Genetycznie zmodyfikowana nerka świni od ponad miesiąca działa w ciele człowieka

Źródło:
Washington Post, NYU Langone Health
Przeszczep nerki
Przeszczep nerkitvn24
wideo 2/2
Przeszczep nerkitvn24

Genetycznie zmodyfikowana nerka świni została wszczepiona człowiekowi i ciągle funkcjonuje od 32 dni, podali naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego. Wszczepiono ją mężczyźnie, u którego stwierdzono śmierć mózgu.

Mężczyzna, któremu przeszczepiono nerkę na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU), to 57-latek, u którego w wyniku nowotworu nastąpiła śmierć mózgu. Jego serce wciąż bije, a funkcje oddechowe są podtrzymywane przy pomocy respiratora. Naukowcy z Langone Health przy NYU informują, że u specjalnie wyhodowanej świni, od której pobrano nerkę, potrzebna była jedna zmiana genetyczna, aby usunąć białko, które ludzki układ odpornościowy atakuje wkrótce po operacji. Jak ogłosili podczas środowej konferencji prasowej, udało się - nerka zaczęła produkować mocz i filtrować toksyny. Aby upewnić się, że czynność nerek organizmu jest podtrzymywana wyłącznie przez nerkę świni, obie nerki biorcy przeszczepu zostały chirurgicznie usunięte.

W środę minęły 32 dni od wszczepienia organu pobranego od świni. Lekarze z NYU podkreślają, że to najdłuższy okres, w jakim zmodyfikowana genetycznie nerka tego zwierzęcia funkcjonowała u człowieka i "ostatni krok w kierunku alternatywnych, zrównoważonych dostaw narządów do przeszczepów". Naukowcy, którzy już wcześniej prezentowali wyniki podobnej operacji, chcą teraz obserwować pacjenta przez kolejny miesiąc. Jego siostra na środowej konferencji prasowej stwierdziła, że brat z pewnością doceniłby wkład, jaki był w stanie wnieść do nauki.

ZOBACZ TEŻ: Dwa miesiące żył z przeszczepionym świńskim sercem. Podano przyczynę śmierci mężczyzny

Nadzieja dla czekających na przeszczep nerki

Również w środę naukowcy z Uniwersytetu Alabamy opublikowali studium przypadku pacjenta ze śmiercią mózgu, który otrzymał dwie nerki świni. Organy te przeszły 10 zmian genów. Nerki również nie zostały odrzucone i funkcjonowały w ciele biorcy przez siedem dni.

"Washington Post", który opisał obie operacje, zauważa, że dają one nadzieję, iż dzięki wykazaniu, że nerki świni mogą podtrzymywać normalne funkcjonowanie człowieka przez dłuższy czas, pewnego dnia zniknie ogromna luka między zapotrzebowaniem na organy a możliwością ich pozyskania. Portal powołuje się na dane, według których na liście oczekujących na przeszczep organów w Stanach Zjednoczonych znajduje się ponad 100 tys. osób. Aż 88 tys. z nich czeka na dawcę nerek. W 2022 r. przeprowadzono w USA 26 tys. przeszczepów tego organu. Wiele osób umiera, nie doczekawszy się na dawcę, lub też - gdy zostaje on znaleziony - jest już zbyt późno na przeszczep. Według cytowanych danych Narodowego Instytutu Cukrzycy, Chorób Przewodu Pokarmowego i Nerek ze schyłkową niewydolnością nerek żyje ponad 800 tys. Amerykanów.

"Wiemy, że może to uratować tysiące istnień ludzkich" - mówi kierujący badaniem nowojorskich naukowców Robert Montgomery, zapowiadają,c że następnym etapem będą badania kliniczne.

ZOBACZ TEŻ: Oddała nerkę swojemu ciężko choremu mężowi. "Mieliśmy większe szanse na wygraną w loterii"

Autorka/Autor:am

Źródło: Washington Post, NYU Langone Health

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock