Sekretarz stanu USA Antony Blinken nazwał "zniewagą dla ofiar terroryzmu na całym świecie, także w Pakistanie" uniewinnienie przez pakistański sąd terrorysty skazanego w sprawie zabójstwa amerykańskiego dziennikarza. Daniel Pearl został uprowadzony i zamordowany w 2002 roku. W piątek rząd w Islamabadzie złożył do Sądu Najwyższego wniosek o rewizję wyroku.
O wniosku o rewizję wyroku Sądu Najwyższego w sprawie Ahmada Saeeda Omara Sheikh, który do tej instytucji skierował rząd Pakistanu, poinformował adwokat rodziny Daniela Pearla.
Wcześniej nowy szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że władze w Islamabadzie "zrewidują swoje możliwości prawne w celu zapewnienia sprawiedliwości". Zdaniem Antony'ego Blinkena, wyrok pakistańskiego sądu jest "zniewagą dla ofiar terroryzmu na całym świecie, także w Pakistanie".
Blinken podkreślił, że Waszyngton jest przygotowany do postawienia w USA zarzutów zabójcy amerykańskiego reportera. Na razie nie wiadomo, czy władze Pakistanu poparłyby te działania i na jakiej podstawie prawnej mogłoby dojść do wydania Sheikha USA - zauważa agencja AP. Jak ocenia, sprawa wydaje się testem tego, w jaki sposób nowa amerykańska administracja będzie sobie radzić z Pakistanem, który jest kluczowym sojusznikiem USA w działaniach w sąsiednim Afganistanie
Pakistańczyk uniewinniony
Sąd Najwyższy Pakistanu zdecydował w czwartek o zwolnieniu z więzienia mężczyzny skazanego w 2002 roku, a później uniewinnionego w sprawie brutalnego zabójstwa amerykańskiego dziennikarza Daniela Pearla.
Sąd odrzucił skargę rodziny Pearla na wyrok uniewinniający mężczyznę - Ahmada Saeeda Omara Sheikha - który zapadł w marcu 2020. Według obrońcy Sheikha z więzienia zwolniono też trzech pozostałych mężczyzn skazanych za udział w porwaniu i ścięciu Pearla.
Sheikh to urodzony w Wielkiej Brytanii Pakistańczyk i znany terrorysta, który początkowo przed sądem nie krył swojego udziału w zbrodni i został w 2002 roku skazany na śmierć. 18 lat później wyrok ten został unieważniony przez sąd w Karaczi, który stwierdził, że choć dowody wskazują na udział mężczyzny w porwaniu dziennikarza, nie dowodzą, że go zamordował.
"Decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości"
"Dzisiejsza decyzja jest kompletną parodią sprawiedliwości, a uwolnienie zabójców zagraża bezpieczeństwu Pakistańczyków i dziennikarzy na całym świecie" - przekazała w oświadczeniu rodzina Pearla, która - jak podkreślił jej prawnik - "jest w kompletnym szoku" po decyzji Sądu Najwyższego Pakistanu.
Daniel Pearl był dziennikarzem "Wall Street Journal" prowadzącym w Pakistanie śledztwo w sprawie powiązań brytyjskiego terrorysty Richarda Reida, skazanego w USA za próbę detonacji w samolocie bomby ukrytej w bucie. Został porwany 23 stycznia 2002 roku i zabity kilka dni później.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: WASHINGTON POST/EPA/PAP