TVN Meteo | Świat

Nerka genetycznie zmodyfikowanej świni przeszczepiona do organizmu człowieka. Przyjęła się

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP, Reuters
Przeszczep nerki świni do ciała człowieka
oe Carrotta/NYU Langone Health/Handout via REUTERSPrzeszczep nerki świni do ciała człowieka

Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego z powodzeniem przeszczepili nerkę genetycznie zmodyfikowanej świni do organizmu człowieka. Eksperyment przeprowadzono na pacjentce z obumarłym mózgiem i oznakami dysfunkcji nerek. Organ się przyjął i produkował mocz. Badania mają pomóc w załagodzeniu problemu, jakim jest niedobór ludzkich narządów do przeszczepu.

Nowojorscy chirurdzy dokonali przeszczepu nerki z genetycznie zmodyfikowanej świni, którego nie odrzucił organizm człowieka, poinformowała agencja informacyjna Reutera, oceniając eksperyment jako postęp w złagodzeniu "tragicznego niedoboru ludzkich narządów do przeszczepów".

Przeszczep się udał

Do zabiegu w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim (NYU) lekarze użyli nerki świni. Jej geny poddano modyfikacji w taki sposób, że tkanki zwierzęcia nie zawierały już molekuły powodującej niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu.

Chirurdzy poddali operacji pacjentkę z obumarłym mózgiem i oznakami dysfunkcji nerek. Jej rodzina zgodziła się na eksperyment, zanim jeszcze odłączono kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Przez trzy dni nerka świni była przymocowana do naczyń krwionośnych pacjentki i utrzymywana poza jej ciałem.

- Wyniki testów przeszczepionej nerki "wyglądały całkiem normalnie" - ocenił cytowany przez Reutera chirurg transplantolog dr Robert Montgomery kierujący zabiegiem. Jego zdaniem nerka świni produkowała tyle moczu, co można by oczekiwać od przeszczepionej ludzkiej. Przede wszystkim zaś nie dostrzeżono oznak odrzucenia przeszczepu.

- Nieprawidłowy poziom kreatyniny (…) wrócił do normy po przeszczepie - zauważył Montgomery.

Problem z niedoborem organów

Jak podała Agencja Reutera w Stanach Zjednoczonych prawie 107 tysięcy ludzi czeka obecnie na przeszczep narządów, w tym ponad 90 tysięcy na nerkę. Agencja prasowa powołała się na edukacyjną organizację non-profit zarządzającą jedyną w USA siecią pobierania i przeszczepiania narządów (UNOS). Szacuje ona, że czas oczekiwania na nerkę wynosi w Ameryce średnio od trzech do pięciu lat.

- Naukowcy od dekad pracują nad możliwością wykorzystania narządów zwierzęcych do przeszczepów, ale nie wiedzą, jak zapobiec ich natychmiastowemu odrzuceniu przez organizm ludzki - przypomniał Reuter.

Autor:kw

Źródło: PAP, Reuters