Administracja Trumpa pozwała stan Maine za odmowę zakazania transpłciowym sportowcom uczestnictwa w zawodach sportowych kobiet i dziewcząt. Zdaniem Departamentu sprawiedliwości USA doszło do złamania prawnej ochrony przed dyskryminacją ze względu na płeć.
Departament sprawiedliwości USA złożył pozew przeciwko stanowi Maine za odmowę wdrożenia rozporządzenia wykonawczego prezydenta Donalda Trumpa odnośnie zakazu uczestnictwa osób transpłciowych w zawodach sportowych kobiet i dziewcząt.
Informację przekazała w środę prokurator generalny Pam Bondi. Departament bada tę kwestię również w innych stanach, jak Minnesota czy Kalifornia.
Bondi sprecyzowała, że w pozwie przeciwko Maine przytoczono dwa przypadki, w których osoby transpłciowe wygrały zawody kobiet, między innymi w skoku o tyczce w halowych lekkoatletycznych mistrzostwach stanu.
W odpowiedzi gubernator Maine Janet Mills oświadczyła, że "rząd federalny jest nastawiony na narzucenie swojej woli". "Niech dzisiejszy dzień posłuży jako przestroga dla wszystkich stanów: Maine może być jednym z pierwszych, które ściągną na siebie gniew rządu federalnego, ale nie będzie ostatnim" - podkreśliła.
Podczas kampanii wyborczej Donald Trump często podnosił tę sprawę, a po elekcji na urząd prezydenta podpisał rozporządzenie wykonawcze zakazujące sportowcom transpłciowym rywalizacji z kobietami.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Spory o udział osób transpłciowych w zawodach sportowych kobiet
Zwolennicy działań Trumpa uważają, że chronią one uczciwość zawodów, podczas gdy przeciwnicy twierdzą, że wykluczają młode osoby transpłciowe z ważnych aktywności fizycznych i społecznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump w otoczeniu dzieci podpisuje rozporządzenie o transpłciowych sportowcach
Większość Amerykanów nie popiera udziału osób transpłciowych w sportach dziewcząt i kobiet. Według lutowego sondażu Reuters/Ipsos uczestnictwo sportowców transpłciowych razem z dziewczętami na poziomie szkół podstawowych i średnich poparło 26 procent respondentów, przeciwko było 55 procent, a 19 procent nie miało zdania.
Natomiast pomysł, żeby osoby transpłciowe zostały dopuszczone do elitarnych sportów kobiecych na poziomie college'u, lig zawodowych czy igrzysk olimpijskich, poparło tylko 19 procent, a przeciwko opowiedziało się 65 procent.
Autorka/Autor: asty/ads
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO