Zdecydowana większość posłów Unii Europejskiej zagłosowała za potępieniem niszczenia demokracji na Węgrzech pod rządami premiera Viktora Orbana. Rezolucja ma na celu zwiększenie presji na władze w Budapeszcie i obcięcia funduszy w ramach jego Planu Odbudowy, a także unijnego budżetu na lata 2021-2027 – oceniła agencja Reutera.
Parlament Europejski potępił "rozmyślne i systematyczne wysiłki rządu węgierskiego mające na celu podważenie wartości europejskich i domaga się wyników działań w ramach procedury art. 7" i wezwał Komisję, by powstrzymała się od zatwierdzenia węgierskiego KPO. Rezolucję w tej sprawie poparło 433 posłów, przeciwko było 123, a 28 wstrzymało się od głosu.
Brak zdecydowanych działań Unii Europejskiej przyczynił się do powstania "hybrydowego reżimu autokracji wyborczej", czyli systemu konstytucyjnego, w którym odbywają się wybory, ale brak jest poszanowania dla demokratycznych norm i standardów - stwierdzili posłowie.
Parlament ubolewa nad "niezdolnością Rady do poczynienia znaczących postępów w celu przeciwdziałania regresowi demokracji". Posłowie podkreślają, że art. 7 ust. 1 nie wymaga jednomyślności wśród państw członkowskich, aby zidentyfikować wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości UE, ani aby wydać konkretne zalecenia i terminy.
Posłowie twierdzą, że każda dalsza zwłoka w działaniu na podstawie art. 7 w celu ochrony wartości UE na Węgrzech będzie równoznaczna z naruszeniem zasady państwa prawa przez samą Radę.
Parlament Europejski za wstrzymaniem węgierskiego KPO
Posłowie wzywają Komisję do pełnego wykorzystania wszystkich narzędzi, którymi dysponuje, a w szczególności rozporządzenia o warunkowości budżetowej. W czasie, gdy wartości UE są szczególnie zagrożone przez rosyjską wojnę z Ukrainą i jej antyunijne działania.
Eurodeputowani wzywają również Komisję do: powstrzymania się od zatwierdzenia węgierskiego KPO oraz wykluczenia z finansowania tych programów spójności, które przyczyniają się do niewłaściwego wykorzystania funduszy UE lub do naruszania praworządności.
Europosłowie są nadal zaniepokojeni kilkoma obszarami politycznymi dotyczącymi demokracji i praw podstawowych na Węgrzech. Główne obszary to funkcjonowanie systemu konstytucyjnego i wyborczego, niezależność sądownictwa, korupcja i konflikty interesów oraz wolność słowa, w tym pluralizm mediów.
Problematyczne są również - ich zdaniem - wolność akademicka, wolność wyznania, wolność zrzeszania się, prawo do równego traktowania, w tym prawa osób LGBTIQ, prawa mniejszości, a także prawa migrantów, osób ubiegających się o azyl i uchodźców.
Możliwe wstrzymanie wypłat z unijnego budżetu
Agencja Reutera poinformowała, że oczekuje się, że pod koniec tygodnia Komisja Europejska zaleci zawieszenie wypłaty miliardów euro przeznaczonych dla Budapesztu ze wspólnego budżetu o wartości 1,1 biliona euro na lata 2021-2027.
Byłby to pierwszy taki ruch ze strony Unii Europejskiej w ramach tak zwanego mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z pieniędzy z unijnego budżetu od poszanowania praworządności.
Zasada ta została uzgodniona dwa lata temu w odpowiedzi na działania Orbana, a także jego sojuszników w Polsce, sprzeciwiających się liberalno-demokratycznym zasadom wewnątrz Unii – przypomina Reuters.
Źródło: PAP