Na pomoc Ukrainie. "Hojna darowizna" królowej Elżbiety II

Autor:
akw/kg
Źródło:
PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" na pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie - poinformował komitet gromadzący główne brytyjskie organizacje charytatywne. Ukraina atakowana jest ósmą dobę. Dziś - według wciąż napływających informacji - zginęło kolejnych kilkadziesiąt osób.

O darowiźnie królowej Elżbiety II poinformował w czwartek Komitet Kryzysowy ds. Katastrof (The Disasters Emergency Committee, DEC) - koalicja 15 organizacji charytatywnych, która w czwartek uruchomiła wspólną zbiórkę na rzecz Ukrainy.

"Bardzo dziękujemy Jej Królewskiej Mości za dalsze wspieranie Komitetu Kryzysowego ds. Katastrof oraz za hojną darowiznę na rzecz Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy" - napisał DEC.

DEC tworzy 15 głównych brytyjskich organizacji charytatywnych, w tym Brytyjski Czerwony Krzyż, Oxfam i Save the Children. Brytyjski rząd zapowiedział, że podwoi - do wysokości 20 milionów funtów - kwotę, która zostanie uzyskana w ramach tej zbiórki.

Relacja tvn24.pl: Rosyjska inwazja na Ukrainę. Ósma doba

Szacuje się, że w ciągu niespełna ośmiu dni od rosyjskiej napaści na Ukrainę, liczba uchodźców z tego kraju przekroczyła milion, z czego więcej niż połowa trafiła do Polski.

Siły Władimira Putina atakując ukraińskie miasta i miasteczka uderzają między innymi w osiedla i szpitale. Liczba zabitych ukraińskich cywilów przekroczyła w środę dwa tysiące.

W czwartek w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu (na południu Ukrainy) zginęło - według portalu Ukraińska Prawda, powołującego się na lokalnych korespondentów - ponad 40 osób. Portal podał, że władze miasta mówią o dziejącej się tam katastrofie humanitarnej. W Czernihowie w północnej części Ukrainy pociski spadły na domy i szkoły.

Wcześniej zdewastowane zostały bloki mieszkalne w Borodziance, niewielkim mieście położonym około 50 kilometrów od Kijowa.

Autor:akw/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości