Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty - powiedział w środę prezydent Donald Trump, spotykając się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka została podjęta w Białym Domu przez amerykańskiego przywódcę i pierwszą damę USA. Prezydenci podpisali deklarację o współpracy obronnej. Po obejrzeniu pokazowego przelotu myśliwca F-35, Trump i Duda wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym. Trwa wydanie specjalne w TVN24 i TVN24 BiS.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.
Szef NATO Jens Stoltenberg: z zadowoleniem witam zapowiedź zwiększenia obecności sił USA w Polsce.
I welcome today’s announcement that the United States will increase its military presence in Poland. This shows the strong commitment of the US to European security & the strength of the transatlantic bond.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) 12 czerwca 2019
Wizyta polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu. Galeria zdjęć.
Prezydent Polski o prezydencie USA: jest to bardzo interesujący rozmówca.
Prezydent: myślę, że na wszystkich zrobił wrażenie przelot F-35, w tej chwili to najnowocześniejszy samolot na świecie.
Duda: Wystosowałem do prezydenta Trumpa zaproszenie na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wszystko wskazuje, że prezydent Trump czyni wszystko, aby do Polski przyjechać.
Prezydent: wierzę, że w czasie pierwszej kadencji Trumpa nastąpi zniesienie wiz dla Polski.
Duda: prezydent USA i ambasador USA działają bardzo mocno, aby Polska została objęta programem ruchu bezwizowego.
Duda: chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem Polski - tu warunek jest jeden, musi być przestrzegane prawo międzynarodowe.
Duda: nie mam wątpliwości, że w interesie USA jest to, żeby w Europie był spokój.
Prezydent Duda o Forcie Trump: To była w jakimś sensie strategia negocjacyjna. Nam jest potrzebna obecność wojsk USA, która będzie wyraźna.
Duda: koszty związane z infrastrukturą bojową poniesie strona amerykańska.
Prezydent: podział kosztów jest dla mnie naturalny, zobowiązaliśmy się do poniesienia kosztów infrastruktury budowlanej.
Duda: dla mnie ważne jest to, że wzmacnia się obecność amerykańska w Polsce.
Prezydent Duda podczas spotkania z polskimi dziennikarzami : decyzja dotycząca tego, skąd żołnierze amerykańscy zostaną przerzuceni do Polski, należy do władz wojskowych i politycznych USA.
Amerykański prezydent był pytany na konferencji prasowej, kiedy Polska dołączy do programu bezwizowego.
- Mamy nadzieję, że bardzo szybko. Wiemy, że sytuacja jest dosyć złożona. Niewiele krajów należy do tej elitarnej grupy, chcemy, aby Polska do tej elitarnej grupy należała. Być może nastąpi to w ciągu najbliższych 90 dni - oświadczył Trump.
Dopytywany, czy podczas swojej wrześniowej wizyty w Polsce będzie mógł ogłosić tę decyzję, prezydent USA stwierdził, że to "świetny pomysł".
Kiedy prezydenta Dudę zapytano czy trzeba reformować Sąd Najwyższy odparł, że tak. - Jeżeli Polska ma być rzeczywiście demokratyczna, wolna i suwerenna i ma być takim krajem, jakim chcemy, żeby była dla naszych dzieci, to na litość boską, ci ludzie muszą odejść w stan spoczynku. I tak też zrobiliśmy – powiedział. - Wszystko co czyniliśmy zmierzało do wysłania tych państwa w stan spoczynku. No ale jak widać mimo upływu 30 lat, wpływy ich budowane po 1989 r. - kiedy przefarbowali się jako elita nowego państwa – są nadal duże. I tyle mogę na ten temat powiedzieć – dodał prezydent. Jednocześnie zapewnił, że "w Polsce jest absolutnie przestrzegana wolność słowa". - W Polsce są absolutnie przestrzegane wszystkie standardy konstytucyjne, takie jak w Stanach Zjednoczonych, prawo zgromadzeń, prawo do wolności wypowiedzi; są wolne media w Polsce - oświadczył.
Duda: zawsze walczyliśmy i umieliśmy się bronić, ale historia była nas brutalna.
Duda: chciałbym, żeby Rosja była przyjacielem Polski.
- Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie, mam nadzieję, stopniowo rozwijała się pod względem ilości żołnierzy i infrastruktury - mówił prezydent Duda. Duda podziękował też amerykańskiemu przywódcy za umowę, która mówi o wspólnym zapobieganiu i ściganiu najgroźniejszych przestępstw. - Ona nas zbliża rzeczywiście do ruchu bezwizowego pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi, co i dla pana prezydenta i dla mnie, a przede wszystkim dla Polaków, jest tak niezwykle ważne i ma tak ogromne znaczenie - podkreślił polski prezydent.
Trump: rozważamy ponowną wizytę w Polsce, nie wiem co jest planowane, być może nastąpi to we wrześniu.
Trump: mam bardzo ciepłe uczucia wobec Polski. Polacy to niezwykli, twardzi, ciężko pracujący ludzie.
Duda o liczbie wojsk amerykańskich w Polsce: to zawsze będzie decyzja Stanów Zjednoczonych.
Duda: mam nadzieję, że obecność wojsk amerykańskich będzie trwała i że będzie się rozwijać liczba stacjonujących żołnierzy.
Duda: dziękuję za decyzję o utworzeniu dowództwa dywizyjnego w Polsce.
Duda: mamy nadzieję, że prezydent Donald Trump odwiedzi nas Polsce we wrześniu i będziemy mogli razem uczcić pamięć wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.
- Relacje gospodarcze między Polską a Ameryką kwitną. Chcemy nadal rozszerzać działalność handlową na zasadach wzajemności. To moje ulubione słowo – wzajemność. Jest wiele krytycznych dziedzin, takich jak obronność, energetyka, gospodarka. Więzy między Ameryką a Polską, wkraczają na nowy pułap – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.
- Nasze długotrwałe partnerstwo wskazuje na niezwykłe możliwości dla całego świata, gdzie dwa wolne, niezależne państwa, jednoczą się dla wspólnego celu. (...) Wkraczamy w nową, ekscytującą erę sojuszu amerykańsko-polskiego. To szczególny sojusz, ze szczególnym narodem – oświadczył Trump.
Trump: podpisaliśmy porozumienie o cywilnym wykorzystaniu energii jądrowej.
Trump: będzie tworzone połączenie pod Bałtykiem, które zapewni dywersyfikację źródeł energii.
Trump: chcielibyśmy, aby Polska dołączyła do programu bezwizowego tak szybko, jak to możliwe. - Oba państwa rozumieją, że bezpieczeństwo międzynarodowe służby bezpieczeństwu krajowemu - oświadczył Trump.
- Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35 - takich, jakie widzieliśmy właśnie przelatujące nad Białym Domem. Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu; przeleciał nad Białym Domem i nieomalże zatrzymał się w powietrzu. Pomyślałem: czy coś się stało? Nie za szybko leci. Ale był to po prostu element akrobacji, jest to jeden z niewielu samolotów, które potrafią lądować pionowo. To jeden najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie - powiedział prezydent USA.
Trump: Polska zapewni infrastrukturę dla wsparcia obecności wojsk amerykańskich.
Trump: przez miniony wiek polscy i amerykańscy patrioci walczyli o niepodległość
Trump: podpisana deklaracja wskazuje, że Polska i USA związane są wspólnymi wartościami oraz przyjaźnią.
Trump: bardzo się cieszymy, że widzimy polską parę prezydencką ponownie w Białym Domu.
Rozpoczyna się konferencja prezydentów w Ogrodzie Różanym.
Rozmowy Par Prezydenckich w @WhiteHouse.#PADwUSAhttps://t.co/GaF6e2gSMj pic.twitter.com/GpM0tYZPEI
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 12 czerwca 2019
"I. Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania" - czytamy w dokumencie, który opublikowany został na stronie Kancelarii Prezydenta RP. "II. Uznając wspólnie, że utrzymanie zwiększonej obecność wojskowej USA w Polsce jest możliwe przy wsparciu ze strony Polski, Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - podkreślono.
A. Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.
B. Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.
C. Utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, przeznaczonych do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych. Stany Zjednoczone zamierzają udostępniać Polsce, stosownie do okoliczności, informacje uzyskane w wyniku działań tej eskadry w celu wspierania naszych założeń obronnych.
D. Utworzenie bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej w celu wspierania przemieszczenia się wojsk dla odbycia ćwiczeń lub na wypadek kryzysu.
E. Utworzenie grupy wsparcia na teatrze w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce.
F. Utworzenie w Polsce zdolności sił specjalnych USA w celu wsparcia operacji powietrznych, lądowych i morskich.
G. Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.
Przelot myśliwca F-35 nad Białym Domem.
Prezydenci podpisali w środę wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Polski.
Decyzja w sprawie zwiększania obecności amerykańskich wojsk w Polsce podjęta!
PL-USA współpraca strategiczna wchodzi na nowy etap. Prezydenci podpisali deklarację o zacieśnieniu współpracy obronnej. W dokumencie szereg konkretnych inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo.— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 12 czerwca 2019
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 12 czerwca 2019
Wiceminister MSWiA Krzysztof Kozłowski podpisał w USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości. Umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA - poinformował w środowym komunikacie resort.
Jak podkreśliło MSWiA, podpisana umowa przyczyni się do pogłębienia współpracy poprzez intensywną wymianę informacji i doświadczeń pomiędzy służbami obu państw. "Przyniesie to wymierne korzyści zarówno dla bezpieczeństwa Polski jak i Stanów Zjednoczonych. Zawarcie oraz pełna implementacja umowy jest jednym z warunków włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego USA (Visa Waiver Program – VWP)" - poinformowano w komunikacie.
W trakcie uroczystości podpisano także list intencyjny w sprawie stałej współpracy w zakresie bezpieczeństwa publicznego i kwestii migracyjnych, w którym oba państwa deklarują prowadzenie konsultacji w sprawie poprawy bezpieczeństwa na granicach.
W imieniu rządu amerykańskiego oba dokumenty zostały podpisane przez zastępcę sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA Davida P. Pekoske. W ceremonii podpisania uczestniczyła również ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher.
Krok bliżej do wejścia Polski do Programu Visa Waiver po podpisaniu dokumentu o zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości oraz specjalnego oświadczenia przez Pełnomocnika Sekretarza Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kevina McAleenana w Waszyngtonie, D.C.! pic.twitter.com/nNo40qnw2o
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 12 czerwca 2019
Trump: świętujemy zakup wielu myśliwców F-35. Wirtualne studio TVN24 BiS
Trump - rozmawiamy z Polską na temat dużej transakcji - Reuters.
Co Polska kupiła od Amerykanów? Materiał TVN24 BiS
Andrzej Duda z małżonką w Białym Domu. Galeria zdjęć.
Rozmowy Par Prezydenckich w Gabinecie Owalnym @WhiteHouse#PADwUSAhttps://t.co/GaF6e2gSMj pic.twitter.com/fzvgiB9JOT
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 12 czerwca 2019
Duda: Nie ma żadnego problemu z demokracją w Polsce. Wszystko jest doskonale.
Trump: Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. To wspaniały kraj. Na nieszczęście, zbyt dużo ucierpiał, zbyt często cierpiał, był centrum wszystkich działań wojennych.
Trump: Niemcy narażają się na ryzyko uzależniając się od dostaw energii z Rosji - Reuters.
Trump: USA i Polska prowadzą rozmowy na temat wysłania 2 tysięcy amerykańskich żołnierzy z Niemiec do Polski. Jeszcze nie zapadła konkretna decyzja, ale jest to rozważane.
Trump: myślę, że odwiedzę Polskę, ale data nie jest jeszcze ustalona.
Podkreślił, że pamięta swoją poprzednią wizytę w Polsce. Jak mówił, "to był cudowny, wspaniały dzień". - Nigdy nie zapomnę mojej podróży do Polski - powiedział Trump.
Prezydenci Polski i USA spotkali się w Białym Domu z dziennikarzami. Spotkanie nie jest transmitowane.
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 12 czerwca 2019
Trump na początku spotkania z polskim prezydentem: świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie - podaje Reuters.
Biały Dom powitał prezydenta Dudę:
Welcome, President @AndrzejDuda! pic.twitter.com/6xdCcs0UQj
— The White House (@WhiteHouse) 12 czerwca 2019
Wit: pary prezydenckie mają teraz kilka minut na prywatną rozmowę.
Biały Dom na oficjalnym koncie na Twitterze potwierdził przelot myśliwca F-35 nad głowami prezydentów Polski i USA.
— The White House (@WhiteHouse) 12 czerwca 2019
Prezydent Donald Trump i Melania Trump powitali prezydenta Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Białym Domu.
— Marcin Kędryna (@marcin_kedryna) 12 czerwca 2019
Prezydent Duda opuścił rezydencję Blair House. Za kilka minut polska delegacja dotrze do Białego Domu.
Radomir Wit z Waszyngtonu: obie pary prezydenckie będą mogły podziwiać dwa myśliwce F-35 na niebie. To właśnie takie samoloty Polska zamierza kupić od Amerykanów.
Plan podróży polskiej pary prezydenckiej w USA.
Przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, Andrzej Duda wyszedł do manifestującej przed Białym Domem Polonii, która zapewniała go o swoim poparciu dla działań na rzecz bezpieczeństwa Polski i wschodniej Europy. Zgromadzeni mieli ze sobą m.in. flagi polskie i amerykańskie. Część z nich skandowała w stronę prezydenta: "Dziękujemy, dziękujemy".
Pytany przez dziennikarzy, czy to ważny dzień dla Polski, prezydent odparł: "Myślę, że tak". - Myślę, że będzie miły, ale przede wszystkim - (to) bardzo ważne, polityczne spotkanie, z którego - mam nadzieję - wypłyną pożytki dla naszego kraju, pożytki natury bezpieczeństwa, natury militarnej, ale także pożytki przede wszystkim natury gospodarczej, być może na dziesięciolecia - mam nadzieję - mówił Andrzej Duda.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Spółka zakontraktowała 1,5 miliona ton surowca rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG - poinformowano w środę.
- Stany Zjednoczone stanowią ten najważniejszy element architektury bezpieczeństwa na świecie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo militarne. I dzisiaj są obecni żołnierze Stanów Zjednoczonych w Polsce, czego przecież kilka lat temu jeszcze nie było, o czym kiedyś marzył pan prezydent Lech Kaczyński - wielokrotnie mi o tym mówił - jest dziś faktem - powiedział prezydent dziennikarzom w Waszyngtonie przed spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Duda wyraził nadzieję, że "ta obecność się zwiększy na różne sposoby". - Natomiast oprócz tego mamy jeszcze bardzo ważne kwestie gospodarcze, które chcemy rozwijać, bezpieczeństwa energetycznego dla Polski. Patrząc już w taka daleką przyszłość, bo ponad dwudziestoletnią, też w tym kierunku te rozmowy na pewno będą zmierzały - podkreślił. - To są oczywiście moje rozmowy z panem prezydentem Donaldem Trumpem, ale to są także rozmowy na kolejnych politycznych poziomach, takich już bardziej o charakterze wykonawczym, realnie wykonawczym - zaznaczył Duda.
Szef gabinetu prezydenta minister Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydenci Polski i USA zaakceptowali w środę warunki porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.
Biały Dom poinformował o uroczystym powitaniu polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta Donalda Trumpa oraz jego żony Melanii.
President @realDonaldTrump and @FLOTUS will welcome Polish President @andrzejduda and Mrs. Agata Kornhauser-Duda for their second visit to the White House this afternoon! pic.twitter.com/NBr2iMIIAC
— The White House (@WhiteHouse) 12 czerwca 2019
Ceremonia powitania polskiej pary prezydenckiej przez prezydenta i pierwszą damę Stanów Zjednoczonych odbędzie się w środę w południe miejscowego czasu (18 w Polsce). Następnie w Gabinecie Owalnym odbędzie się spotkanie obu par prezydenckich, po którym do rozmów, pod przewodnictwem Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy, przystąpią obie delegacje.
W środę polska para prezydencka będzie też uczestniczyć w przyjęciu wydanym w Białym Domu przez prezydenta Donalda Trumpa i jego małżonkę Melanię Trump z okazji wizyty Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy.
Podczas konferencji prasowej prezydentów Dudy i Trumpa ma zostać ogłoszona decyzja obu przywódców w sprawie umowy politycznej dotyczącej zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce.
Po zakończeniu oficjalnej wizyty w Białym Domu następnego dnia - w czwartek 13 czerwca - rozpocznie się robocza wizyta pary prezydenckiej w USA, która obejmie stany Teksas, Nevadę i Kalifornię.
Autor: tmw / Źródło: TVN24, PAP