Wołodymyr Zełenski: dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swojego kraju i Chersoń

Źródło:
PAP
Ukraińscy żołnierze są już w Chersoniu
Ukraińscy żołnierze są już w Chersoniu Ukraińska Prawda/Twitter
wideo 2/3
Ukraińscy żołnierze są już w Chersoniu Ukraińska Prawda/Twitter

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątkowym wystąpieniu wideo skomentował najnowszą sytuację na froncie. - Dziś jest historyczny dzień, Ukraina odzyskuje południe swego kraju i Chersoń - przekazał. Wyjaśnił, że w Chersoniu są oddziały ukraińskich sił specjalnych, a armia zaczyna wkraczać do miasta.

- Nasi obrońcy są teraz na przedmieściach, brakuje już całkiem niewiele, zaczynamy już wkraczać (do Chersonia). Ale oddziały specjalne są już w mieście - powiedział Zełenski. Podkreślił, że mieszkańcy Chersonia czekali na wyzwolenie i "nigdy nie wyrzekali się Ukrainy".

Chersoń w ukraińskich rękach

Ukraiński wywiad wojskowy przekazał w piątek informację o wkroczeniu oddziałów ukraińskich sił zbrojnych do Chersonia po godz. 15 czasu ukraińskiego (godz. 14 w Polsce). "Wszelkie próby przeciwdziałania Siłom Zbrojnym Ukrainy będą udaremnione. Każdy żołnierz rosyjski, który stawi opór, zostanie zlikwidowany" – ostrzegł w komunikacie, cytowanym przez ukraińskie agencje.

Komunikat wywiadu ukazał się po doniesieniach ukraińskich mediów, które poinformowały, że w centrum Chersonia zebrali się mieszkańcy, którzy oczekiwali na przybycie swoich wyzwolicieli. W sieciach społecznościowych ukazały się zdjęcia i nagrania mieszkańców Chersonia, którzy w oczekiwaniu na wojska ukraińskie wyszli na plac w centrum miasta.

"Wraz z Ukrainą powraca również Europa" – napisał na Twitterze ambasador UE w Kijowie Matti Maasikas, komentując doniesienia o wkroczeniu oddziałów ukraińskich do Chersonia i wyzwoleniu miasta spod okupacji rosyjskiej.

"Oto Chersoń teraz" - dodał dyplomata, dołączając zdjęcie, na którym w centrum Chersonia powiewa flaga ukraińska i flaga Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:KS

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty: