Karmiła dziecko tylko surowymi warzywami i owocami. Półtoraroczny chłopczyk zmarł, matka uznana winną morderstwa

Źródło:
"New York Post", irishcentral.com
Więzienie za wegańską dietę? Rozmowa w "24 godzinach"
Więzienie za wegańską dietę? Rozmowa w "24 godzinach"TVN24 BiS
wideo 2/3
Więzienie za wegańską dietę? Rozmowa w "24 godzinach"TVN24 BiS

18-miesięczny Ezra O'Leary z Florydy zmarł w 2019 roku z powodu komplikacji związanych z zaburzeniami odżywiania. Rodzice zmuszali go do przestrzegania ścisłej diety i dawali do jedzenia wyłącznie surowe owoce i warzywa. Sąd uznał teraz 39-letnią matkę chłopca za winną morderstwa, grozi jej dożywotnie pozbawienie wolności.

39-letnia Sheila O'Leary 29 czerwca została uznana przez sąd na Florydzie za winną sześciu zarzucanych jej czynów, m.in. morderstwa pierwszego stopnia i znęcania się nad dzieckiem. Za doprowadzenie w 2019 roku do śmierci 18-miesięcznego Ezry grozi jej dożywotnie pozbawienie wolności. Rozprawa, podczas której kobieta usłyszy wyrok, odbędzie się 25 lipca.

"Wybrała ignorowanie jego płaczu"

Sheila O'Leary i jej mąż Ryan w trakcie procesu zeznali, że Ezra miał ścisłą dietę wegańską. Dawano mu do jedzenia wyłącznie surowe owoce i warzywa, ponadto był jedynie karmiony piersią. Przyznali też, że na tydzień przed śmiercią chłopiec całkiem przestał jeść, pojawiły się u niego również problemy ze snem.

Rodzice wezwali pogotowie, gdy zauważyli, że dziecko przestało oddychać, półtorarocznego dziecka nie udało się już jednak uratować. - Wybrała ignorowanie jego płaczu. Nie potrzebowała wagi, żeby zobaczyć jego kości. Nie potrzebowała wagi, żeby usłyszeć jego płacz - mówiła asystentka prokuratora stanowego Sara Miller krótko przed ogłoszeniem decyzji sądu.

Ława przysięgłych przychyliła się do tej opinii, uznając, że Sheila O'Leary jest winna morderstwa. Mąż kobiety, Ryan O'Leary w areszcie oczekuje jeszcze na swoją rozprawę.

Sheila i Ryan O'LearyLee County Sheriff's Office

ZOBACZ TEŻ: Lekarze ostrzegają: dieta wegańska może szkodzić dzieciom

Śmierć z niedożywienia

Półtoraroczny Ezra O'Leary zmarł 27 września 2019 roku. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu chłopca były komplikacje związane z zaburzeniami odżywiania. W momencie śmierci dziecko ważyło niespełna 8 kg. Jak zauważa "New York Post" średnia waga prawidłowo żywionego dziecka w tym wieku wynosi natomiast pomiędzy 11 a 12 kg.

Prokuratura uważa, że wegańscy rodzice zaniedbywali również pozostałą trójkę swoich dzieci: 3-letniego i 5-letniego chłopca oraz 11-letnią dziewczynkę. Oskarżyciele przypomnieli, iż w przeszłości Sheila O'Leary znajdowała się pod nadzorem opieki społecznej po tym jak stwierdzono, że jedno z jej starszych dzieci nie rozwija się prawidłowo. Kobieta musiała wówczas wraz z mężem zapisać się na serię zajęć edukacyjnych dla rodziców.

ZOBACZ TEŻ: Głodzili córeczkę ścisłą wegańską dietą. Nie pójdą do więzienia

Autorka/Autor:kgo//mm

Źródło: "New York Post", irishcentral.com

Źródło zdjęcia głównego: UzFoto/Shutterstock