Wizyta Karola III przełożona przez protesty. "Ciężki cios" dla Francji

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
Reuters, PAP

Wizyta Karola III we Francji została przełożona z powodu napięć wokół francuskiej reformy emerytalnej - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta Francji. Władze obu państw podjęły decyzję po rozmowie telefonicznej między prezydentem Emmanuelem Macronem a brytyjskim monarchą - czytamy w oświadczeniu. Wizyta Karola III w Niemczech odbędzie się zgodnie z planem - poinformowała agencja Reuters powołując się na źródło w Pałacu Buckingham.

"Decyzja jest ciężkim ciosem dla wizerunku Francji za granicą" - komentuje dziennik "Le Figaro". Biuro brytyjskiego premiera poinformowało zaś, że decyzja o przełożeniu spotkania została podjęta na prośbę przywódcy Francji.

W piątek rano na temat wizyty wypowiadał się francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin, który zapewnił, że Francja jest gotowa przyjąć brytyjskiego monarchę.

Wcześniej "Le Figaro" informował, że pobyt brytyjskiego króla będzie miał podwyższony status ochrony z uwagi na napięcia społeczne wokół reformy forsowanej przez francuski rząd.

Planowano wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa

Dziennik informował, że z obawy przed ewentualnymi atakami i incydentami ze strony protestujących od kilku tygodni przeciwników reformy emerytalnej, Karol III i jego małżonka Camilla będą specjalnie chronieni przez funkcjonariuszy służb CRS, RAID i policjantów wyspecjalizowanych w ochronie dygnitarzy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Francja. W całym kraju demonstrowało ponad milion osób

Para królewska miała być eskortowana nie tylko przez brytyjskich oficerów ochrony, ale także przez francuskich agentów Służby Ochrony (SDLP) specjalnie przeszkolonych w ochronie głów państw i obcych władców. Na trasach przejazdów obecni mieli być snajperzy, zaplanowane było wykorzystanie dronów - dodał "Le Figaro".

Miała to być pierwsza państwowa wizyta zagraniczna Karola III, który wraz z małżonką Camillą miał przebywać we Francji od niedzieli do środy. Następnie brytyjski król miał udać się do Niemiec. Wizyta w Niemczech odbędzie się zgodnie z planem - poinformowała agencja Reuters powołując się na źródło w Pałacu Buckingham.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ks / prpb

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości