Reuters: w Brukseli dyskutowano możliwość przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO

Autor:
asty
Źródło:
Reuters
Rząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euro
Rząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euroReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveRząd Finlandii zwiększy wydatki na obronność o ponad 2 mld euro

Wysoki rangą przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział w czwartek, że w Brukseli dyskutowano perspektywę przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. Cytowany przez agencję Reutera urzędnik przekazał, że na ten temat z ministrem spraw zagranicznych Finlandii Pekką Haavisto rozmawiał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Perspektywa przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO była dyskutowana podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych sojuszu wojskowego w Brukseli – poinformowała w czwartek agencja Reutera, cytując wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA. – Oczywiście, decyzja należy do tych krajów – dodał anonimowo urzędnik.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA poinformował, że na temat przystąpienia do NATO z ministrem spraw zagranicznych Finlandii rozmawiał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Skandynawskie kraje rozważają dołączenie do NATO

Agencja Reutera podkreśliła, że inwazja Rosji na Ukrainę, której celem jest między innymi pogorszenie potencjału militarnego Ukrainy i uniemożliwienie jej stania się przyczółkiem dla ataku NATO, skłoniła Finlandię i Szwecję do rozważenia przystąpienia do sojuszu, któremu przewodzą Stany Zjednoczone.

FINLANDIA I SZWECJA W NATO? SŁUCHAJ "PODCASTU O ZAGRANICY"

Od czasu inwazji, badania opinii publicznej zlecone przez fińskie media wykazały szybki zwrot o 180 stopni, a większość Finów opowiada się teraz za przystąpieniem do NATO. Szef dyplomacji tego kraju Pekka Haavisto powiedział wcześniej dziennikarzom, że Finlandia wyjaśni kwestię następnych kroków dotyczących swej ewentualnej akcesji do NATO w ciągu najbliższych tygodni.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział z kolei, że jeśli Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO, Rosja będzie musiała "zrównoważyć sytuację" własnymi środkami.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości