać żadnych skutków - powiedział na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ ambasador Polski Krzysztof Szczerski.

    - Dziś, od wczesnego poranka, oddalamy się bardziej od pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie. Potężne rosyjskie uderzenia przeciwko infrastrukturze cywilnej w wielu ukraińskich lokalizacjach, uzasadniane mściwą retorykę Kremla o "zemście", stanowią kolejny mroczny rozdział eskalacji dokonanej przez agresora - ocenił.

  • 4:41

  • 4:40

    "Odbyłem produktywną rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem. Głównym tematem rozmowy była obrona powietrzna. Obecnie jest to priorytetem numer 1 w naszej współpracy" - oznajmił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:asty, ads, akw\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: t.me/s/vvgladkov

Tagi:
Raporty: