Brytyjski doradca do spraw mniejszości rezygnuje po publikacji raportu o rasizmie

Źródło:
PAP

Dzień po publikacji raportu wskazującego, że rasizm nie jest zasadniczą przyczyną nierówności społecznych w Wielkiej Brytanii, poinformowano o rezygnacji doradcy premiera do spraw mniejszości etnicznych Samuela Kasumu. Raport skrytykowały organizacje pozarządowe zajmujące się kampanią na rzecz równości.

Urząd premiera Borisa Johnsona zapewnił, że odejście Samuela Kasumu było planowane już od kilku miesięcy i pozostanie on na stanowisku do maja, a sugestie, jakoby miało to związek z raportem "są nieprawdziwe". Według mediów najwyższy rangą czarnoskóry doradca szefa rządu miał już od pewnego czasu być niezadowolony ze stanowiska rządu w kwestiach rasowych.

Opublikowany w środę raport jest efektem prac niezależnej Komisji ds. Różnic Rasowych i Etnicznych, która została powołana przez Johnsona jako odpowiedź na protesty ruchu Black Lives Matter.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wielka Brytania "nie jest krajem postrasowym"

W raporcie napisano między innymi, że "kwestie związane z rasą i rasizmem stają się mniej istotnym, a w niektórych przypadkach nie są w ogóle wyjaśnieniem nierówności, bo takie czynniki jak geografia, struktura rodziny, pochodzenie społeczno-ekonomiczne, kultura i religia mają bardziej znaczący wpływ na szanse życiowe niż istnienie rasizmu".

Raport stwierdza, że Wielka Brytania "nie jest jeszcze krajem postrasowym", ale "nie jest też już krajem, w którym system jest celowo ustawiony przeciwko mniejszościom etnicznym", a jej sukces w usuwaniu różnic rasowych w edukacji i w gospodarce "powinien być postrzegany jako model dla innych krajów".

Wydźwięk raportu skrytykowały różne organizacje pozarządowe zajmujące się kampanią na rzecz równości, które zarzuciły jego autorom, że umniejszają istnienie rasizmu w brytyjskim społeczeństwie i instytucjach.

"Ludzie muszą to rozważyć"

Odnosząc się w czwartek do tych zarzutów, Johnson zapewnił, że rząd odpowie na raport w odpowiednim czasie. - Nie mówię, że rząd zgodzi się z absolutnie wszystkim w nim, ale jest tam kilka oryginalnych i stymulujących rzeczy, i myślę, że ludzie muszą to przeczytać i rozważyć - powiedział.

Wśród 24 kluczowych rekomendacji, które wymieniono w raporcie, są m.in. wydłużenie zajęć w szkołach, aby pomóc uczniom będącym w trudniejszej sytuacji w nadgonieniu zaległości, odejście od finansowania szkoleń z zakresu nieświadomych uprzedzeń, a zamiast tego skoncentrowanie się na tym, co faktycznie pomaga w zwiększaniu równości w miejscach pracy, rezygnacja z używania skrótu BAME (Black, Asian and Minority Ethnic), ponieważ "różnice między tymi grupami są równie ważne jak to, co je łączy".

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP