Pół miliona euro za "rozwiązywanie problemów". Kolejny skandal z kardynałem w tle

Źródło:
PAP

Dziennik "Corriere della Serra" podał we wtorek, że włoska ekspertka w dziedzinie relacji dyplomatycznych dostała od Watykanu za doradztwo pół miliona euro. Kobieta współpracowała z Sekretariatem Stanu, gdy zastępcą sekretarza był tam obecny kardynał Angelo Becciu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

To kolejna odsłona skandalu finansowego za Spiżową Bramą, który jest opisywany w mediach, odkąd papież Franciszek zmusił we wrześniu kardynała Becciu do ustąpienia ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i pozbawił go praw wynikających z godności kardynalskiej.

Włoskiemu dostojnikowi zarzuca się udział w niejasnych transakcjach zakupu kosztownych nieruchomości w Londynie za setki milionów euro - także ze świętopietrza - oraz przelewanie watykańskich pieniędzy na firmy związane z jego rodziną na Sardynii. Kardynał Becciu powtarza, że nie dopuścił się żadnego przestępstwa, i twierdzi, że papież został "źle poinformowany" lub wręcz "zmanipulowany".

"Rozwiązywanie problemów" za pół miliona euro

Mediolańska gazeta opisała przypadek pochodzącej z Sardynii ekspertki Cecilii Marogni, która w wywiadzie przyznała, że w ciągu czterech lat otrzymała z Watykanu pół miliona euro, co było wynagrodzeniem za jej doradztwo oraz podróże. Kobieta podkreśla, że otrzymała pieniądze za wykonaną pracę, a jej zadaniem jest "rozwiązywanie problemów".

Zapytana o pogłoski, według których wydała pieniądze Stolicy Apostolskiej także na zakupy, Marogna odpowiedziała: "Torebka była na przykład dla żony przyjaciela z Nigerii, który ma możliwość prowadzić dialog z prezydentem Burkina Faso".

Kardynał Angelo BecciuEric Vandeville/Abaca/PAP

Wcześniej włoska prasa i inne zagraniczne media informowały o innym wątku sprawy kardynała Becciu, sugerując, że z jego inicjatywy z kont w Watykanie przelano 700 tysięcy euro na rachunki bankowe w Australii, by wpłynąć na trwający tam wówczas proces kardynała George'a Pella, oskarżonego o pedofilię. Został on skazany na 6 lat więzienia, a w kwietniu uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Prasa sugerowała, że przelane watykańskie pieniądze miały pogrążyć Pella, który jako doradca papieża Franciszka kontrolował finanse Watykanu i skrupulatnie poszukiwał nieprawidłowości oraz tropił podejrzane transakcje. W wydanym oświadczeniu kardynał Becciu zapewnił, że w żaden sposób nie ingerował w proces australijskiego dostojnika.

Adwokat domniemanej ofiary - oskarżyciela kardynała zaprzeczył w Australii, jakoby jego klient otrzymał jakiekolwiek pieniądze z Watykanu. Jego zdaniem w tej sprawie należy wszcząć międzynarodowe śledztwo.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Eric Vandeville/Abaca/PAP