Krawat z ukrytą wiadomością? Król Karol i grecko-brytyjski konflikt w tle 

Źródło:
bbc.com, PAP

Wybór krawata w greckie flagi przez króla Karola III na konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju wywołał spekulacje. W brytyjskich mediach pisze się, że była to zaszyfrowana wiadomość do premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka. Chodzi o głośny w ostatnich dniach konflikt Sunaka z greckim szefem rządu Kyriakosem Micotakisem dotyczący rzeźb z Partenonu, które znajdują się w Muzeum Brytyjskim, a do których prawo roszczą sobie Grecy.

Według szefa greckiego rządu przetrzymywanie części rzeźb w Londynie i reszty w Atenach jest jak "przecięcie Mona Lisy na pół". - Uważamy, że rzeźby należą do Grecji i że zostały zasadniczo skradzione - powiedział w niedzielnym w wywiadzie dla BBC premier Grecji Kyriakos Micotakis, który miał się spotkać z Rishim Sunakiem.

W poniedziałek wieczorem Micotakis został jednak poinformowany przez stronę brytyjską, że jego spotkanie z Sunakiem, które miało odbyć się we wtorek, zostało odwołane.

Krawat z ukrytą wiadomością?

Piątkowe wystąpienie króla Karola III na szczycie klimatycznym w Dubaju tylko dolało oliwy do ognia i rozpaliło angielskie media. Karol III pojawił się w krawacie w greckie flagi. Pałac Buckingham zasugerował, że był to po prostu przypadkowy wybór.

Portal BBC pisze, że źródła królewskie podały, iż krawat był również noszony przez króla podczas spotkania w ubiegłym tygodniu z delegacją Korei Południowej. Karol III ma powiązania rodzinne z Grecją. Jego ojciec, nieżyjący już książę Filip, urodził się w Grecji i był członkiem greckiej rodziny królewskiej.

Spór o rzeźby z Partenonu

Marmury Elgina to część fryzu Partenonu w Atenach, zdjęte przez brytyjskiego ambasadora za zgodą przekupionych tureckich namiestników na krótko przed wyzwoleniem się Greków spod władzy osmańskiej. Thomas Bruce, 7. hrabia Elgin, zmuszony był sprzedać wywieziony do Anglii fryz na pokrycie długów. Gros marmurów kupiło Muzeum Brytyjskie, a część trafiła do Paryża i Kopenhagi.

Kwestia zwrotu rzeźb z Partenonu jest tematem szerszej dyskusji. W grudniu 2022 roku papież Franciszek zdecydował o przekazaniu Grecji trzech fragmentów z Partenonu przechowywanych dotąd w Watykanie. Wcześniej również Sycylia zdecydowała o przekazaniu Grekom pochodzącego z Partenonu kawałka fryzu.

W zeszłym tygodniu duńskie Muzeum Narodowe poinformowało, że zatrzyma trzy pochodzące z Partenonu fragmenty, które znajdują się w jego stałej kolekcji w Kopenhadze. Fragmenty te mają "ogromne znaczenie dla duńskiej historii kultury i zrozumienia naszej interakcji z otaczającym nas światem w czasach, gdy kształtowała się demokracja" – poinformowała dr Christian Sune Pedersen, kierownik działu badań instytucji cytowana przez portal Kathimerini.

Autorka/Autor:mm

Źródło: bbc.com, PAP