Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Dzisiaj oddajemy najwyższy hołd ludziom, którzy uczestnicząc w (...) szlachetnych zmaganiach poświęcili własne życie. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna, że nie zawiedziemy ich nadziei, że wypełnimy ich testament wolności i pokoju - powiedział w niedzielę w belgijskim Lommel prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez polską dywizję pancerną. - Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali za nas krew - powiedział natomiast belgijski monarcha Filip I.

- Dzięki temu, co pokazujecie swoim życiem, Polacy są w Belgii szanowani jako solidni pracownicy, jako solidni ludzie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z belgijską Polonią. Jednocześnie życzył wszystkim rodakom, by wrócili do kraju. - Liczę na to, że w jakiejś rozsądnej perspektywie poziom życia w Polsce sięgnie tego poziomu życia, jaki jest w Belgii - oświadczył prezydent.

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent Francji mówił w poniedziałek, że to Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej.

Podpisana w środę polsko-amerykańska deklaracja w sprawie obronności spotkała się z reakcją Moskwy. Kreml oświadczył w czwartek, że rosyjskie wojsko uważnie śledzi plany wzmocnienia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei rosyjscy parlamentarzyści ostrzegają, że w razie ewentualnego konfliktu Polska stałaby się "oczywistym celem uderzenia odwetowego".

Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty - powiedział w środę prezydent Donald Trump, spotykając się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka została podjęta w Białym Domu przez amerykańskiego przywódcę i pierwszą damę USA. Prezydenci podpisali deklarację o współpracy obronnej. Po obejrzeniu pokazowego przelotu myśliwca F-35, Trump i Duda wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym. Trwa wydanie specjalne w TVN24 i TVN24 BiS.

Jest wola spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Waszyngtonie. Polska jest traktowana jako ważny sojusznik, sojusznicy się spotykają zwykle co parę miesięcy i niczego nie można wykluczyć - przekazał ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał między innymi o ewentualne spotkanie obu prezydentów w czerwcu.