Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Wizyty zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy

Dzisiaj oddajemy najwyższy hołd ludziom, którzy uczestnicząc w (...) szlachetnych zmaganiach poświęcili własne życie. Ufamy, że ich ofiara nie będzie daremna, że nie zawiedziemy ich nadziei, że wypełnimy ich testament wolności i pokoju - powiedział w niedzielę w belgijskim Lommel prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia Flandrii przez polską dywizję pancerną. - Chciałbym oddać hołd tym, którzy przelali za nas krew - powiedział natomiast belgijski monarcha Filip I.

- Dzięki temu, co pokazujecie swoim życiem, Polacy są w Belgii szanowani jako solidni pracownicy, jako solidni ludzie - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z belgijską Polonią. Jednocześnie życzył wszystkim rodakom, by wrócili do kraju. - Liczę na to, że w jakiejś rozsądnej perspektywie poziom życia w Polsce sięgnie tego poziomu życia, jaki jest w Belgii - oświadczył prezydent.

W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona na temat Polski, która jakoby blokuje wspólne wysiłki UE na rzecz klimatu, trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Prezydent Francji mówił w poniedziałek, że to Polska blokuje zapisy dotyczące neutralności klimatycznej.

Podpisana w środę polsko-amerykańska deklaracja w sprawie obronności spotkała się z reakcją Moskwy. Kreml oświadczył w czwartek, że rosyjskie wojsko uważnie śledzi plany wzmocnienia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce. Z kolei rosyjscy parlamentarzyści ostrzegają, że w razie ewentualnego konfliktu Polska stałaby się "oczywistym celem uderzenia odwetowego".

Odwiedzę Polskę, ale nie wybraliśmy jeszcze daty tej wizyty - powiedział w środę prezydent Donald Trump, spotykając się z prezydentem Andrzejem Dudą. Polska para prezydencka została podjęta w Białym Domu przez amerykańskiego przywódcę i pierwszą damę USA. Prezydenci podpisali deklarację o współpracy obronnej. Po obejrzeniu pokazowego przelotu myśliwca F-35, Trump i Duda wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Ogrodzie Różanym. Trwa wydanie specjalne w TVN24 i TVN24 BiS.

Jest wola spotkania Donalda Trumpa z prezydentem Andrzejem Dudą w Waszyngtonie. Polska jest traktowana jako ważny sojusznik, sojusznicy się spotykają zwykle co parę miesięcy i niczego nie można wykluczyć - przekazał ambasador Polski w USA Piotr Wilczek. Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał między innymi o ewentualne spotkanie obu prezydentów w czerwcu.

Prezydenta Andrzeja Dudę, gdy wchodził na scenę w berlińskim Konzerthaus, najpierw przywitały oklaski. Potem rozległy się okrzyki "Konstytucja!". W odpowiedzi inni obecni na widowni skandowali "Andrzej Duda!". Po chwili sala ucichła i prezydent mógł zacząć wystąpienie. Uroczysty koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był we wtorek wieczorem ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Niemczech. Gościem uroczystości był także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Obyśmy tej historycznej szansy nie zmarnowali - mówił podczas nabożeństwa przy grobie Jana Pawła II w Watykanie arcybiskup Jan Romero Pawłowski, zwracając się między innymi do uczestniczącego we mszy prezydenta Andrzeja Dudy. Dodawał, że "nie wolno lekkomyślnie niszczyć tego, co udało się osiągnąć, bo będzie bardzo trudno to wszystko odbudować". - Nie wolno wolności zamieniać w samowolę - podkreślał hierarcha w homilii.

- Sto lat temu na dogasających frontach I wojny światowej nasi pradziadkowie toczyli walkę, by Polska wróciła na mapę świata. Po trzech nieudanych powstaniach niewielu wierzyło, że można odzyskać państwowość - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w genewskiej siedzibie ONZ.

Polska z satysfakcją przystępuje do deklaracji dotyczącej wzmocnienia operacji pokojowych ONZ – zadeklarował w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda podczas debaty w nowojorskiej siedzibie Narodów Zjednoczonych. Jak dodał, "powrót do szeregów tej misji stanowiłby sukces zarówno dla Polski jak i ONZ".