Królowa Elżbieta subtelnym znakiem wyraziła poparcie dla Ukrainy

Autor:
momo
Źródło:
PAP

Królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II spotkała się w poniedziałek w Windsorze z premierem Kanady. Na zdjęciu, na którym uwieczniono spotkanie, widać subtelne poparcie dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Justin Trudeau był pierwszą osobą, którą królowa przyjęła osobiście na audiencji po tym, jak 20 lutego poinformowano, że test wykazał u niej obecność koronawirusa i ma lekkie objawy podobne do przeziębienia.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę

Zgodnie z obowiązującą na Wyspach konwencją królowa nie powinna wyrażać stanowiska w kwestiach politycznych, jednak monarchini zdecydowała się na subtelny gest, którym wyraziła poparcie dla walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy.

Na przekazanym przez dwór królewski zdjęciu z audiencji na zamku w Windsorze królowa jest ubrana w sukienkę z niebieskimi wzorami z żółtymi elementami, a na stoliku znajdującym się za Elżbietą II i Trudeau stoi wyeksponowany wazon z niebieskimi i żółtymi kwiatami, czyli barwami narodowymi Ukrainy.

Darowizna od królowej dla uchodźców

W miniony czwartek koalicja 15 brytyjskich organizacji charytatywnych, które koordynują wsparcie dla Ukrainy, poinformowała, że monarchini przekazała darowiznę na pomoc dla uchodźców z tego kraju.

Od czasu rozpoczęcia inwazji również brytyjski następca tronu, książę Karol zabrał głos w sprawie Ukrainy, wyrażając swoje poparcie w bardziej otwarty sposób - zapewniając m.in. o solidarności z Ukraińcami, "którzy stawiają opór brutalnej agresji" oraz o "niezwykłej odwadze, hojności i harcie ducha społeczności ukraińskiej".

Wcześniej w reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę głos zabrała brytyjska para książęca. Wnuk królowej Elżbiety II książę William i jego małżonka księżna Kate wyrazili swoje wsparcie dla narodu ukraińskiego, który "dzielnie walczy o swoją przyszłość".

Również książę Harry i jego żona Meghan, którzy zrezygnowali z pełnienia oficjalnych obowiązków w rodzinie królewskiej, opublikowali na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym opowiedzieli się po stronie Ukraińców i potępili łamanie przez Rosję prawa międzynarodowego i humanitarnego.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@Royal Family

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości