Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Źródło:
BBC, Reuters

Karol III nie weźmie udziału w obchodach Wielkiego Czwartku w Katedrze Worcester. Zamiast niego poprowadzi je królowa Kamila. W trakcie nabożeństwa odtworzona zostanie jednak specjalna wiadomość od monarchy. Jej treść udostępniły już agencje.  

Z uwagi na leczenie onkologiczne Karol III nie weźmie w tym roku udziału w tradycyjnym nabożeństwie Wielkiego Czwartku. Zgromadzeni będą jednak mieli okazję usłyszeć tam czytane przez króla fragmenty pisma. Odtworzone zostanie im także nagranie ze specjalnym wielkoczwartkowym przesłaniem od monarchy. - To dla mnie wielki smutek, że nie mogę być dzisiaj z wami wszystkimi. Nabożeństwo Wielkiego Czwartku zajmuje szczególne miejsce w moim sercu – stwierdza Karol III w jego wstępie cytowanym przez agencję Reutera.

W dalszej części nagrania przypomina on źródło święta, przytaczając biblijną opowieść o umyciu przez Jezusa stóp swoim uczniom podczas Ostatniej Wieczerzy. - (Jezus) dał im i nam wszystkim przykład tego, jak powinniśmy służyć i troszczyć się o siebie nawzajem - mówi monarcha. Kontynuując, Karol III podkreśla, jak istotne jest "wyciąganie pomocnej dłoni, zwłaszcza gdy jesteśmy w potrzebie". - Dziś szczególnie modlę się o to, by przykład naszego Pana nadal nas inspirował do służenia sobie nawzajem - dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Pierwsze nagranie z Karolem III od ujawnienia diagnozy. Zwrócono uwagę na zmiany na twarzy króla

Karol III z przesłaniem na Wielki Czwartek

W imieniu króla Karola III nabożeństwo w Worcester poprowadzi jego małżonka, królowa Kamila. W ciągu ostatnich miesięcy zastępowała go już wielokrotnie. Tym razem, zgodnie z wielowiekową tradycją, monarchini rozda zasłużonym w pomocy Kościołowi i lokalnej społeczności specjalnie wybite z tej okazji monety. Liczba otrzymujących ten upominek osób zmienia się każdego roku. Jest ona jednak zawsze taka, jak wiek panującego monarchy. Sakiewki dostanie więc dziś 75 kobiet oraz 75 mężczyzn - opisuje BBC.

Karol III z przesłaniem z okazji Wielkiego Czwartku Getty Images

Portal dodaje, że publicznego występu króla można spodziewać się w niedzielę, kiedy to będzie on przewodniczyć wielkanocnej mszy w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor. Msza ma jednak mieć bardziej kameralny niż zwykle charakter.

ZOBACZ TEŻ: Fałszywe rosyjskie doniesienia o śmierci Karola III. Brytyjska ambasada w Moskwie reaguje

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images