Masowe ułaskawienie skazanych za posiadanie marihuany. Anulują 175 tys. wyroków

Źródło:
"The Washington Post", ABC News
Marihuana
MarihuanaReuters Archive
wideo 2/4
MarihuanaReuters Archive

Gubernator amerykańskiego stanu Maryland Wes Moore ma zastosować w poniedziałek prawo łaski w stosunku do ponad 175 tys. spraw związanych z posiadaniem marihuany - informuje "The Washington Post". Jak dodaje dziennik, to jeden z najbardziej znaczących aktów łaski w USA.

"Jestem szczęśliwy, że mój podpis stwarza prawdziwą szansę naprawienia wielu historycznych krzywd" - cytuje gubernatora "The Washington Post". Prawo łaski w sprawach związanych z marihuaną dotyczy około 100 tysięcy osób. Jak zauważył Moore kartoteki kryminalne (związane z posiadaniem marihuany - red.) były podstawą do odmowy przyznania mieszkań, zatrudnienia, czy dostępu do edukacji, wpływając na całe rodziny długo po odbyciu kary. Tymczasem - jak zauważa dziennik - zalegalizowanie marihuany przez niektóre stanu USA przynosi rządom stanowym miliardy dolarów dochodu, a sondaże pokazują, że nastawienie społeczeństwa do narkotyku również się zmieniło. Od 2023 roku marihuana jest legalna również w stanie Maryland.

ZOBACZ TEŻ: Fentanyl w USA. Przerażające dane na temat "wymarzonej substancji handlarzy narkotyków"

"Nikt nie powinien być więziony za zwykłe używanie lub posiadanie marihuany"

Prezydent Joe Biden już w 2022 roku wydał masowe ułaskawienie od federalnych wyroków skazujących za marihuanę i wezwał gubernatorów do pójścia w jego ślady. "Nikt nie powinien być więziony za zwykłe używanie lub posiadanie marihuany" - pisał w mediach społecznościowych w maju tego roku Biden

Wśród osób objętych poniedziałkowym ułaskawieniem w Maryland jest 57-letni Derek Liggins. 16 lat temu wyszedł z więzienia, gdzie przebywał za posiadanie i handel marihuaną pod koniec lat 90. Jak mówi, pomimo ciężkiej pracy nad zbudowaniem sobie nowego życia, po odsiedzeniu wyroku nadal ma trudności z zatrudnieniem. "Nie można pociągnąć ludzi do odpowiedzialności za posiadanie marihuany, skoro na prawie każdym rogu jest sklep z marihuaną" - mówi teraz dziennikarzom "The Washington Post.

Według gubernatora decyzja jest krokiem w kierunku uzdrowienia po dziesięcioleciach niesprawiedliwości społecznej i ekonomicznej, która nieproporcjonalnie szkodzi osobom o ciemnym kolorze skóry. Jak pisze dziennik ze statystyk wynika, że osoby czarnoskóre były ponad trzykrotnie częściej narażone na aresztowanie za posiadanie marihuany niż osoby białe.

ZOBACZ TEŻ: Niemcy zalegalizowali marihuanę. Kiedy zrobi to Polska? "Razem będzie przekonywało inne partie"

Autorka/Autor:am

Źródło: "The Washington Post", ABC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock