Ukraińscy piloci uwolnieni z niewoli: nawet podczas przesłuchań Rosjanie przyznawali, że ich "blitzkrieg" się nie udał

Autor:
mjz/gp
Źródło:
PAP

W czwartek doszło do czwartej ukraińsko-rosyjskiej wymiany jeńców. Wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców. Strona rosyjska zwolniła pięciu ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również ośmiu cywilów, w tym jedną kobietę – przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zwolnieniu dwóch ukraińskich pilotów z niewoli, w której byli od początku marca. Jeden z pilotów powiedział, że jeńcy - mimo obrażeń - nie otrzymywali podstawowej pomocy medycznej.

W ramach wymiany strona rosyjska zwolniła pięciu ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również ośmiu cywilów, w tym jedną kobietę - przekazała Iryna Wereszczuk na Facebooku.

Czytaj relację z rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Także w czwartek ukraiński wywiad wojskowy poinformował o zwolnieniu z niewoli dwóch ukraińskich pilotów, w której byli od 8 marca. Schwytani przez siły rosyjskie piloci byli przenoszeni w różne miejsca, aż umieszczono ich w areszcie w Kursku, gdzie przebywali w celi z ośmioma innymi Ukraińcami - podano w opublikowanym na Facebooku komunikacie.

Jeden z pilotów powiedział, że jeńcy nie otrzymywali podstawowej pomocy medycznej mimo obrażeń. Drugi z pilotów opowiedział natomiast, że nieustannie poddawano ich przesłuchaniom i wszystkie zaczynały się od rosyjskiej propagandy, że Ukrainę wymyślił Lenin. - Zmuszali do nagrywania propagandowych nagrań. Jeśli odmawialiśmy, grozili, że przestaną opatrywać rany kolegów, że będą odcinać chore kończyny po kawałku. Opowiadali też, co grozi naszym rodzinom – relacjonował. Przy tym, według pilotów, nawet podczas przesłuchań Rosjanie przyznawali, że ich "blitzkrieg" na Ukrainie się nie udał. W komunikacie wywiadu przekazano, że obaj piloci są już bezpieczni, znajdują się w szpitalu i otrzymują wszelką niezbędną pomoc medyczną.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/gp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości