Raport: w 2022 roku liczba w pełni operacyjnych głowic jądrowych wzrosła na świecie do 9576

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szynkowski vel Sęk o zapowiedzi Putina: nie możemy się wystraszyć
Szynkowski vel Sęk o zapowiedzi Putina: nie możemy się wystraszyćTVN24
wideo 2/3
Szynkowski vel Sęk o zapowiedzi Putina: nie możemy się wystraszyćTVN24

Z raportu organizacji Nuclear Weapons Ban Monitor wynika, że w 2022 roku wzrosła liczba w pełni operacyjnych głowic jądrowych na świecie. Największy arsenał jądrowy posiada Rosja.

Na początku 2023 roku liczba gotowych do użycia głowic zwiększyła się do 9576 - podaje Nuclear Weapons Ban Monitor (Monitor zakazu broni jądrowej), organizacja badawcza powołana przez Międzynarodową Kampanię na rzecz Zniesienia Broni Jądrowej (ICAN) i norweski fundusz NPA.

Rosja posiada największy arsenał jądrowy na świecie

Od 2022 roku arsenał atomowy wzbogacił się o 136 głowic. Wzrosły zasoby broni jądrowej Chin, Indii, Korei Północnej i Pakistanu. W Rosji wprawdzie zmniejszyła się ogólna liczba głowic, ale zwiększyła się liczba tych, które są gotowe do użycia.

mil.ru

Wszystkie dziewięć państw posiadających broń jądrową - Chiny, Francja, Indie, Izrael, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania - dysponują w sumie 12 512 głowicami, w tym 9576 jest w pełni gotowych do użycia.

Rosja posiada obecnie największy arsenał jądrowy na świecie, liczący 5889 aktywnych głowic - wylicza raport. Jego autorzy dodają, że lęk przed wybuchem konfliktu nuklearnego osiągnął w ubiegłym roku najwyższy poziom od zakończenia zimnej wojny.

Autorka/Autor:asty, ral/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru