Zełenski: już w tym roku powinniśmy rozpocząć rozmowy o członkostwie Ukrainy w Unii Europejskiej

Źródło:
PAP

Ukraina i Unia Europejska już teraz doszły do znaczących historycznych wyników w historycznym zbliżeniu. Pracujemy nad tym, by osiągnąć o wiele więcej - powiedział ukraiński przywódca Wołodymyr Zełenski na konferencji w Kijowie. Jego zdaniem "w tym roku powinniśmy dojść do początku rozmów na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej". Natomiast w czasie wystąpienia transmitowanego w Davos mówił o ukaraniu Rosji za zbrodnie wojenne w Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek w Kijowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem. - Poinformowałem pana przewodniczącego, jakie decyzje podjęła Ukraina i jakie są nasze postępy. Zauważę, że już w tym roku powinniśmy dojść do początku rozmów na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Jest to nasz cel, istnieją ku temu niezbędne warunki. Mamy ogromną motywację i pragnienie. Idziemy naprzód - powiedział Zełenski na wspólnej konferencji z Michelem.

Prezydent ocenił, że między Ukrainą i UE doszło do "historycznego zbliżenia" i wyraził przekonanie, że jego kraj będzie wkrótce należał do Wspólnoty.

- Ukraina i Unia Europejska już teraz doszły do znaczących historycznych wyników w historycznym zbliżeniu. Pracujemy nad tym, by osiągnąć o wiele więcej. Naszym celem jest pełnoprawne członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Jestem przekonany, że osiągniemy ten cel - kontynuował.

Zełenski o dostawach czołgów. "To nie zależy od życzenia Ukrainy"

Ukraiński prezydent mówił także o oczekiwaniach w sprawie dostaw czołgów. Jak podkreślił, są one niezbędne, by siły zbrojne jego państwa mogły stawić czoła rosyjskiemu agresorowi.

- Ta kwestia zależy od wielu rzeczy, lecz niestety nie zależy od życzenia Ukrainy. Wywieramy naciski polityczne, jak tylko możemy i odpowiednio to argumentujemy. Przeciwko tysiącom czołgów Federacji Rosyjskiej bohaterstwo naszych żołnierzy i motywacja narodu ukraińskiego to za mało. Potrzebujemy odpowiedniej broni - podkreślił.

Mówił, że wiele państw UE gotowych jest przekazać Ukrainie czołgi, w tym między innymi Polska, Finlandia, Portugalia i Hiszpania. - Cały czas czekamy na zgodę państwa, które posiada prawa do tych licencji - powiedział.

Szef Rady Europejskiej: czołgi i odpowiednie uzbrojenie powinny zostać przekazane

Michel oświadczył zaś, że w sprawie czołgów dla Ukrainy liczy się szybkość. - Mówiłem wczoraj w Parlamencie Europejskim, że czołgi i odpowiednie uzbrojenie powinny zostać przekazane. Im szybciej, tym lepiej - oznajmił.

Przewodniczący Rady Europejskiej przekazał, że rozpoczęły się konsultacje w sprawie "możliwego dziesiątego pakietu sankcji" wobec Rosji. - Zdecydowaliśmy, że sankcje te będą wymierzone przede wszystkim w sferę energetyki - przekazał.

Po rozmowach z Zełenskim szef Rady Europejskiej spotkał się w stolicy Ukrainy z premierem Denysem Szmyhalem oraz wygłosił przemówienie w parlamencie. Złożył także wizytę w centrum rehabilitacji weteranów wojennych.

Zełenski: Rosja jako państwo musi ponieść odpowiedzialność

Poza konferencją w Kijowie Wołodymyr Zełenski przemawiał w czwartek również na wystawie Russian War Crimes w Davos, gdzie trwa doroczne Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. W wystąpieniu mówił: "musimy przywrócić sprawiedliwość, możemy przywrócić sprawiedliwość".

- Musimy ukarać zło. Ta terrorystyczna wojna Rosji przeciwko Ukrainie powinna stać się ostatnią wojną. Nigdy więcej żadne państwo nie powinno wejść na taką drogę terroru. Zemsta tego nie zapewni, dlatego potrzebna jest sprawiedliwość - mówił Zełenski.

Podkreślił, że Rosja jako państwo wybrała "drogę terrorysty, kata, mordercy, grabieżcy". - Dlatego też jako państwo musi ponieść odpowiedzialność - zaznaczył.

- Masowość rosyjskich zbrodni na ukraińskiej ziemi nie pozostawia wątpliwości - to był zamysł władz Rosji, warunki inwazji, na które oni się zgodzili. Cały terror, zabójstwa, tortury, grabieże. Za rosyjskimi wojskami na nasze ziemie przyszli kaci - kontynuował. Jak mówił, "ludzie są rażeni prądem, gwałceni, postrzeliwani, głodzeni na śmierć, zostawiani bez wody i snu".

- Międzynarodowy Trybunał Karny posiada jurysdykcję, by ukarać rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Międzynarodowy trybunał ds. rosyjskiej zbrodni agresji przeciwko Ukrainie będzie miał jurysdykcję, by pociągnąć do odpowiedzialności przedstawicieli najwyższych władz rosyjskiej polityki i armii - ocenił. Mówił również o specjalnym mechanizmie odszkodowań, który powinien być finansowany z aktywów Rosji i osób z nią powiązanych.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: