Rosjanie ostrzelali autobusy, by "nie dopuścić do ewakuacji ludności cywilnej"

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 50 dni. Podsumowanie sytuacji
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 50 dni. Podsumowanie sytuacjiTVN24
wideo 2/27
TVN24Inwazja Rosji na Ukrainę trwa 50 dni. Podsumowanie sytuacji

Trwa 51. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że rosyjscy żołnierze ostrzelali autobusy, którymi próbowano wywieźć ludność z terenów działań wojennych w Starobielsku w obwodzie ługańskim. Są zabici i ranni. Wcześniej ukraiński wywiad podał, że Rosjanie wstrzymali produkcję czołgów T-90 i T-14 w związku z problemami finansowymi wywołanymi przez sankcje. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun.

> Doszło do czwartej ukraińsko-rosyjskiej wymiany jeńców. Wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców. Strona rosyjska zwolniła pięciu ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również ośmiu cywilów, w tym jedną kobietę – przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

> Rosja zamierza utworzyć wokół armii ukraińskiej w Donbasie podwójny pierścień - ocenił w rozmowie z kijowskim tygodnikiem "Nowoje Wriemia" pułkownik rezerwy Kostiantyn Maszowec.

> 2557 cywilów ewakuowano w czwartek korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:55

  Premier Ukrainy Denys Szmyhal, minister finansów Serhij Marczenko i prezes Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu - poinformował w piątek Reuters, powołując się na źródła.

  Wizyta odbędzie się podczas wiosennych spotkań Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

  Jak pisze Reuters, ukraińscy przedstawiciele odbędą dwustronne spotkania m.in. z urzędnikami finansowymi z krajów grupy G7, a także wezmą udział w "okrągłym stole" na temat Ukrainy, którego gospodarzem w czwartek będzie Bank Światowy.

 • 3:05

  Biały Dom nie przygotowuje się do wizyty prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie, ale rozważa wizytę w Kijowie wysokiego rangą urzędnika administracji Stanów Zjednoczonych - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

 • 2:22

 • 1:10

  Wojska rosyjskie aktywnie przygotowują się do nowej ofensywy na wschodzie Ukrainy, w tym przygotowują infrastrukturę medyczną oraz terytorium Białorusi do wystrzeliwania rakiet w kierunku Ukrainy - powiedziała ukraińska wiceminister obrony Anna Malar.

  - Koncentrują nie tylko broń, sprzęt wojskowy, personel, ale przygotowują również infrastrukturę medyczną do pomocy rannym. Gromadzą rezerwy, w pełni przygotowując terytorium Białorusi do uderzeń rakietowych na Ukrainę - mówiła.

  Odnosząc się do zatopienia rosyjskiego krążownika "Moskwa" wiceminister zaznaczyła, że "rosyjska armia jest mściwa" i "część operacji wykonuje emocjonalnie". - I jest bardzo prawdopodobne, że decyzje te mogą podejmować nie wojskowi, ale cywil, to znaczy Putin. Bo czasami nie ma wizji wojskowej w tym, co się dzieje – dodała.

 • 0:18

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla CNN, że Ukraina straciła podczas wojny 2,5-3 tys. żołnierzy, zaś ok. 10 tys. jest rannych. Dodał, że Ukraińcy muszą zrobić wszystko, by wojna trwała w nieskończoność.

  Zełenski stwierdził, że nie wiadomo, ilu z 10 tys. rannych żołnierzy przeżyje. Zasugerował jednak, że straty rosyjskie są znacznie większe i szacowane są na 19-20 tys. zabitych. Dodał też, że trudno jest ocenić, jak wielu zginęło cywilów, m.in. ze względu na to, że nie ma informacji, co dzieje się na terenach okupowanych przez Rosjan.

  Prezydent Ukrainy przyznał też, że trudno mu patrzeć na obrazki zabitych dzieci, takie jak z Buczy i innych podkijowskich miejscowości. - Trudno jest mi na to patrzeć jako ojcu. Wszystko, czego chcesz po tym, to mścić się i zabijać. Ale muszę to oglądać jako prezydent. Wszyscy chcemy walczyć, ale musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by ta wojna nie trwała w nieskończoność - powiedział przywódca we fragmencie wywiadu wyemitowanym przez CNN.

  Zapytany o zatopienie krążownika Moskwa, Zełenski skomentował, że dla Ukrainy zatopienie największego okrętu rosyjskiej floty czarnomorskiej "nie jest tragedią", bo oznacza to, że Rosja ma mniejsze możliwości ataku na Ukrainę.

 • 23:42

  - Oczywiście słyszę te różne przepowiednie. Mam znacznie więcej różnych informacji niż niektóre media o zamiarach i możliwościach armii rosyjskiej. O potencjale rosyjskiej gospodarki. O stanie emocjonalnym społeczeństwa w Rosji. To wszystko trzeba wziąć pod uwagę, zanim powiemy, jak długo potrwa wojna. Dlatego musimy liczyć się ze skutecznością instrumentów wpływu na Rosję, którymi posługuje się Ukraina i cała nasza koalicja antywojenna przeciwko rosyjskiej agresji -tłumaczył Wołodymyr Zełenski.

  Prezydent Ukrainy zaznaczył, że wszystkim partnerom, z którymi rozmawia na ten temat, zawsze mówi, iż wysokość wsparcia dla Ukrainy bezpośrednio wpływa na nadejście pokoju. - Dosłownie od tego zależy, ilu jeszcze Ukraińców zdołają zabić okupanci - przekonywał Zełenski.

  - Jeśli ktoś powie: rok lub lata, odpowiadam: można znacznie skrócić wojnę. Im więcej i im szybciej zdobędziemy całą potrzebną nam broń, tym silniejsza będzie nasza pozycja i szybciej zapanuje pokój. Im więcej i im szybciej otrzymamy wsparcie finansowe, tym szybciej zapanuje pokój. Im szybciej demokratyczny świat uzna, że embargo na ropę naftową wobec Rosji i całkowita blokada jej sektora bankowego są koniecznymi krokami w kierunku pokoju, tym szybciej skończy się wojna - podsumował.

 • 23:15

  Skuteczność instrumentów wpływu na Federację Rosyjską decyduje o tym, jak długo będzie trwać prowadzona przez nią wojna - powiedział w wideo na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Zadaniem numer jeden jest przyspieszenie pokoju. Nasze siły zbrojne robią to znakomicie. Powstrzymują ataki najeźdźców. Wdrażają kontrnatarcia. To mobilizuje naszych dyplomatów na wszystkich możliwych poziomach, zarówno oficjalnych jak i nieoficjalnych - powiedział ukraiński prezydent.

  Zełenski podkreślił, że kolejny pakiet sankcji wobec Rosji powinien zawierać ambargo na rosyjską ropę. - Demokratyczny świat powinien zadecydować, że pieniądze Rosji za zasoby energetyczne to faktycznie pieniądze na niszczenie demokracji. Kiedy podejmą te decyzje, wszyscy będziemy mogli zobaczyć, że nadchodzi pokój - podkreślił.

 • 23:00

  Trwa rosyjska operacja dezinformacyjna wymierzona w postrzeganie pomocy udzielanej uchodźcom z Ukrainy - podało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB podało na Twitterze przykłady linii fałszywych narracji stosowanych przez Rosję. Nie daj sobą manipulować - zaapelowało.

 • 22:42

  Mamy znakomite relacje z prezydentem Emmanuelem Macronem – zapewnił w piątek zastępca szefa sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa. Dodał, że prawnicy muszą pracować nad prawną definicją ludobójstwa w Ukrainie.

 • 22:31

  W wywiadzie udzielonym w piątek niemieckiemu dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung" szef opozycyjnej CDU Friedrich Merz, odnosząc się do debaty na temat dostaw broni ciężkiej na Ukrainę, powiedział, że "całkowicie" zgadza się z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, "że nie ma już żadnych wymówek".

 • 22:21

  "15 kwietnia 2022 r. ok. godz. 16.30 rosyjscy wojskowi ostrzelali z systemów artylerii rakietowej Uragan dzielnicę Industrialną w Charkowie" - przekazała charkowska prokuratura obwodowa. Na skutek ostrzału zginęło 10 cywilów, w tym siedmiomiesięczne niemowlę. 35 osób zostało rannych. Zniszczono i uszkodzono szereg budynków mieszkalnych - podano.

  Wcześniej gubernator Ołeh Syniehubow poinformował o 7 zabitych i 34 rannych.

 • 22:09

  Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko z zadowoleniem przyjął decyzję Polski w sprawie odstąpienia od węgla z Rosji i Białorusi oraz zakazu jego tranzytu - napisał w piątek wieczorem ukraiński resort.

  "Polska, znacznie wyprzedzając decyzję UE w sprawie węglowego embargo (dla) Rosji, dała przykład zdecydowanej i konsekwentnej polityki" - oświadczył Hałuszczenko. Podkreślił, że to "naprawdę śmiały krok, biorąc pod uwagę strukturę wykorzystania węgla w Polsce", i podziękował polskim przyjaciołom za wsparcie Ukrainy w przeciwstawianiu się Rosji.

 • 21:51

 • 21:39

  "Po ukraińskich dziennikarzach, aktywistach, przedstawicielach lokalnych władz, innych cywilach, Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci" - napisał szef Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas na Twitterze.

  Jak dodał, "wraz z ich zaplanowaną tzw. adopcją przez rosyjskie rodziny jest to kolejne cyniczne, zatrważające złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego".

  Zapowiedział, że Rosja będzie pociągnięta do odpowiedzialności.

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała w czwartek, że według rosyjskich mediów do Rosji nielegalnie wywieziono ponad 150 tys. dzieci z Ukrainy.

 • 21:29

  Dyrektor wykonawczy Światowego Programu Żywnościowego (WFP) David Beasley oświadczył po swojej wizycie na Ukrainie, że ludzie umierają z głodu w oblężonym portowym mieście Mariupol i ostrzegł, że kryzys humanitarny w tym kraju może się pogłębić, gdy Rosja nasili swoje ataki w nadchodzących tygodniach.

  Cytowany przez agencję Associated Press, Beasley ostrzegł również, że inwazja Rosji na eksportującą zboże Ukrainę grozi destabilizacją narodów położonych daleko od jej granic i może pociągnąć za sobą fale migracji.

 • 21:05

 • 20:54

  Wysłannik papieża kardynał Konrad Krajewski w Wielki Piątek modlił się przed mogiłami i ciałami zabitych w Borodziance i w Buczy.

 • 20:51

  Blisko 300 mostów zostało zniszczonych w Ukrainie na skutek agresji Rosji - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa.

 • 20:48

  W związku z możliwością rosyjskich ostrzałów obecnie na Ukrainie nie ma bezpiecznych miejsc. Prawdopodobieństwo bycia zabitym przez rakietę manewrującą jest mniej więcej takie samo jak bycia zabitym przez samochód - podkreślił doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, cytowany przez serwis Dzerkało Tyżnia.

 • 20:11

  Wołodymyr Zełenski zwrócił się niedawno bezpośrednio do prezydenta USA Joe Bidena z prośbą o uznanie Rosji za "państwo-sponsora terroryzmu" - przekazał w piątek dziennik "Washington Post", powołując się na informacje od osób zaznajomionych ze sprawą.

  Jak podaje gazeta, Biden nie zobowiązał się do podjęcia konkretnych kroków podczas tej rozmowy.

  Określenie "państwo-sponsor terroryzmu" może być stosowane wobec każdego kraju, który "wielokrotnie wspierał akty międzynarodowego terroru" - pisze "Washington Post", powołując się na arkusz informacyjny Departamentu Stanu USA. Dotychczas zostało nadane czterem krajom: Korei Północnej, Kubie, Iranowi i Syrii.

 • 19:47

  Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla CNN odniósł się do słów dyrektora CIA Billa Burnsa, który stwierdził, że nie można lekceważyć potencjalnego użycia przez Rosję taktycznej broni jądrowej.

  - Cały świat, wszystkie kraje powinny się tym martwić. To może nie być prawdziwa informacja, ale może być prawdą (...) Oni mogą to zrobić. Dla nich życie ludzi to nic - powiedział prezydent Ukrainy.

  - Myślę, że nie powinniśmy się bać, ale powinniśmy być gotowi. To nie tylko kwestia dla Ukrainy, ale całego świata - dodał.

 • 19:37

  Od początku inwazji rosyjska armia uszkodziła 324 ukraińskie szpitale, w tym 14 dziecięcych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

 • 19:35

  Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy zwrócił w piątkowym komunikacie uwagę na łamanie praw obywateli Ukrainy przez siły wroga na tymczasowo zajętych terytoriach. Poinformowano, że mieszkańcom okupowanych terytoriów kradzione są albo pod groźbą zastosowania przemocy zabierane są samochody i cywilne ubrania w celu prowadzenia działań dywersyjnych.

  Dodano, że Rosjanie prowadzą "działania filtracyjne i poszukują osób, które miały związek ze służbą wojskową". Natomiast w szkołach i na przyległych do nich terytoriach w zajętej części obwodu Ługańskiego, organizują szpitale polowe, magazyny broni, amunicji i sprzętu.

  W niektórych miejscowościach próbują "imitować wybory" i nielegalnie wybierać "organy samorządowe" wśród mieszkańców lokalnych wobec władz okupacyjnych. Zapewniono, że ukraińskie siły utrzymują obronę, zadają strat wrogowi i stopniowo uwalniają miejscowości z rąk Rosjan.

 • 19:25

  Pięć osób zginęło w piątek w wyniku ostrzału w ukraińskim mieście Mikołajów. Użyto amunicji kasetowej – przekazał na Telegramie Witalij Kim, szef władz obwodu mikołajowskiego.

  15 osób zostało rannych.

 • 19:22

  Rosjanie kradną mieszkańcom okupowanych terytoriów Ukrainy samochody i cywilne ubrania w celu prowadzenia działań dywersyjnych - pisze w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W komunikacie przekazano, że Rosjanie kontynuują rakietowe ostrzały obiektów infrastruktury przemysłowej i cywilnej i próbują prowadzić ofensywę na pewnych kierunkach. Kontynuowane są naloty na Mariupol i trwa częściowa blokada Charkowa. Niepowodzeniem zakończyła się próba rosyjskiego szturmu miasta Marjinka w obwodzie donieckim – dodano.

 • 19:15

  Żołnierze rosyjscy ostrzelali autobusy, którymi próbowano wywieźć ludność z terenów działań wojennych w Starobielsku w obwodzie Ługańskim. Są zabici i ranni – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

  "Okupanci użyli broni, by nie dopuścić do ewakuacji cywilnej ludności na terytorium kontrolowane przez Ukrainę" – napisała Denisowa. Dodała, że ewakuowani mieli zostać przewiezieni do miasta Dniepr w obwodzie dniepropietrowskim.


 • 19:05

  Ponad 2800 osób zostało w piątek ewakuowanych z terenów działań bojowych w Ukrainie – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Telegramie.

  Do Zaporoża dojechało własnym transportem 2131 osób z miast Połohy, Wasylówka, Berdiańsk i Melitopol w obwodzie zaporoskim, a także 363 osoby z Mariupola w obwodzie donieckim.

  Oprócz tego - mimo nieustannych ostrzałów - udało się ewakuować 63 osoby z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Rubiżnego, Kreminnej, Popasnej i wioski Hirske w obwodzie ługańskim.

 • 18:42

  Rosyjski krążownik Moskwa zatonął na skutek uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun - powiedział w piątek amerykańskim mediom przedstawiciel władz USA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w ataku ucierpieli rosyjscy marynarze, ale ich liczba jest nieznana.

 • 18:35

  W Federacji Rosyjskiej kończy się produkcja nowych czołgów T-90 i T-14 z powodu problemów finansowych i braku części z importu - poinformował ukraiński wywiad.

  W Urałwagonzawodzie - rosyjskiej firmie produkującej sprzęt wojskowy - powstał "sztab operacyjny" i jako kluczowy kierunek pracy wyznaczył remont sprzętu uszkodzonego w wojnie z Ukrainą

 • 17:54

  Siedem osób zginęło, a 34 zostały ranne w piątek w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z dzielnic mieszkaniowych Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wśród zabitych i rannych są dzieci.

 • 17:46

  Kapitan I rangi, dowódca rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa Anton Kuprin zginął podczas wybuchu i pożaru na pokładzie tego byłego flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej - poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. "Nie rozpaczamy" - dodał.

 • 17:26

  Rosja wydaliła 18 dyplomatów z Delegatury Unii Europejskiej w Moskwie.

 • 16:43

  Wywiady Ukrainy oraz innych państw nie mają informacji o tym, by Rosja zamierzała użyć przeciw Ukrainie broni masowego rażenia, w tym jądrowej - podała w agencja Ukrinform, powołując się na rzecznika ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandra Motuzjanyka.

 • 16:18

  "To zetknięcie się ze sobą dwóch różnych światów. Świata zwykłych ludzi, którzy wiedli spokojne życie, pragnęli harmonii dla siebie i swoich dzieci, myśleli o przyszłości i świata ludzi specjalnie upokarzanych przez swoje państwo dziesiątkami lat, specjalnie zagnanych w biedę i bezprawie, by ich władze mogły wysłać ich na dowolne ryzykowne akcje" - napisał Zełenski w komunikatorze Telegram.

 • 16:14

  Siły rosyjskie po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji użyły bombowców dalekiego zasięgu do ataku na oblężony Mariupol - przekazał rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.

 • 16:07

 • 16:03

  Fabryka pod Kijowem produkująca rakiety Neptun, które według armii ukraińskiej zostały użyte w ataku na rosyjski krążownik Moskwa, została trafiona rosyjskimi pociskami - poinformowali obecni na miejscu dziennikarze agencji AFP.

  Poważnie uszkodzony został warsztat fabryki, leżącej około 30 km na południowy zachód od Kijowa, oraz przylegający do niego budynek administracyjny.

  Nieco wcześniej rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony podał, że siły rosyjskie zniszczyły warsztat fabryki przy użyciu rakiety manewrującej Kalibr.

 • 15:56

  W Dzienniku Ustaw została opublikowana regulacja wprowadzająca m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie majątków osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

 • 15:49

  - Rozumiem rządzących, którzy kupują broń, rozumiem ich. Nie usprawiedliwiam ich, ale rozumiem - powiedział papież Franciszek we włoskiej telewizji RAI.

  Zapytany o to, co czuje, widząc obrazy zniszczonego Kijowa, odparł: - Ból. Ból jest pewnością, to uczucie, które ogarnia w całości.

  - Na ludzki ból, ból moralny nie ma znieczulenia. Tylko modlitwa i płacz. Jestem przekonany, że dzisiaj nie płaczemy dobrze. Zapomnieliśmy płakać. Jeśli mogę udzielić rady, sobie i ludziom, to prosić o dar łez - powiedział Franciszek.

 • 15:15

 • 15:02

  Każdego dnia do stolicy Ukrainy powraca około 40-50 tysięcy mieszkańców, którzy wcześniej opuścili miasto w wyniku rosyjskiej agresji - poinformował na konferencji prasowej zastępca mera Kijowa Mykoła Poworoznyk.

 • 14:22

  Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow.

 • 13:57

  Rada miejska w Kijowie przegłosowała zmianę nazwy skweru Przyjaźni Kijowa i Moskwy na skwer Bohaterów Mariupola.

 • 13:54

  Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Płodowe na przedmieściach Kachowki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Cywile ucierpieli w wyniku uderzenia odłamkami zestrzelonej rakiety - poinformowały władze gminy miejskiej Kachowka.

 • 13:23

  Ministerstwo spraw zagranicznych Macedonii Północnej uznało sześciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata i muszą oni opuścić kraj w ciągu pięciu dni.

 • 13:17

 • 13:11

  Prawie wszystkie miasta i wsie na linii frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy znalazły się pod ciężkim ostrzałem ze strony wojsk rosyjskich – poinformował szef administracji tego obwodu Pawło Kyryłenko.

 • 13:07

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odnotowuje przypadki łamania przez Rosję konwencji genewskich i innych norm prawnych dotyczących traktowania jeńców wojennych - poinformowała SBU na Facebooku. Opublikowano nagranie rozmowy, w której rosyjski żołnierz chwali się torturowaniem ukraińskich wojskowych.

 • 12:57

  Siedem osób zginęło, a 27 zostało rannych po tym, jak rosyjskie wojska w czwartek ostrzelały autobusy ewakuujące mieszkańców w obwodzie charkowskim – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.

  Według informacji śledczych 14 kwietnia Rosjanie ostrzelali autobusy z cywilami w miejscowości Borowa w obwodzie charkowskim, niedaleko miasta Izium.

 • 12:39

  Od początku inwazji na Ukrainę (24 lutego) rosyjska armia straciła 5260 jednostek sprzętu wojskowego o wartości ponad 10,8 mld dolarów - podał ukraiński portal Forbes.ua. Najdroższym rodzajem utraconego uzbrojenia był krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln dolarów.

  "Na zakup tych zestawów rakietowych (Neptun - red.) Ukraina wydała 26 mln dolarów. Dwa celne trafienia tymi rakietami przyniosły Rosji straty w wysokości 750 mln dolarów. (...) W 2020 roku krążownik Moskwa znajdował się w remoncie. Dokładne koszty naprawy nie są znane, lecz z artykułu na łamach rosyjskiej państwowej 'Gazety Krymskiej' wynikałoby, że to kwota rzędu 30 mld rubli, czyli 363 mln dolarów według aktualnego kursu" - oszacowano w opublikowanej w czwartek analizie Forbes.ua.

  Podano również, że innymi najdroższymi rodzajami rosyjskiego uzbrojenia, zniszczonymi dotychczas przez ukraińskie wojsko, były samolot transportowy Ił-76 (86 mln dolarów), duży okręt desantowy Saratow (75 mln dolarów) i myśliwiec SU-30SM (50 mln dolarów, Ukraińcy zestrzelili dotąd 10 tego typu maszyn). W ocenie Forbes.ua rosyjskie siły zbrojne straciły już na Ukrainie 160 samolotów o łącznej wartości 3,8 mld dolarów (informacja z czwartku).

 • 12:37

  Rosja na tle fiaska "operacji specjalnej" w Ukrainie może zacząć ataki rakietowe na duże ukraińskie miasta – pisze Ukraińska Prawda, cytując anonimowych rozmówców ze struktur siłowych i z wywiadu.

  Według portalu największe zagrożenie będzie panowało w najbliższych dniach, do poniedziałku. Rozmówcy Ukraińskiej Prawdy zaapelowali do mieszkańców Ukrainy, by nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych.

  W piątek przed południem niemal w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Podobnie było w nocy, później informowano o wybuchach, m.in. pod Kijowem (miały to być zestrzelone rakiety lecące na miasto), w obwodzie chersońskim i na zachodzie kraju w Iwano-Frankiwsku.

  Tymczasem w piątek Moskwa po raz kolejny zagroziła atakiem na Kijów. "Skala ataków rakietowych Rosji na obiekty w Kijowie będzie rosnąć w odpowiedzi na ataki lub dywersje na terytorium Rosji" – oświadczyło ministerstwo obrony w Moskwie, które cytuje Ukraińska Prawda.

 • 11:25

  Sztab generalny w Kijowie podał w piątek szacunkowe dane, dotyczące strat bojowych armii rosyjskiej od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę.

  Od 24 lutego, na dzień 15 kwietnia, wynoszą one:

  > około 20 tysięcy żołnierzy (zabitych, rannych lub wziętych do niewoli),
  > 56 czołgów,
  > 1976 bojowych pojazdów opancerzonych,
  > 366 systemów artyleryjskich,
  > 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe,
  > 66 systemów obrony przeciwlotniczej,
  > 163 samoloty,
  > 144 śmigłowce,
  > 1443 pojazdy kołowe,
  > osiem jednostek pływających,
  > 76 cystern,
  > 135 bezzałogowców,
  > cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

 • 10:54

  "W czwartek około godz. 10 (godz. 11 czasu polskiego – red.) do Sewastopola na okupowanym Krymie ewakuowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, w tym szefa okrętowej służby medycznej. Żołnierze dopłynęli do nabrzeża motorówką, gdzie czekały już na nich karetki pogotowia" – przekazał dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

  Los 496 pozostałych żołnierzy zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne okrętu jest nieznany – dodał.

 • 10:47

  Agencja Ukrinform, powołując się na władze obwodowe, poinformowała o sytuacji w poszczególnych regionach Ukrainy na piątek rano:

  W rejonie wasylkowskim niedaleko Kijowa nastąpił szereg wybuchów. Według wstępnych ustaleń dźwięki eksplozji były odgłosami nadciągających rosyjskich rakiet zestrzeliwanych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

  W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych, co doprowadziło w nocy do kilku pożarów. W ciągu poprzedniego dnia pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Na kierunku iziumskim trwają walki.

  W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby odnotowano 24 ataki. Zginęły dwie osoby, a dwie kolejne zostały ranne. Ewakuowanych zostało 225 cywilów.

  Wymiana ognia trwa na całej linii frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali Mariupol, Wełyką Nowosiłkę, Wuhłedar, Kramatorsk, Zarichne i Bachmut. Zginęły trzy osoby, a siedem zostało rannych. W Krasnohoriwce strażacy ugasili pożar domu. Sytuacja w Mariupolu pozostaje bez zmian: siły ukraińskie odpierają wrogi atak na miasto, które od 1 marca jest oblężone.

  Eksplozje i odgłosy ostrzału słyszano również w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, ale nie ma obecnie informacji o ofiarach ani zniszczeniach. W wielu miejscowościach tego obwodu panuje kryzys humanitarny, a rosyjscy żołnierze rozkradają mienie.

 • 10:20

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na piątek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

  Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim - przekazała Wereszczuk na Telegramie.

  Drogi ewakuacji będą także poprowadzone w obwodzie ługańskim z miast Siewierodonieck, Lisiczańsk, Popasna i Rubiżne oraz z jednej wsi. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zachęca we wpisie w Telegramie mieszkańców sześciu miejscowości w regionie do ewakuacji, zapewniając, że czwartkowe ewakuacje przebiegły zgodnie z planem i były bezpieczne.

 • 10:10

  Przerwanie rosyjskiego oblężenia Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest możliwe; miasto trzeba jak najszybciej odblokować w wyniku operacji wojskowej lub decyzji politycznych - zaapelował w piątek Serhij Wołyna, dowódca broniącej Mariupola 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.

  - Sytuacja obrońców Mariupola staje się krytyczna. Trwają zaciekłe walki, wróg kontynuuje agresywne ataki. Próbę odblokowania miasta należy podjąć w najszybszym możliwym terminie, angażując w tę operację doświadczonych dowódców, a także niezbędne siły i środki - ocenił Wołyna, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

  W ocenie doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowycza, część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej trafiło w ostatnich dniach do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami. Inna grupa wojskowych z 36. Brygady miała przeprowadzić skuteczną operację przebicia się przez okupowany Mariupol na pozycje zajmowane przez pułk Azow.

 • 10:07

  Dwoje kongresmenów z Partii Republikańskiej, senator Steve Daines i zasiadająca w Izbie Reprezentantów Victoria Spartz, odwiedziło w czwartek Kijów i miejscowości w obwodzie kijowskim, gdzie rosyjskie wojska popełniły zbrodnie wojenne - przekazał dziennik "New York Times". Jak zaznacza gazeta, była to pierwsza wizyta przedstawicieli władz USA na Ukrainie, od czasu inwazji Rosji na ten kraj 24 lutego.

  - Nic nie zastąpi bezpośredniej obecności w tych miejscach. Tego, żeby ujrzeć to wszystko na własne oczy, spotkać się z miejscowymi mieszkańcami i liderami politycznymi. (...) Mam nadzieję, że nasza wizyta zachęci pozostałych amerykańskich polityków do odwiedzenia Ukrainy - powiedział Daines.

  Republikańscy kongresmeni przybyli do Kijowa zaledwie dzień po uzyskaniu zaproszenia i zmienili swoje wcześniejsze plany, by odbyć wizytę. Podkreślono, że Spartz została w ubiegłym roku pierwszą amerykańską deputowaną do Kongresu ukraińskiego pochodzenia.

 • 10:04

 • 9:17

  Rosyjscy żołnierze wykopują ciała osób pochowanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych i zakazują nowych pochówków w oblężonym Mariupolu - informuje w piątek samorząd tego miasta. Według rady miasta celem Rosjan jest usunięcie śladów zbrodni wojennych w mieście.

  "Według mieszkańców Mariupola, którzy nadal przebywają w mieście, wojska rosyjskie rozpoczęły proces ekshumacji zwłok zakopanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych. Ponadto okupanci zabronili grzebania zabitych przez nich osób. Na każdym podwórku umieszczają swojego strażnika, który nie pozwala mieszkańcom Mariupola pogrzebać w ziemi zmarłych krewnych lub znajomych" - podaje rada miejska Mariupola w Telegramie.

  Rada podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego zwłoki są wykopywane przez okupantów i dokąd zostaną wysłane ciała. Jednocześnie informuje, że ukraiński wywiad odnotował w Mariupolu 13 mobilnych krematoriów, więc "można przypuszczać, że siły okupacyjne starają się na wszelkie sposoby usunąć ślady swoich zbrodni wojennych w naszym mieście".

  Także mer Mariupola Wadym Bojczenko oświadczył w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że Rosjanie przywieźli krematoria w cel ukrycia popełnianych na Ukrainie zbrodni.

 • 8:45

  "Jako okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, Moskwa pełniła kluczową rolę zarówno jako jednostka dowodzenia, jak i węzeł obrony powietrznej. Ten pochodzący z czasów sowieckich okręt był jednym z trzech krążowników klasy Sława w rosyjskiej marynarce wojennej. Wprowadzona do służby w 1979 r. Moskwa przeszła gruntowny remont, który miał na celu poprawę jej zdolności bojowych i powróciła do służby dopiero w 2021 r." - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Zdarzenie to oznacza, że od czasu inwazji na Ukrainę Rosja poniosła straty w dwóch kluczowych zasobach marynarki - pierwszym z nich był rosyjski okręt desantowy klasy Aligator, Saratow, który został uszkodzony 24 marca. Oba wydarzenia prawdopodobnie skłonią Rosję do zrewidowania swojej pozycji morskiej na Morzu Czarnym" - dodano.

 • 8:45

  W ciągu minionej doby siły rosyjskie dokonały 24 ostrzałów obiektów cywilnych w obwodzie ługańskim, w tym domów mieszkalnych - przekazał w piątek rano szef władz regionu Serhij Hajdaj. Poinformował również o śmierci dwóch ofiar rosyjskich ataków i dwóch innych osobach, które zostały ranne.

  Hajdaj podkreślił w komunikacie na Telegramie, że ostrzały nie były prowadzone w ramach toczących się walk, ale były wymierzone w cele cywilne i domy. Ostrzeliwane były m.in. obiekty w Lisiczańsku i Kreminnej – zginął tam 37-letni mężczyzna.

  W czwartek władze obwodowe zostały poinformowane o śmierci jeszcze jednej osoby, która zmarła wcześniej od ran odniesionych w wyniku ostrzałów w Rubiżnym - dodał Hajdaj. Zaznaczył, że informacje z tego objętego walkami miasta docierają do władz tylko wówczas, gdy komuś z mieszkańców udaje się wyrwać z blokady.

 • 8:17

  Co najmniej 198 dzieci zginęło, a 355 odniosło obrażenia na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - podało w piątek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy w mediach społecznościowych.

  Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim (117), kijowskim (105) i charkowskim (81).

 • 7:30

  Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe poinformowało w piątek o danej wymianie jeńców wojennych między Ukrainą i Rosją w obwodzie chersońskim.

  Po trudnych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany jeńców w rejonie wsi Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim - przekazało dowództwo na Facebooku. Dodano, że czterech jeńców rosyjskich zostało wymienionych na pięciu ukraińskich.

 • 7:19

  Rosyjskie wojsko bezskutecznie próbuje zdobyć Rubiżne i Popasną w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Ostatniej doby Ukraińcy odparli w Donbasie osiem rosyjskich ataków - napisano w piątek rano w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Odpierając te ataki w obwodach ługańskim i donieckim, siły ukraińskie zniszczyły cztery czołgi, sześć transporterów opancerzonych, cztery bojowe wozy piechoty i jeden system artyleryjski wroga – przekazano.

  Na obszarze południowobohskim (kierunek na północny zachód od Krymu, okolice Chersonia) wróg próbuje umocnić pozycje i uzupełnić zapasy broni, sprzętu wojskowego, amunicji i paliwa. Prowadzi też zwiad przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.

  Na kierunku siewierskim i słobożańskim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa) sytuacja nie uległa zmianie – napisano w komunikacie.

 • 6:58

  Zanim dojdzie do zmasowanego ataku sił rosyjskich na Donbas, Moskwa może próbować odwrócić uwagę wojsk ukraińskich uderzeniami w innych regionach Ukrainy - ocenił Vicente Diaz de Villegas, generał dywizji hiszpańskiej piechoty w stanie spoczynku i uczestnik misji pokojowych m.in. na Bałkanach.

  Według eksperta jedno z uderzeń Rosjan może zostać przeprowadzone w rejonie Odessy, w południowej Ukrainie. - Atak tego typu może zostać zrealizowany jedynie w celu odwrócenia uwagi od ofensywy w Donbasie. Wątpię, aby Rosjanie postanowili powrócić do swojej błędnej strategii z początku wojny na Ukrainie, kiedy przypuścili na ten kraj zmasowany atak z kilku kierunków - powiedział Diaz de Villegas.

 • 6:54

  Prawie 85 procent ciał znalezionych w Buczy pod Kijowem po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich ma rany postrzałowe, a to oznacza, że okupanci mordowali ludzi z premedytacją – przekazał mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

 • 6:20

  Delegacja polskiego Senatu wróciła z Ukrainy. - Okrucieństwa, co do których mieliśmy podejrzenia, na żywo okazały się znacznie straszniejsze, niż można się było spodziewać - powiedział marszałek Tomasz Grodzki.

  - Parlament ukraiński oczekuje, że parlamentarzyści z całej Europy będą mogli zapoznać się z tym, co dzieje się w Ukrainie. Przede wszystkim dlatego, że propaganda rosyjska rozprzestrzenia w całym świecie fake newsy, twierdząc, że to wszystko inscenizacja. My zobaczyliśmy tę "inscenizację", zobaczyliśmy rozstrzelane domy, zniszczone osiedla - powiedziała wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka.

 • 6:13

  W Odessie usunięto symboliczne drogowskazy do pięciu rosyjskich miast partnerskich.

 • 4:47

  Reuters: lokalne media podają, że w Charkowie na wschodzie Ukrainy i Iwano-Frankiwsku w zachodniej części kraju słychać było eksplozje.

 • 4:47

  2557 cywilów ewakuowano w czwartek korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych. Dodała, że w tej liczbie jest także blisko 290 mieszkańców oblężonego przez wojska rosyjskie portu Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, którym udało się opuścić miasto własnym transportem.

 • 4:46

  Polska ma zasadę, by przyjąć wszystkich uchodźców z Ukrainy i umieścić ich w prywatnych domach. Nigdy w przeszłości żaden kraj nie zrobił tego dla uchodźców przybywających do jego granic - powiedział w czwartek ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski w telewizji Al-Dżazira.

  "Kiedy byłem ambasadorem w Szwecji, Szwedzi słusznie byli dumni z tego, że skutecznie przyjęli i zasymilowali milion uchodźców w ciągu 20 lat. A ponad 2,5 mln Ukraińców przekroczyło polską granicę w ostatnim miesiącu" - opisywał Brzezinski.

  Jego zdaniem "nie byłoby takie dziwne, gdyby Polacy, od 30 lat budujący swój dodatni wzrost gospodarczy (za wyjątkiem jednego roku covidowego), powiedzieli przybywającym Ukraińcom: 'rozumiemy wasze cierpienie, widzimy przez co przechodzicie, ale nie możemy was przyjąć, bo dopiero odbudowaliśmy nasz kraj i musimy go bronić', ale zrobili dokładnie coś odwrotnego".

  "Jestem teraz w Warszawie, gdzie znajduje się 400 tys. uchodźców, a stanowią oni ogółem 10 proc. mieszkańców kraju, któremu w ogóle nie grozi destabilizacja. A jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska jest gospodarczym koniem pociągowym Europy Środkowej, to widać, że destabilizacja Polski od razu wpłynęłaby na kilkanaście państw w regionie" - przekonywał dyplomata.

  Brzezinski przyznał, że - wbrew obawom niektórych - kiedy został ambasadorem, "odkrył, że ten kryzys spowodował dobrą współpracę w sprawach bezpieczeństwa, ale też demokracji, wartości i gospodarki, która jest istotna z punktu widzenia stosunków polsko-amerykańskich".

  "Rozmawialiśmy bardzo jasno z Polakami, że stoimy murem za nimi, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Mamy 10,5 tysiąca żołnierzy w Polsce, w polskich bazach, mamy pociski Patriot wymierzone, by chronić Polskę, i nasz prezydent powiedział jasno, że będziemy bronić każdego centymetra polskiego terytorium, ponieważ Polska jest członkiem NATO" - przypomniał ambasador. "Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona" - powiedział po polsku na zakończenie rozmowy Brzezinski.

 • 4:46

 • 4:45

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował swym rodakom za 50 dni oporu przeciwko Rosji. Dzięki siłom zbrojnym i "naszemu narodowi obroniliśmy większą część naszego kraju" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym na komunikatorze Telegram.

  - 50 dni obrony to sukces. Sukces milionów Ukraińców - podkreślił prezydent, dodając, że w pierwszym dniu rosyjskiej inwazji na Ukrainę "nikt nie był przekonany, że przetrwamy", a wielu doradzało mu, by opuścił kraj. - Nie znali jednak oni Ukraińców i nie wiedzieli, jacy są odważni i jak bardzo cenią sobie wolność - powiedział Zełenski.

 • 4:45

  Agencja Reutera, powołując się na lokalne media, poinformowała o tym, że w Kijowie i na południu kraju w Chersoniu słyszane były odgłosy głośnych eksplozji.

 • 4:45

  Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest "ciosem" dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. - Będzie to miało konsekwencje dla ich "zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym" - podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.

  - Nawet nie wiem, kiedy okręt tej wielkości zatonął po raz ostatni podczas konfrontacji wojskowej – stwierdził rzecznik Pentagonu, dodając, że nie jest w stanie potwierdzić pochodzenia pożaru na pokładzie Moskwy.

 • 4:44

  "Na Ukrainie popełniono przerażające zbrodnie (...) Rosyjskie władze będą musiały zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Nie ma pokoju bez sprawiedliwości" - napisał w czwartek wieczorem na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron. Poinformował, że na miejscu francuscy eksperci i żandarmi pomagają ukraińskiemu i międzynarodowemu wymiarowi sprawiedliwości zbierać dowody.

  Francuski przywódca poinformował także, że w ciągu ostatnich 50 dni, a więc od początku rosyjskiej inwazji, Francja przekazała Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości ponad 100 mln euro i - jak zapewnił - pomoc ta będzie kontynuowana, także w ramach całej Unii Europejskiej, której kraje zadeklarowały pomoc wojskową o łącznej wartości 1,5 mld euro.

  Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że w piątek Francja dostarczy na Ukrainę 24 wozy strażackie i karetki pogotowia oraz 50 ton sprzętu ratunkowego. "To już drugi taki konwój w ciągu miesiąca" - podkreślił. Poinformował także, że podczas wieczornej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił go o solidarności z Ukrainą i determinacji by zakończyć konflikt.

Autor:asty, ads/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: vaalaa / Shutterstock.com

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości