Książę Harry w sądzie. Według prawników miał stracić przyjaciół, mówią o "podejrzeniach i paranoi"

Autor:
jdw//am
Źródło:
Independent, The Telegraph, tvn24.pl

Media ujawniają szczegóły procesu w Londynie, na którym w poniedziałek stawił się książę Harry. Wraz z sześcioma innymi osobami złożył pozew przeciwko spółce wydawniczej. Ze słów jego prawników wynika, że wskutek jej działań miał "zostać pozbawiony ważnych aspektów nastoletnich lat", a także stracić przyjaciół. 

Wspólny pozew księcia Harry’ego i sześciu innych medialnych osobistości przeciwko Associated Newspapers  - jednemu z największych wydawców gazet na Wyspach Brytyjskich, w tym tabloidu "Daily Mail" - związany jest z rzekomymi naruszeniami prywatności, których miały się dopuścić osoby z nim współpracujące. Postępowanie w sprawie ruszyło w poniedziałek. Jak pisze Independent, Associated Newspapers stanowczo zaprzecza oskarżeniom, określając je mianem "nieuzasadnionych i wysoce zniesławiających twierdzeń, które nie są oparte na żadnych wiarygodnych dowodach".

Choć sam książę nie zabrał głosu podczas wizyty w londyńskim Sądzie Najwyższym, z pisemnego wystąpienia jego prawników, którego treść przytoczył portal Independent, wynika, że miał on "zostać pozbawiony ważnych aspektów nastoletnich lat" wskutek "bezprawnych działań" Associated Newspapers.

ZOBACZ TEŻ: Będzie można stanąć w miejscu koronacji Karola III. Warunek: w samych skarpetkach

Szczegóły procesu z udziałem księcia Harry’ego 

Jak wynika z zeznań, publikacje Associated Newspaper miały wywołać u księcia "podejrzenia i paranoję". Harry miał także "stracić lub odciąć (od siebie - red.) przyjaciół". "Każdy stał się 'podejrzanym', gdyż sposób, w jaki zostały napisane artykuły, wprowadził go w błąd i uwierzył, że źródłem informacji przekazywanych gazetom były bliskie mu osoby" - tak portal cytuje oświadczenie prawników księcia. 

Książę Harry przed sądem w LondynieJordan Pettitt/PA Images via Getty Images

Zdaniem brytyjskich mediów, wstępne przesłuchania, po których sąd zdecyduje, czy sprawa będzie prowadzona dalej, mają zakończyć się w ten czwartek. Zwracają one również uwagę na fakt, iż związana z pozwem wizyta księcia Harry'ego w Wielkiej Brytanii jest pierwszą od czasu ubiegłorocznego pogrzebu Elżbiety II, a tym samym od czasu publikacji biografii "Spare", która miała poróżnić członków rodziny królewskiej

Jak donosi The Telegraph, Harry miał podjąć próbę umówienia spotkania z ojcem, królem Karolem III, jednak ten ma być w tym czasie "zajęty", mimo że jego zaplanowana na ten czas wizyta we Francji została odwołana z powodu toczących się w kraju protestów. Monarcha ma w tym czasie przebywać w prywatnej rezydencji w Highgrove, gdzie ma przygotowywać się do środowego wyjazdu do Niemiec. The Telegraph zauważa, że spotkanie Harry’ego z bratem również jest mało podobne, gdyż książę William wyjechał wraz z rodziną na wakacje. 

ZOBACZ TEŻ: Kto z członków rodziny królewskiej wypadł najlepiej w autobiografii Harry'ego

Pozew księcia Harry’ego

Pozew przeciwko firmie wydawniczej złożony został jeszcze w 2022 roku. Poza księciem Harrym stronami pozywającymi są w nim: Elton John i jego mąż David Furnish, aktorki Elizabeth Hurley i Sadie Frost, baronessa Doreen Lawrence oraz polityk Simon Hughes. Associated Newspapers jest przez nich oskarżane o działania, takie jak "wynajmowanie prywatnych detektywów do potajemnego umieszczania urządzeń do podsłuchiwania w samochodach i domach" czy "zlecanie osobom fizycznym potajemnego podsłuchiwania i nagrywania prywatnych rozmów telefonicznych" - poinformowała kancelaria prawna Hamlins, która reprezentuje księcia Harry'ego oraz Sadie Frost.

Associated Newspapers domaga się oddalenia oskarżeń bez procesu.

ZOBACZ TEŻ: Harry i Meghan zaproszeni na koronację Karola III. Jest potwierdzenie, nie ma decyzji

Autor:jdw//am

Źródło: Independent, The Telegraph, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości