Władimir Putin zawiesił uczestnictwo Rosji w traktacie New START

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Nowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i Jars
Nowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i JarsMO Rosji
wideo 2/6
Nowa rakieta RS-26 ma być mniejsza od wielkich pocisków Topol i JarsMO Rosji

Rosja zawiesza swoje uczestnictwo w traktacie o redukcji broni jądrowej New START - we wtorek poinformował Władimir Putin. Ten dwustronny traktat pomiędzy USA i Rosją dotyczy ograniczenia arsenału strategicznej broni jądrowej każdej ze stron. - To niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Władimir Putin we wtorek mówił o "niedopuszczalnych" dążeniach Waszyngtonu do przeprowadzania inspekcji rosyjskiego arsenału nuklearnego. - W tej sytuacji jestem zmuszony dziś do ogłoszenia, że Rosja zawiesza swoje uczestnictwo w traktacie dotyczącym ofensywnych zbrojeń agresywnych - powiedział podczas swojego wystąpienia przed Zgromadzeniem Federalnym, czyli połączonymi izbami rosyjskiego parlamentu.

Wcześniej podczas swojego wystąpienia rosyjski przywódca oskarżył Zachód m.in. o domniemane bezpośrednie zaangażowanie w próby atakowania jego strategicznych baz lotniczych. Zaplanowane wcześniej wystąpienie Władimira Putina miało miejsce dzień po niespodziewanej wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie.

ZOBACZ TEŻ: Tajna podróż Joe Bidena do Kijowa. Zmieniony samolot, biały SUV i "Doomsday plane"

USA: to niefortunne i nieodpowiedzialne

- Ogłoszenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina wycofania się przez jego kraj z porozumienia o redukcji zbrojeń strategicznych START jest niefortunne i nieodpowiedzialne - ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken, który przebywa obecnie w Grecji. - USA będą uważnie przyglądać się faktycznym poczynaniom Rosji - podkreślił Blinken. - Oczywiście będziemy się upewniać, że w każdym przypadku jesteśmy odpowiednio przygotowani do zapewniania bezpieczeństwa własnego kraju oraz naszych sojuszników - dodał.

Traktat New Start

Rosyjsko-amerykański traktat New START, który wszedł w życie w 2011 roku, ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą posiadać Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do przenoszenia tego rodzaju ładunków. Ogranicza on do 1550 liczbę głowic rozmieszczonych w każdym z krajów oraz do 700 liczbę rozmieszczonych rakiet i bombowców. Jednocześnie każda ze stron została upoważniona do przeprowadzenia u drugiego z partnerów do 18 inspekcji rocznie, by wzajemnie kontrolować ograniczenia.

Broń jądrowa na świeciePAP / Reuters - Maciej Zieliński

W sierpniu 2022 roku Rosja nieoczekiwanie zawiesiła przewidziane traktatem inspekcje swojego arsenału jądrowego, twierdząc, że powodem były nałożone na nią sankcje. Według USA restrykcje nie ograniczają możliwości prowadzenia wzajemnych kontroli. Z kolei w lutym 2023 roku Departament Stanu USA oznajmił, że Rosja narusza traktat Nowy START, uniemożliwiając USA inspekcję swojego arsenału jądrowego. "Rosja nie wywiązała się z obowiązku ułatwienia amerykańskich działań inspekcyjnych" - powiadomiono wówczas w raporcie Departamentu Stanu dotyczącym realizacji traktatu Nowy START. "W oparciu o informacje dostępne na dzień 31 grudnia 2022 roku, Stany Zjednoczone nie mogą poświadczyć, że Federacja Rosyjska przestrzega warunków traktatu" - podkreślono. Równolegle NATO w odrębnym oświadczeniu stwierdziło, że "wzywa Rosję do wypełnienia zobowiązań wynikających z traktatu poprzez ułatwienie inspekcji Nowego START na terytorium Rosji".

Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck. Nagranie archiwalne
Rosjanie testują pocisk balistyczny Topol na kosmodromie Plesieck Ministerstwo Obrony Rosji

ZOBACZ TEŻ: Przyczyn nie podano, rozmowy o kontroli zbrojeń przełożone. Departament Stanu USA: jednostronna decyzja Rosjan

Autorka/Autor:mm

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru