Austriackie MSZ: jeśli Putin przyjedzie do naszego kraju, aresztujemy go i odeślemy do Hagi

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie
MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie TVN24
wideo 2/4
TVN24MTK wydał nakaz aresztowania Putina. Ołeh Biłecki o tym, co mówi się na ten temat w Ukrainie

Austriackie MSZ oświadczyło, że jeśli Władimir Putin wjedzie na teren tego kraju, zostanie aresztowany i poddany ekstradycji do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. - Austria jest stroną Statutu Rzymskiego - przekazał resort w Wiedniu w odpowiedzi na pytanie agencji Ukrinform.

Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego przychylili się 17 marca do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał nakaz aresztowania Putina. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Austriacki MSZ: nakazy aresztowania wydane przez Trybunał muszą zostać wykonane

- Austria jest stroną Statutu Rzymskiego. Oznacza to, że Austria, podobnie jak wszystkie inne umawiające się strony, jest zobowiązana do współpracy z MTK: nakazy aresztowania wydane przez Trybunał muszą zostać wykonane, a osoby poszukiwane przez Trybunał muszą zostać aresztowane - oświadczyło austriackie MSZ w odpowiedzi na pytanie agencji Ukrinform.

Austriackie Ministerstwo Sprawiedliwości przypomniało też, że w 2019 roku w sprawie prezydenta Sudanu Omara al-Baszira Międzynarodowy Trybunał Karny ustalił już, że "nawet głowy państw nie mają immunitetu przed Trybunałem".

Statut Rzymski

Sygnatariusze Statutu Rzymskiego są zobowiązani do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status. Międzynarodowy Trybunał Karny uznają 123 państwa na świecie. Jurysdykcji tego organu nie uznają między innymi USA, Chiny, Indie, Rosja, Kazachstan i Turcja.

Węgierski rząd poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin nie zostałby aresztowany po przybyciu na teren tego kraju. Jak tłumaczył rzecznik kancelarii premiera Viktora Orbana Gergely Gulyas wynika to z faktu, że Statut Rzymski nie został ogłoszony na Węgrzech, a tym samym nie został wprowadzony do węgierskiego prawa.

Sąd Konstytucyjny Armenii uznał w piątek za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju wynikające ze Statutu Rzymskiego. Wcześniej nie był on w tym kraju ratyfikowany ze względu na zastrzeżenia co do zgodności z ustawą zasadniczą.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości