Archidiecezja Los Angeles zapłaci 880 milionów dolarów osobom, które w przeszłości zostały wykorzystane seksualnie przez duchownych. Oskarżenia dotyczyły ponad 300 księży. Porozumienie zawarto w środę. Wcześniej ofiarom wypłacono już 740 milionów. Łączna suma, na jaką opiewają ugody, przekracza więc 1,6 miliarda dolarów.
Po kilku miesiącach negocjacji archidiecezja Los Angeles zawarła ugodę z 1353 osobami, które oskarżyły jej duchownych o nadużycia seksualne. Porozumienie sfinalizowano w środę. W jego ramach Kościół ma wypłacić poszkodowanym 880 milionów dolarów (równowartość blisko 3,5 mld zł) - informuje "Los Angeles Times".
Morgan Stewart, który przewodził negocjacjom ugodowym, stwierdził, że "nadszedł najwyższy czas", by zakończyć tę sprawę. - Ci ocaleńcy cierpieli przez dziesięciolecia w następstwie nadużyć. Dziesiątki z nich zmarły. (Inni) starzeją się, a wielu z tych, którzy wiedzieli o nadużyciach w Kościele, również - powiedział prawnik. Arcybiskup José H. Gomez wyraził nadzieję, że ugoda ta "przyniesie pewne ukojenie" pokrzywdzonym i "z głębi serca" przeprosił w imieniu Kościoła za "każdy jeden z tych incydentów".
Archidiecezja Los Angeles zapłaci pokrzywdzonym przez księży
Jak zauważa "Los Angeles Times", archidiecezja Los Angeles wypłaciła już w przeszłości ofiarom jej duchownych 740 milionów dolarów (ok. 2,9 mld zł). Łączna kwota podpisanych przez nią ugód sięgnęła więc w środę poziomu ponad 1,6 miliarda dolarów (ok. 6,4 mld zł.). Do opłacenia zobowiązań wynikających z najnowszego porozumienia arcybiskupstwo ma wykorzystać finansowanie bankowe, swoje inwestycje, rezerwy i inne aktywa.
"Los Angeles Times" dodaje, że w następstwie ujawnienia części tych przypadków arcybiskupstwo wprowadziło szereg reform zapobiegających podobnym incydentom. Dziś, jak przekonuje arcybiskup Gomez, "nikt, w przypadku kogo stwierdzono, że skrzywdził nieletniego, nie pełni obecnie posługi duszpasterskiej". Wciąż zgłaszane są jednak przypadki z przeszłości.
Podobne ugody, jak ta, którą w środę zawarła archidiecezja Los Angeles, okazały się finansowo druzgocące dla wielu diecezji w kraju - podaje "Los Angeles Times". Dziennik zaznacza, że wiele musiało sprzedać swój majątek, by móc opłacić porozumienia. Ponad 20 z nich ogłosiło z tego powodu upadłość.
ZOBACZ TEŻ: Raport prokuratury: duchowni w Illinois wykorzystali seksualnie niemal 2 tysiące nieletnich
Źródło: Los Angeles Times
Źródło zdjęcia głównego: ETIENNE LAURENT/EPA/PAP