Orban: unijna polityka migracyjna zmieni chrześcijański charakter Europy


- Unia Europejska wymusza politykę migracyjną, która w ciągu kilku pokoleń całkowicie zmieni jej oblicze kulturalne i etniczne oraz jej chrześcijański charakter - ocenił premier Węgier Viktor Orban. Oświadczenie wygłosił w czasie czwartkowej konferencji poświęconej prześladowaniu chrześcijan.

Orban ocenił, że chrześcijaństwo jest obecnie najbardziej prześladowanym na świecie wyznaniem, a tymczasem "z lupą trzeba szukać" politycznych deklaracji potępiających prześladowanie chrześcijan.

Według Orbana "świat powinien usłyszeć, że prześladowanie wspólnot chrześcijańskich w Afryce i na Bliskim Wschodzie, tragedie rodzin i dzieci wykraczają poza te granice".

Jak stwierdził, największym zagrożeniem jest "obojętne milczenie Europy, która zaprzecza swym chrześcijańskim korzeniom".

- Los chrześcijan na Bliskim Wschodzie powinien być ostrzeżeniem, że to, co się dzieje tam, choć teraz wydaje się to niewiarygodne, mogłoby przydarzyć się także nam – oznajmił.

Węgierski premier zaznaczył, że nie należy sprowadzać problemów do Europy z zewnątrz, tylko pomagać potrzebującym na miejscu.

- My, Węgrzy, chcemy, by syryjscy, iraccy i nigeryjscy chrześcijanie jak najszybciej mogli wrócić na ziemię, gdzie ich przodkowie mieszkali od setek lat. To nazywamy węgierską solidarnością – powiedział.

Jak ocenił, najlepszym sposobem pomagania jest przekazywanie środków Kościołom prześladowanych chrześcijan.

Jak zaznaczył, Węgry pomagają odbudowywać domy i świątynie społeczności chrześcijańskich, a także budują domy kultury w Iraku, Syrii i Libanie.

Stworzyły ponadto - jak mówił - program stypendialny dla młodych ludzi z rodzin prześladowanych chrześcijan, by po odebraniu nauki na Węgrzech mogli po powrocie do domu odgrywać pozytywną rolę w swojej społeczności.

Miliony dolarów na odbudowę

Według danych przekazanych dziennikarzom w tym tygodniu przez ambasadora programu Hungary Helps (obejmującego międzynarodowe programy rozwojowe i humanitarne rządu węgierskiego) Petera Heltaiego, Węgry przeznaczyły 2 miliony dolarów na odbudowę zniszczonych budynków mieszkalnych w irackim mieście Teskopa (Tel Skuf) niedaleko Mosulu, zamieszkanym głównie przez wiernych Kościoła chaldejskiego, milion dolarów na odbudowę szkoły i wsparcie kliniki w irackim Irbilu, po 1,1 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Kościoła katolickiego obrządku syryjskiego i Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego.

Autor: tas//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: