Raport prokuratury: duchowni w Illinois wykorzystali seksualnie niemal 2 tysiące nieletnich

Źródło:
tvn24.pl, NBC News
"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"
"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/4
"Nie znam takiego przypadku, żeby Kościół gdziekolwiek sam się oczyścił"Fakty o Świecie TVN24 BiS

Między 1950 a 2019 rokiem, katoliccy duchowni i bracia zakonni wykorzystali seksualnie niemal 2 tys. nieletnich w stanie Illinois - wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez biuro prokuratura generalnego tego stanu. Podsumowujący jego ustalenia raport opublikowano we wtorek 23 maja.

W archidiecezji Chicago oraz diecezjach: Belleville, Joliet, Peoria, Rockford i Springfield między 1950 a 2019 rokiem, ofiarami 451 katolickich duchownych miało paść 1997 nieletnich - ustaliło biuro prokuratora generalnego Illinois Kwame Raoula. Do opracowanego raportu biuro dołączyło listę wszystkich kleryków, księży i braci zakonnych, którzy dopuścili się ujętych w nim przypadków molestowania.

Prace nad "Raportem dotyczącym wykorzystywania seksualnego dzieci przez członków duchowieństwa katolickiego w stanie Illinois" rozpoczęto jeszcze w 2018 roku, tuż po tym, jak wielka ława przysięgłych w stanie Pensylwania opublikowała dane nt. ponad tysiąca dzieci wykorzystanych w tamtejszych diecezjach.

ZOBACZ TEŻ: Arcybiskup Gądecki nie wydał akt sprawy księdza pedofila. "Gazeta Wyborcza": niespodziewanie zrobił to Watykan

Raport nt. wykorzystywania nieletnich w Illinois

W ramach zakończonego właśnie śledztwa złożony z 25 pracowników biura prokuratora generalnego zespół "zbadał tysiące akt diecezjalnych i przejrzał ponad 100 tys. stron dokumentów" - zaznacza w oświadczeniu, opublikowanym na stronie prokuratury, Kwame Raoul. Dodatkowo, autorzy opracowania "spędzili niezliczone godziny na rozmowach z kierownictwem oraz przedstawicielami diecezji", przeanalizowali "ponad 600 poufnych zgłoszeń od ofiar molestowania", a także "ściśle współpracowali z ofiarami, by sporządzić dokładne opisy ich doświadczeń".

"Przed tym dochodzeniem katolickie diecezje stanu Illinois podały do ​​publicznej wiadomości tylko 103 udokumentowanych sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci" - zauważa Kwame Raoul. W ramach przeprowadzonego przez jego zespół dochodzenia sporządzono listę ponad czterokrotnie dłuższą, na której figuruje 451 duchownych i zakonników. Prokurator podkreśla, że z uwagi na przedawnienie, "wiele ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych katolickich nigdy nie ujrzy sprawiedliwości w sensie prawnym", ma on jednak nadzieję, że opublikowany raport "rzuci światło zarówno na tych, którzy wykorzystali swoją pozycję władzy i zaufania, by znęcać się nad niewinnymi dziećmi, jak i na przywódców Kościoła, którzy ukrywali to wykorzystywanie".

Katedra w ChicagoShutterstock

Cytowany przez NBC News kardynał Blase Cupich, arcybiskup Chicago, nazwał przestępstwa "odrażającymi", ale powiedział, też że Kościół w 1992 roku zaczął zmieniać swoją politykę oraz w pełni współpracował z władzami stanowymi. Organizacja Survivors Network of These Abused by Priest, wspierająca osoby wykorzystane seksualnie przez duchownych, zauważa w rozmowie z tą samą stacją, że skala przestępstw może być większa niż wskazuje opublikowany we wtorek raport.

Przed tygodniem "Rzeczpospolita" przedstawiła ustalenia swoich dziennikarzy, którzy przeanalizowali dokumenty dotyczące wykorzystywania nieletnich przez księży w Polsce. Wyliczyli, że w okresie PRL "co najmniej 1100 małoletnich mogło zostać wykorzystanych seksualnie przez duchownych i świeckich pracujących w Kościele", a "sprawcami tych przestępstw było około 300 osób". Arcybiskup Wojciech Polak przekazał w komentarzu, że myśli o skrzywdzonych. "Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia. Jeszcze raz pragnę za to przeprosić" - napisał.

ZOBACZ TEŻ: Trzy lata walki z przepisami i oporem Kościoła w sprawie pedofilii

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: tvn24.pl, NBC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock