Fentanyl w USA. Przerażające dane na temat "wymarzonej substancji handlarzy narkotyków"

Źródło:
PAP
Fentanyl króluje na ulicach Nowego Jorku
Fentanyl króluje na ulicach Nowego JorkuReuters Archiwum
wideo 2/2
Fentanyl króluje na ulicach Nowego JorkuReuters Archiwum

Trzeci rok z rzędu ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu przedawkowania fentanylu - informuje "Washington Post". Dziennik przytacza dane amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom. "Wymarzona substancja handlarzy narkotyków" zbiera śmiertelne żniwo, ponieważ jej produkcja i transport są łatwe - pisze "Economist".

Fentanyl, opioid syntetyczny, jest 50 razy mocniejszy niż heroina. Od wielu lat stosowany był w szpitalach jako bardzo silny środek przeciwbólowy. CDC podaje, że w 2023 roku nastąpił po raz pierwszy niewielki spadek liczby ofiar fentanylu od 2018 roku, jednak eksperci od uzależnień ostrzegają, że trend ten może się w nadchodzących latach odwrócić, o ile federalne inwestycje w walkę z uzależnieniem i podażą narkotyku nie będą kontynuowane.

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Walka z fentanylem

Administracja prezydenta Joe Bidena przyjęła nieco inną metodą walki z epidemią niż poprzednie rządy. W 2021 roku po raz pierwszy wydano więcej pieniędzy na zapobieganie uzależnieniu i jego leczenie niż na walkę z dostawcami narkotyków.

Administracja federalna zainwestowała wiele miliardów dolarów, by ułatwić Amerykanom dostęp do sprawdzonych terapii, takich jak leczenie metadonem i buprenorfiną oraz naloksonem, lekiem stosowanym po przedawkowaniu fentanylu.

Ponad 100 tysięcy Amerykanów zmarło z powodu fentanyluGetty Images

Kryzys uzależnień w USA

"Washington Post" przypomina, że ostatnio opinią publiczną wstrząsnęła sprawa rocznego dziecka, które zmarło ponieważ zjadło przypadkiem tabletkę fentanylu w nowojorskim żłobku, a także przypadek pięciu osób z plemienia Indian Lummi ze stanu Waszyngton, zwanego też Narodem Lummi, które zmarły w ciągu jednego tygodnia.

Pięć ofiar przedawkowania fentanylu w Żurominie. "Śmierć czyha na każdego"

Kryzys uzależnień jest szczególnie dramatyczny wśród wspólnot plemiennych na Alasce, gdzie dostęp do terapii, leków i w ogóle opieki medycznej jest bardzo utrudniony - pisze waszyngtoński dziennik.

W marcu tygodnik "Economist" napisał, że co 14 miesięcy z powodu uzależnienia od fentanylu umiera więcej Amerykanów, niż w sumie zginęło we wszystkich wojnach, jakie Stany Zjednoczone toczyły po 1945 roku.

Jest to - jak pisze "Economist" - "wymarzona substancja handlarzy narkotyków", ponieważ jej wytwarzanie nie wymaga rozległych upraw takich roślin jak marihuana czy koka, produkcja tabletek może się odbywać w małych, "domowych" i trudnych do wykrycia laboratoriach, a przemyt i transport jest wyjątkowo łatwy.

Substancje chemiczne będące prekursorami fentanylu są produkowane na wielką skalę w Chinach, gdzie przemysł farmaceutyczny jest bardzo rozbudowany, i w Indiach, gdzie nie podlega on ścisłej kontroli. Kartele narkotykowe z Meksyku importują te substancje i produkują na ich bazie fentanyl w zaimprowizowanych laboratoriach. Jest on potem wysyłany do USA, przy czym większość tego transportu przewożona jest przez legalne trasy eksportu.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images