Na czwartek w Parlamencie Europejskim zaplanowano posiedzenie komisji międzyparlamentarnej, na którym posłowie z krajów członkowskich razem z europosłami będą dyskutować o mechanizmie warunkowości. Mechanizm ten uzależnia wypłatę środków z unijnego budżetu od przestrzegania praworządności przez państwo członkowskie. Jego stosowaniu sprzeciwiają się Polska i Węgry.
Posiedzenie komisji międzyparlamentarnej organizuje Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE), przy wsparciu Dyrekcji do spraw Stosunków z Parlamentami Narodowymi.
Posiedzenie ma być poświęcone mechanizmowi warunkowości i ocenie sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego tego mechanizmu.
Polska i Węgry przeciwko stosowaniu mechanizmu warunkowości
Liderzy państw UE porozumieli się w grudniu 2020 roku w sprawie wieloletniego budżetu, funduszu odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak na razie żadnych instrumentów.
Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opracowanie wytycznych dotyczących stosowania mechanizmu i zastrzegła, że będzie on mógł zostać uruchomiony dopiero po przyjęciu tych wytycznych.
Jednocześnie Polska i Węgry 11 marca 2021 roku zaskarżyły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ten mechanizm. Według polskich rządzących rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości wprowadza polityczną ocenę państw członkowskich na podstawie nieskonkretyzowanych zasad i nie określa żadnych mierzalnych kryteriów spełnienia warunków państwa prawnego.
Przed tygodniem rzecznik generalny TSUE ocenił, że "należy oddalić skargi Węgier i Polski na system warunkowości". Nie jest to jeszcze ostateczny wyrok. Ten spodziewany jest po Nowym Roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Lena Wurm / Shutterstock.com