Wielka Brytania. Książę Andrzej oskarżony o molestowanie seksualne. Przyjął pozew złożony przez Virginię Giuffre

Autor:
pp/kab
Źródło:
Reuters, CNN

Brytyjski książę Andrzej odebrał złożony w Stanach Zjednoczonych pozew Virginii Giuffre. Kobieta oskarża syna królowej Elżbiety II o napaść na tle seksualnym w londyńskim domu finansisty Jeffreya Epsteina.

Książę Andrzej i jego oskarżycielka, Virginia Giuffre, uzgodnili, że doręczenie dokumentów pozwu obowiązuje od 21 września. W tej sprawie złożyli w piątek wspólny wniosek w amerykańskim sądzie okręgowym na Manhattanie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pod warunkiem zatwierdzenia go przez sąd, książę Andrzej będzie miał czas do 29 października na formalną odpowiedź na pozew.

Jak podała agencja Reutera, "porozumienie pomiędzy stronami wydaje się na razie kończyć trwające miesiąc wysiłki prawników księcia Andrzeja, aby zablokować pozew Giuffre". Wcześniej, jak informowały media, prawnicy zamierzali kwestionować to, czy dokumenty zawiadamiające go o złożonym pozwie zostały mu prawidłowo dostarczone. Lewis Kaplan, sędzia sądu okręgowego w Nowym Jorku, gdzie złożony został pozew, zarzucił księciu Andrzejowi "aktywnie unikanie" formalnych starań o dostarczenie mu dokumentów informujących o pozwie.

Andrew Brettler, prawnik księcia Andrzeja z Los Angeles, odmówił komentarza agencji Reutera w tej sprawie.

Oskarżenia wobec syna królowej Elżbiety II

9 sierpnia 38-letnia Giuffre złożyła w sądzie w Nowym Jorku pozew cywilny przeciwko księciu Andrzejowi, twierdząc, że w przeszłości – gdy miała 17 lat – była przez niego napastowana seksualnie. Giuffre – wówczas nosząca nazwisko Roberts – była jedną z licznej grupy dziewcząt, które zostały zwabione przez nieżyjącego już amerykańskiego miliardera i finansistę Jeffreya Epsteina obietnicami pracy, a następnie były oferowane jego wpływowym przyjaciołom. Jednym z nich miał być książę Andrzej.

Virginia GiuffreBloomberg / Contributor

Książę Andrzej od początku kategorycznie zaprzecza, by kiedykolwiek utrzymywał kontakty seksualne z Giuffre, a nawet mówi, że nie przypomina sobie, aby ją w ogóle poznał osobiście.

Książę Andrzej pod koniec 2019 roku zrezygnował z pełnienia obowiązków członka rodziny królewskiej i rzadko pojawia się publicznie.

Autor:pp/kab

Źródło: Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg / Contributor

Pozostałe wiadomości