Zapora wysadzona, wzbiera powódź. Analitycy OSW: zniszczy rosyjskie linie umocnień

Źródło:
OSW, PAP
Obszar zagrożony zalaniem po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce
Obszar zagrożony zalaniem po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce
TVN24
Obszar zagrożony zalaniem po zniszczeniu zapory w Nowej Kachowce TVN24

Wywołana sztucznie po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce powódź może opóźnić przejęcie przez Ukraińców inicjatywy na tym odcinku frontu. Jednocześnie zniszczy rosyjskie linie umocnień zbudowane w ostatnich miesiącach i stworzy problem z dostawami wody pitnej do miejscowości położonych na obszarach kontrolowanych zarówno przez Ukraińców, jak i Rosjan, w tym także na okupowanym Krymie - napisali w analizie specjaliści Ośrodka Studiów Wschodnich.

Ukraińcy rano poinformowali o wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce. Zniszczona została przeprawa przez Dniepr oraz część Kachowskiej Elektrowni Wodnej, co doprowadziło do niekontrolowanego odpływu wody ze Zbiornika Kachowskiego i zalania miejscowości leżących w dolnym biegu rzeki po obu jej brzegach, w tym części Chersonia.

Jakie znaczenie ma zapora w Nowej Kachowce? >>>

Woda przelewa się przez zniszczoną zaporę w Nowej Kachowce
Woda przelewa się przez zniszczoną zaporę w Nowej Kachowcetwitter.com/ZelenskyyUa

W analizie specjalistów Ośrodka Studiów Wschodnich - Andrzeja Wilka, Piotra Żochowskiego i Jakuba Bera - czytamy, że "Rosjanie od dłuższego czasu liczyli się z możliwością przeprowadzenia przez przeciwnika desantu przez Dniepr w okolicach Chersonia i Nowej Kachowki".

"Wywołana sztucznie powódź może opóźnić przejęcie przez Ukraińców inicjatywy na tym odcinku frontu. Jednocześnie zniszczy ona rosyjskie linie umocnień zbudowane w ostatnich miesiącach i stworzy problem z dostawami wody pitnej do miejscowości położonych na obszarach kontrolowanych przez zarówno Ukraińców, jak i Rosjan, w tym na okupowanym półwyspie" - piszą analitycy OSW.

Zapora w Nowej KachowceGOOGLE MAPS

Eksperci zwracają uwagę, że Kijów dementuje doniesienia o walkach na południowym odcinku frontu, jednak charakter podjętych działań i wykorzystane środki wskazują, że 4 czerwca siły ukraińskie przystąpiły do operacji przełamania pozycji rosyjskich na kierunku Mariupola.

"O znaczeniu rozpoczętych walk świadczy nie tylko skala zaangażowanych po stronie ukraińskiej sił i środków (zwłaszcza wykorzystanie przygotowywanych od wielu miesięcy brygad, wyszkolonych i wyposażonych na Zachodzie z myślą o przyszłej kontrofensywie), lecz także aktywizacja na północnym wschodzie obwodu donieckiego" - podkreślono w analizie.

Zapora w Nowej KachowceZdjęcie z 5 czerwca 2023 rokuMAXAR/Reuters

Co z ukraińską kontrofensywą

Analitycy OSW akcentują, że dowództwo ukraińskie nie przyznaje się do rozpoczęcia działań ofensywnych na styku obwodów donieckiego i zaporoskiego, a doniesienia - zwłaszcza rosyjskiego resortu obrony - o rozpoczęciu kontrofensywy, określa mianem celowej dezinformacji.

Zwracają jednocześnie uwagę, że o walkach informują ukraińskie źródła lokalne, w tym wojskowe, chwalące się odniesionymi sukcesami.

"W atakach w rejonie Wełykej Nowosiłki Ukraińcy mieli zaangażować jednostki szczebla batalionu, w tym wchodzące w skład pozostających dotychczas w rezerwie brygad przygotowanych i wyposażonych przez Zachód. Po raz pierwszy potwierdzono użycie w walkach pozyskanego w ostatnich miesiącach ciężkiego uzbrojenia, w tym czołgów Leopard 2. Odmiennie do sytuacji na południu, objętej przez Kijów tajemnicą, wiceminister obrony Hanna Malar i dowódca Wojsk Lądowych gen. Ołeksandr Syrski nagłośnili przejście do działań ofensywnych w rejonie Bachmutu, informując o osiągniętym tam powodzeniu" - opisują eksperci.

>> Co z elektrownią atomową? Enerhoatom odpowiada

Ich zdaniem utrzymywanie przez Kijów embarga na doniesienia o walkach na południu pozwala stronie ukraińskiej na swobodne kształtowanie przekazu informacyjnego.

"Jeśli podejmowane ataki doprowadzą do przełamania pozycji rosyjskich i rozwinięcia powodzenia w stronę miejscowości nad Morzem Azowskim, Kijów będzie mógł oficjalnie potwierdzić rozpoczęcie kontrofensywy" - piszą analitycy.

Autorka/Autor:akw//now

Źródło: OSW, PAP

Tagi:
Raporty: